Kao jedna od tema koja mi diže pritisak kada god pomislim da se sa njom uhvatim ukoštac, majčinstvo za mene, kao i za mnoge, predstavlja sve osim prolaznog sticaja okolnosti koje se međusobno prepliću i koje se moraju odigrati pre nego što život krene određenim tokom. Trenutno sam u onim godinama u kojim gotovo svakodnevno preispitujem pozitivne i negativne strane, mogućnosti i ograničenja, ali glavni faktor koji utiče na nepodnošljivu anksioznost jeste taj da će mi prilika uskoro iskliznuti iz ruku. Osećam kako mi naviru suze dok ovo pišem jer deluje gotovo surovo činjenica da ova tematika pogađa samo nežniji pol. Muškarci mogu bezbrižno da stvaraju potomstvo do svog sudnjeg dana, ali za nas, žene, to je tema koja iz dana u dan zahteva čvrstu odlučnost i neminovno je odluka koja neće uticati isključivo na život deteta u pitanju. Konačnu odluku nikako ne mogu da donesem i stoga ću se sa time baktati i u godinama koje slede. Srećom, ugledna novinarka Nel Frizel istražila je šta se dešava kada žena postavi sebi sledeće pitanje:
Da li bi trebalo da rodim dete? Njena knjiga na neki način pruža utehu u veoma kompleksnoj stvarnosti.
Postoje termini za mnoga životna doba – adolescencija, menopauza, kriza srednjih godina, mladalačka kriza – ali postoji i doba dubokih promena sa kojima se suočavaju mnoge žene, uglavnom od kraja dvadesetih do ranih četrdesetih godina, koje još uvek nema zvaničan naziv.
Nel Frizel taj period naziva „godinama panike“ i često ga odlikuje opsednutost jednim suštinskim pitanjem:
Da li bi trebalo da rodim dete? Što povlači pitanja:
Da li želim dete? S kim da imam dete? Kako ću znati da li sam spremna? Odluke koje se donose u ovom periodu iznenada dobijaju na težini, uključujući i pitanja o ljubavi, karijeri, prijateljstvima, plodnosti i porodici, koja se međusobno prepliću, dok uporedo vaši vršanjci pronalaze partnere i stvaraju potomstvo. O ovom bitnom procesu se retko piše ili govori mimo klišea o „biološkom satu koji otkucava“. Zbog toga je Nel Frizel preuzela stvar u svoje ruke, razotkrivši nam šire društvene i kulturološke trendove kroz svoja lična iskustva stečenih tokom „godina panike“ i skrenuvši pažnju na to u kolikoj meri nesigurnost, zbunjenost i osećaj hitnosti odlikuju ovaj životni period.
Nel Frizel nas podseća da u svemu tome nismo same i ohrabruje nas da podelimo svoja iskustva i iskustva žena oko nas – kao što to sama iskreno i ranjivo čini na stranicama svoje knjige. Sirove i urnebesne, „
Godine panike“ predstavljaju toplinu zagraljaja koji je potreban svakoj ženi koja pokušava da donese veliku životnu odluku iza koje vreba „pitanje svih pitanja“. Stranice ove knjige su me utešile i pomogle da izbistrim svoje misli i osećanja i veoma sam srećna što je jedna ovakva knjiga ugledala svetlost dana, s obzirom na to da se ovom temom retko ko bavi izvan kruga porodice. Knjiga je pitka i dirljiva, izmamila mi je smeh ali i suze – jer su svi emocionalni aspekti prikazani verno, a cenićete i jasne i iskrene autorkine reči, osećaj da niste sami u svojoj neodlučnosti i anksioznosti, a ako je ovo životna odluka koju na bilo koji način preispitujete, učinićete sebi medveđu uslugu ukoliko ne nabavite sebi primerak ove knjige. Ova knjiga je pravi dragulj – zaokružuje temu kojom se bavi i na informativan način servira sadržaj – tako da ćete imati osećaj da je pokraj vas nepristrasan prijatelj koji vam pruža savete, utehu i podršku, u trenucima kada vam možda nije prijatno da svoje muke podelite sa nekim bliskim, iz straha od osude ili zbog toga što su možda već oformili svoju porodicu. Ovo je najbitnija knjiga koju sam pročitala godinama unazad, a verujem da će tako biti i mnogim drugim ženama. Najveća preporuka!
Izvor: Goodreads
Prevod: Aleksandra Branković