Ovo je najprodavaniji roman u Nemačkoj i govori o urnebesnoj distopiji koja se odvija u potrošačkoj državi koja nosi naziv Kvalitilend, gde je zabranjena popravka bilo čega što se pokvari, jer „da bi prodajno tržište bilo na dobitku, ljudi moraju da kupuju“! Građani su rangirani prema algoritmu koji diktira „koliko će policija uložiti truda u istraživanje vašeg ubistva, ako se to ikada desi“.
Radnja romana prati drugi krug izbora između kranje desničarskog demagoga i androida sa malim brojem glasova, koji se zalaže za univerzalni osnovih dohodak, ali roman se bazira na mukama trgovca otpadnim metalom koji se zove Peter Nezaposleni, koji se trudi da ubedi Šop, najpopularniji lanac internet prodavnica, da mu zamene ružičasti vibrator u obliku delfina, koji su mu dostavili greškom.
Iako je Šop spreman da podnese tužbu zbog implikacija da su napravili grešku, ova priča je samo rekvizit kojim Kling gradi ovaj satirični svet. Od samovoznih automobila koji izbegavaju da prolaze kroz zapuštene četvrti, do aplikacija za upoznavanje, koje korisnicima savetuju da ostave partnere, ovaj roman nam pokazuje negativnu stranu tehnologije. Kada Peter i njegova devojka Sandra Adminka razgovaraju o tome da imaju dete, na njenim naočarima iskače poruka kompanije Kvalitipartner koja glasi: „Dostupan vam je novi, bolji partner, koji je na vašem nivou. Ako želite da vas spojimo sa njim, pritisnite ’OK’.“ U tom trenutku, Peter na kvalitipedu dobija obaveštenje: „Vaša veza je neočekivano završena. Izvinjavamo se zbog neprijatnosti i nadamo se da ćete ponovo postati naš klijent“.
Iako Kling pokušava da nas upozori kako digitalne inovacije mogu da budu dehumanizujuće, ne čini da saosećamo sa stanovnicima Kvalitilenda zbog onoga što su izgubili. Scene su izgrađene oko urnebesnih dešavanja, ne oko likova. Petera aplikacija spaja sa novom devojkom Melisom, koja ispod novinskih članaka ostavlja rasističke komentare. Ona mu daje ugovor na sto strana koji mora da potpiše pre nego što imaju seks. Pita ga: „Ma je l ti stvarno hoćeš sad da pročitaš ceo ugovor? U tom slučaju ću u međuvremenu napisati još nekoliko komentara prepunih mržnje protiv Cigana. Predizborna kampanja je za mene vreme kad se puno radi.“
Ovo je satira o pozitivnim i negativnim stranama digitalizacije, što će vam biti jasnije ako vam kažemo da je Mark-Uve Kiling i stendap komičar. O ovoj knjizi će se još pričati, jer je HBO otkupio prava, ali glavna stvar koja će odrediti da li će ova serija biti popularna jeste izbog glumaca, a ne knjiga na kojoj se bazira.
Autor: Antoni Kamins
Izvor: theguardian.com
Prevod: Lidija Janjić