Laguna - Bukmarker - Kako da se ne smarate: neosporne životne mudrosti Gerija Džona Bišopa - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Kako da se ne smarate: neosporne životne mudrosti Gerija Džona Bišopa

Na osnovu pomalo banalnog, ali vrlo upečatljivog naslova „Daj ne smaraj se: Izađi iz svojih misli i zakorači u život“, i brojnih vulgarnosti rasutih po stranicama ove knjige, možda biste očekivali da je autor, poznati trener za lični razvoj, Geri Džon Bišop neotesan i grub tip. Razgovor sa Bišopom svakako ne može da prođe bez psovki, ali ipak je na mene ostavio utisak tople, prijateljski nastrojene i neverovatno pozitivne osobe. Na kraju krajeva, poruka ove knjige, kao i njegovih treninga i životnih pouka, nije da ste vi ili neko drugi smoreni/sjebani, već da ste upravo vi jebeno sjajni – potrebno je samo da vam neke stvari dođu iz dupeta u glavu. Samo parafraziram, ali mislim da bi se Gari saglasio sa ovom formulacijom.

Uhvatio sam sebe mnogo puta kako klimam glavom sa odobravanjem dok sam čitao ovu knjigu, i moram da kažem da je svrstavanje knjige „Daj, ne smaraj se“ u kategoriju literature za samo-pomoć pomalo nepravedno. Umesto toga, ovo delo treba smestiti u deo knjižare u kom se nalazi  literatura za samopomoć/ motivaciju / komediju / inspiraciju / o, čoveče, ja stalno pravim to sranje / lični i profesionalni razvoj. Ali takav deo knjižare verovatno ne postoji, a ionako ćete je naručiti preko neta, dakle, idemo dalje.

Prvo, moram da naglasim da sam prema životnim trenerima, motivacionim seminarima i sličnim stvarima, najblaže rečeno ravnodušan, sa tendencijom da budem vrlo kritičan, ako ćemo iskreno – a Gari bi voleo da budem iskren. A da li ste znali ko je, takođe, bio takvog mišljenja? Gari Džon Bišop. Kada sam ga pitao kako je ušao u svet ličnog i profesionalnog razvoja, spremno mi je priznao da je u početku bio vrlo rezervisan i skeptičan.

„Pre desetak godina“, rekao mi je Bišop svojim blagim irskim akcentom, koji se tokom našeg razgovora pojačavao i gubio, „jedan rođak me je pitao da li bih išao sa njim  na seminar iz ličnog razvoja i prvo što sam mu odgovorio bilo je: ’Ma jok, ne idem na taj glupi kurs.’ Ali on je bio uporan, i na kraju sam otišao na taj prokleti seminar, očekujući da ćemo otići tamo, držati se za ruke, pričati o bolu, i tako to. Ali uopšte nije bilo tako, bilo je pre kao... kao: ’Hej, svi ste vi govnari!’ Bilo je šokantno, ali i smešno. Zapravo, bilo je neverovatno, i upravo ono što mi je trebalo u tom trenutku. Ubrzo sam primetio da sam postao uspešniji – uspešniji u svemu, uspešniji u odnosima, finansijama, u svim segmentima života.“

A šta je bilo to Garijevo veliko otkrovenje? Jednostavno rečeno, da prestane da se zajebava. Da – i ovde ću citirati njegovu knjigu – „prestane da radi ono što zna da ne bi trebalo da radi i da počne da radi ono što zna da bi trebalo da radi.“ Da, to je lakše reći nego uraditi, ali ako počnete to da primenjujete što više može možete i budete uporni u tome, vaš život će se promeniti, i u tome je sva mudrost.

Možda bi trebalo da prestanete da pijete i jedete masnu hranu, možda bi trebalo da provodite više vremena u teretani, možda bi trebalo da budete strpljiviji i ljubazniji, možda bi trebalo da budete sigurniji u sebe i čvršći. Šta god da je u pitanju, verovatno već znate šta bi trebalo da radite. Bišop nam ovu naizgled ogromnu životnu promenu olakšava podsećajući nas da male promene vode velikim promenama; napori koje ćemo uložiti u lični razvoj ne moraju biti epskih razmera, i svakako ne možemo sve odjednom.

„Mislim da nas, kao ljudska biće, najviše obeshrabri to što dozvolimo da nas sputa strah da nećemo moći da ostanemo dosledni u promeni navika“, objašnjava Bišop. „Dakle, moramo da shvatimo da to ne moramo da radimo do kraja života, šta god to bilo, ali moramo to da radimo u ovom trenutku. Ne moraš da ideš u teretanu svakog dana zauvek, ne brini o tome da li ćeš ići u teretanu za šest meseci, samo idi sada. Želiš da budeš ljubaznija, pozitivnija osoba? Ne moraš ove sekunde da postaneš najljubazniji čovek na planeti, ali nemoj sad da budeš kreten prema tom čoveku, u redu? Upravo su to te male pobede kojima se menjaju stari obrasci ponašanja.“

I u tome je „trik“ kojim ćete zavarati sami sebe (Bišop govori o mišiću koji bildujemo, ali meni se više dopada poređenje sa trikom, jer onda zvuči još lakše): što više uvodite te male promene, to će više one postajati nova svakodnevica. Ubrzo će one stvari koje su iziskivale napor postati bezbolne, menja se paradigma. I kako Gari često kaže: „Vaš život može da se promeni samo ako promenite paradigmu, paradigmu akcije.“ Drugim rečima, želeti promenu ne znači ništa, primeniti promenu, e to već, ima efekta.“

Ovo nije nova ideja – Gari Džon Bišop je samo pronašao pravi nači da prenese bezvremenu poruku onima koji žive u ovom trenutku. Aristotel je istu mudrost podelio sa svojim sunarodnicima u IV veku p.n.e. rekavši: „Mi postajemo ono što neprestano ponavljamo. Izuzetnost, dakle, nije stvar slučajnosti, već navike.“

Ako trenutno prolazite kroz težak period u životu, preporučujem vam da pročitate ovu knjigu, a Gari bi vas podsetio da povremeni teški periodi nisu ništa strašno. „Ljudi moraju da imaju na umu da je savršeno normalno naići na neku prepreku u životu, zapravo, to je ponekad neizbežno. Loše stvari se događaju, ponekad u životu budete sjebani, to je neizbežno. Umre vam otac, zateknete supruga u krevetu sa nekim, otpustili su vas po četvrti put. Sjebani ste, u bedaku ste, to je OK. Sve dok se trudite da izađete iz bedaka, to je u redu.“

Međutim, takođe savetujem i svima onima kojima je lepo u životu, hvala lepo, da pročitaju knjigu „Daj, ne smaraj se“. Na stranicama poglavlja kao što su „Stvoren sam za pobedu“, „Imam ovo pod kontrolom“ i „Neumoran sam, istrajan i nikad ne odustajem“ možda će pronaći podsticaj da preduzmu nešto o čemu dugo razmišljaju. Možda želite da isprobate neku novu aktivnost, napišete knjigu, otputujete na neko posebno mesto? Šta god to bilo, samo idite. Uradite to. A ako vam moj savet ne znači mnogo, možda će vam Bišopov značiti.

I na kraju, ako volite da se slatko nasmejete, samo napred, pročitajte ovu knjigu. Tema možda jeste ozbiljna, ali ima i mnogo toga smešnog.

Autor: Stiven Džon
Izvor: themanual.com
Prevod: Maja Horvat


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
vogue adria ekskluzivno u delfi knjižarama laguna knjige Vogue Adria ekskluzivno u Delfi knjižarama
18.03.2024.
Vogue, modni magazin u kome se uživa od korice do korice i koji se kolekcionarski čuva, pokrenut je u Srbiji i zemljama regiona (Hrvatska, Slovenija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora), a ekskluzivno ga...
više
nova izdanja domaćih autora laguna knjige Nova izdanja domaćih autora
18.03.2024.
U knjižarama će se naći peto izdanje „Neviđene Srbije“ Vlade Arsića, knjizi u kojoj su najluđe storije iz naše istorije. Da li znate da je prva Olimpijada održana na Paliću? Znate li da je Robert de N...
više
prikaz knjige živa planeta veličanstvena mreža čudesnog života na zemlji laguna knjige Prikaz knjige „Živa planeta“: Veličanstvena mreža čudesnog života na Zemlji
18.03.2024.
Ne postoji gotovo nijedno mesto na planeti previše toplo, previše ledeno ili previše zagađeno da na njemu bar neki oblik života ne bi mogao da opstane, jer život na ovoj našoj živoj planeti uvek iskaz...
više
prikaz romana prevršena mera najekstremniji paterson laguna knjige Prikaz romana „Prevršena mera“: Najekstremniji Paterson
18.03.2024.
Američki autor Džejms Paterson (1947) jedan je od najčitanijih svetskih pisaca, čija dela su doživela brojne ekranizacije. Po čemu se izdvaja u odnosu na brojne druge autore da bi završio u Ginisovoj ...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.