Kada želite da otkrijete šta donosi radost vašem životu (a šta ne), najbitnije je da navedete šta vam je najvažnije. Mantra „navedite ono što je važno“ autorke
Kendre Adači koja je napisala knjigu „
Lenji genije“ može vam pomoći da ustanovite šta vam je potrebno za brigu o sebi i da vratite mentalno zdravlje u ravnotežu. Adačijeva je sa ekipom iz podkasta
The MomForce podelila savete iz svoje knjige koja je postala bestseler Njujork tajmsa, uključujući i one kako biti nesavršen roditelj, kako se povezati sa drugima i kako koristiti „čarobno pitanje“ da bismo sebi olakšali svakodnevni život.
Šta ste naučili iz neuspeha?
Počeću sa kratkom pričom: odlučila sam da impresioniram kolege tako što ću im prirediti pravi domaćinski doručak i bila sam u fazonu: „Napraviću punjene prženice i one će biti mekane i ukusne.“ Jedan prijatelj ih je pravio nekoliko nedelja ranije, ali se moj perfekcionizam umešao i nisam ni pomislila da treba da potražim recept ili da ga pitam kako se to pravi. Samo sam puterom premazala kriške hleba i stavila ih u rernu.
Nikada ranije nisam pravila punjene prženice. Za sve vas koji se pitate, naravno da je to bio čist promašaj. Prženice su bile grozne. Mislim da je to bio trenutak kada sam sebi rekla: „Desilo se upravo ono čega sam se najviše plašila“. To što nisam zatražila pomoć, niti sam sebi priznala: „Zapravo ne znam kako to da uradim“, pokazalo se kao apsolutni neuspeh, što uvek pokušavam da izbegnem po svaku cenu. Problem sa perfekcionizmom je što neuspeh ne doživljavate često zato što pokušavate da uradite samo ono u čemu briljirate. Zato kada doživite neuspeh, to bude prava katastrofa.
Često pominjete važnost „čarobnog pitanja“. Kako ono glasi?
Čarobno pitanje glasi:
Šta mogu sada da uradim da kasnije olakšam sebi život? Ovo pitanje možete dopuniti bilo čime. Na primer:
Šta mogu sada da uradim da bih večeras brže spremila večeru? Pitanje možete učiniti zaista specifičnim. „Čarobno pitanje“ možete postaviti na bilo koju temu. Pomoću njih sam razmatrala i vlastitu povezanost sa ljudima:
Šta mogu sada da uradim da bih se lakše zbližila sa prijateljicom? Zapisala bih u svoj kalendar da joj na svake dve nedelje pošaljem poruku.
Mislim da se ovo sigurno može primeniti i na vaše mentalno zdravlje. Pre nego što uopšte postavite čarobno pitanje, zapitajte se šta je to zbog čega se osećate kao svoji. Ako se osećate loše, to može da bude iz nekoliko razloga. Možda ne spavate dobro. Možda osećate da postoji neka distanca između vas i neke osobe. Možda imate hormonalni poremećaj. Kad god osećate da niste potpuno sabrani, verujem da vam je potreban način da se vratite u fokus. Definicija brige o sebi prema „Lenjom geniju“ jeste da uradite sve što je potrebno kako biste se ponovo osećali kao svoji.
Pominjete i da je bitno „navesti sve ono što je važno“. Šta to tačno znači?
Sve ono što uistinu nije važno može lako da zamagli ono što je zaista važno. Na kraju krajeva, ono što je zaista važno jeste povezanost. Povezanost sa osobom koja se nalazi ispred nas, povezanost sa samim sobom. Možemo biti povezani sa zajednicom, komšijama, komšilukom i sa svojom zemljom. Postoji toliko mnogo načina na koje možemo da se povežemo. Život se vrti baš oko toga. Mi ljudi lako se povezujemo i na taj način funkcionišemo. Neka vam povezanost uvek bude na prvom mestu.
Izvor: chatbooks.com
Prevod: Kristijan Vekonj