Lagunin bestseler „Kako smo propevali: Jugoslavija i njena muzika“ autora Ivana Ivačkovića promovisan je u subotu, 7. novembra u Domu kulture u Knjaževcu. Iako je izašla pre skoro godinu dana, ova knjiga – nagrađena priznanjem „Desimir Tošić“, najvećom nagradom za publicistiku u Srbiji – još uvek izaziva veliku pažnju. Kako je Ivačković podsetio i u Knjaževcu, reč je o nostalgičnoj i sentimentalnoj knjizi koja govori o jednoj lepoj i čudnovatoj zemlji koje više nema, o ozbiljnoj zemlji koja je bila treća svetska sila u rokenrolu i osma planetarna sila u fudbalu, i o muzici koja je u toj i takvoj zemlji vaspitala nekoliko generacija.
„Želeo sam“, rekao je Ivačković na promociji, „da napravim inventar uspomena moje generacije i drugih generacija koje su rođene, prohodale, odrasle i sazrele u Jugoslaviji, ali i da mlađim generacijama, onima koje su na svet došle onda kada na tom svetu Jugoslavije više nije bilo, pokažem da je na mestu današnjih kvazidržavica ne tako davno postojala jedna velika zemlja koja je bila izuzetno poštovana u svetu, ali koja, nažalost, nije samu sebe umela da poštuje, pa je zbog toga morala i da nestane. Jugoslavije više nema, ali uspomene na našu bolju prošlost su još kako žive.“
Napomenuvši kako je želeo i da objasni zašto je jugoslovenska muzika bila baš takva kakva je bila, Ivačković je rekao da je ova knjiga i specifična istorija te zemlje i da njeni junaci nisu samo Đorđe Marjanović, Bijelo dugme, Džoni Štulić, Milan Mladenović, Partibrejkersi, Riblja čorba i ostali iz sveta muzike, nego i Josip Broz Tito i drugi koji su odlučivali o sudbini SFRJ.
U muzičkom delu promocije niški pevač i gitarista Oliver Katić svirao je hitove grupe Leb i sol, Bijelog dugmeta, Bajage i tako dalje, a posle oficijelnog dela, Ivačković je potpisivao knjige i družio se sa posetiocima.