Doba je godišnjih odmora i letnjih festivala. Na „Peraškom kulturnom ljetu“, 5. avgusta u baroknoj palati Bujović (Muzej grada Perasta), u organizaciji Muzeja i Društva prijatelja grada, u 21 čas biće promovisan roman „Jedro nade“ Laguninog autora Nikole Malovića.
Roman je samo mesec dana po objavljivanju doživeo drugo izdanje. Na 12. Međunarodnom hercegnovskom sajmu knjiga, kao i na beogradskoj promociji, stekao je laskavi epitet romana-međaša.
„Pre 30 godina imali smo ’Hazarski rečnik’ Milorada Pavića, pre 15 – ’Opsadu crkve Sv. Spasa’ Gorana Petrovića, a danas u srpskoj književnosti imamo roman po svemu bolji od nekoliko onih koji su se minulih godina okitili Ninovom nagradom“, kazao je pred prepunim hercegnovskim trgom Belavista i pred predsednicom srpskog PEN-a Vidom Ognjenović, kritičar Želidrag Nikčevič.
Radnja šest godina pisanog „Jedra nade“ prati ambicioznog modnog industrijalca iz Barija, koji se na poziv gradonačelnice vraća u Perast, grad svojih predaka, da bi ponovo pokrenuo i oživeo tradicionalnu proizvodnju mornarskih majica.
U svetu koji potpuno zavisi od tehnologije, evoluirani Google preuzeo je ulogu boga, pa nadgleda sve.
Glavni junak uspeva da brodi digitalnim lavirintom, otkriva kako je plavo-beli dezen nastao na Mediteranu i kojim to čudom uporno opstaje kroz vekove. U najlepšem zalivu na svetu, junak se zaljubljuje u neobičnu meštanku koja će mu otkriti ne samo tajne baroka već i da je ljubav jedino što internet još uvek ne može da zabeleži i arhivira...
„Jedro nade“ je roman o istorijskom razvitku mornarske majice koja je na Mediteranu mnogo više od elementarnog komada garderobe. Plavo-bele pruge su jedinica stila sveprisutnog pomorskog kulta, modni mit, ali i oličenje seksualnosti. Na primorju je svako ko nosi prugastoplavu majicu hodajuća avantura.
Kapetanski Perast politički je odvojen od susednog Kotora. Ima predsednika koji tvrdi da 1492. godine ni na jednom od tri broda s Kolumbom nije plovio katolički sveštenik, ali jeste tumač za hebrejski.
Pred nama je izuzetna povest o čuvenom dezenu koji je postao globalni brend, u čiju istoriju su umešani Jevreji, katolički kraljevi i otkriće Amerike.
„Jedro nade“ je obiman plavo-beli sistem koji objašnjava logiku baroka, podrazumeva Jevreje i otkriće Amerike, a otima se tumačenju.