Objavljen prvi put 1899. godine, „
Srce tame“ je roman aktuelan i danas. Džozef Konrad ga je napisao posle osam godina provedenih u Belgijskom Kongu, i u njega utkao složena razmišljanja o modernosti, imperijalizmu, licemerju i zaslugama Zapada, kao i dvostrukom licu „civilizacije“.
Čuveni književni kritičar Harold Blum zapisao je da je ovaj roman najviše proučavan i analiziran na američkim univerzitetima i u školama zbog Konradove „jedinstvene sklonosti ka dvosmislenosti“.
Priču o putovanju u potrazi za Kurtom, nestalim članom administrativne ispostave trgovačke kompanije, pripoveda nam Čarls Marlou. On je zagonetni pomorac-skitnica, i hrabro polazi na putovanje koje će mu obeležiti život. Po dolasku u Afriku Marlou kao da stupa u neku drugu stvarnost, a čitalac uranja u atmosferu zasićenu užasima teško pojmljivim Evropljaninu toga vremena. Koliko god tema kolonijalizma delovala anahrono savremenom čitaocu, Konrad je u ovom romanu majstorski prikazao sukob vere u civilizaciju sa surovom borbom za profit koja traje i danas.
Upravo zbog toga ovaj kontroverzni klasik oduševljava čitaoce više od sto godina i inspiriše druga ostvarenja, među kojima se ističe legendarni film Frensisa Forda Kopole „Apokalipsa danas“.
U književnoj istoriji Konrad je upamćen kao figura na prelazu između visokog realizma i modernizma. Njegova dela su uticala na brojne pisce XX veka kao što su T. S. Eliot, Virdžinija Vulf, Grejam Grin, Vilijam Fokner, Ernest Hemingvej.
„Srce tame“ Džozefa Konrada u prodaji je od petka 4. marta u svim Delfi knjižarama, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs, kao i na sajtu laguna.rs.