U knjizi „
Svet u depresiji od 1929. do 1939. godine“ ekonomista
Čarls Kindlberger istražuje uzroke Velike depresije koja je dovela do Drugog svetskog rata.
Kindlberger naglašava tri faktora koja neprekidno oblikuju globalna finansijska tržišta: paniku, moć zaraze i važnost hegemonije. Ponovo objavljeno na četrdesetogodišnjicu od prvog izdanja, uz novi predgovor koji su napisali Bari Ajkengrin i Dž. Bradford Delong, ovo remek-delo ekonomske istorije otkriće nam zbog čega se ministar finansija SAD Lorens Samers u najmračnijim trenucima globalne finansijske krize 2008. obratio za pomoć Kindlbergeru i njegovim kolegama.
Ova knjiga u punom obimu sagledava jednu od velikih depresija koje ciklično zahvataju kapitalizam, ali i detaljno prikazuje uzroke krize i povezanosti svetskog ekonomskog sistema.
Čarls Kindlberger je američki ekonomista i istoričar koji je izdao više od 30 knjiga vezanih za istoriju ekonomije. Radio je u različitim institucijama vlade SAD, a najpoznatiji je po tome što je arhitekta Maršalovog plana za obnovu posleratne Evrope. Nakon službe u vladi bio je profesor na MIT univerzitetu u Bostonu sve do penzije, a preminuo je 2003. godine. Neke od njegovih knjiga i dalje su u upotrebi na univerzitetima širom SAD.
„Svet u depresiji od 1929. do 1939. godine“ Čarlsa Kindlbergera u prodaji je od ponedeljka 15. novembra u svim Delfi knjižarama, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs, kao i na sajtu laguna.rs.