Laguna - Bukmarker - Jedno – da li i jedino? – ubistvo u Patrijaršiji - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Jedno – da li i jedino? – ubistvo u Patrijaršiji

Da je Beograd iz perioda nakon Prvog svetskog rata nepresušna inspiracija savremenim tvorcima detekrivskih zapleta, dokaz je i roman Nenada Novaka Stefanovića „Jedno ubistvo u Patrijaršiji“ (Laguna, Beograd 2018), čiji je glavni junak, islednik Krsta Pavlović, čitaocima već poznat iz prethodnog Stefanovićevog romana – „Ubistvo u Kapetan Mišinoj“ (2016).

Svakako da ima mnogo razloga što je međuratni Beograd idealan izbor mesta za kriminalističke romane. Prošlo je tek nekoliko godina otkako je prestonica Kraljevine Srbije pretvorena u prestonicu Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Ratnici još uvek vidaju rane sa Solunskog fronta, a činovnici se otimaju o položaje u tek uspostavljenim ministarstvima. Novu državu već potresaju međunacionalne razmirice i međupartijski sukobi, a sâm Beograd se još uvek nije oporavio od razaranja i stradanja u Velikom ratu. Koliko do juče tipičan srpski grad, koji se razvio iz turske čaršije, Beograd postaje evropska metropola u koju ne dolaze samo stanovnici iz nekada austrougarskih pokrajina, nego i cvet ruskog društva izbegao pred boljševičkom revolucijom. Ministar policije i potpredsednik kraljevske vlade u Beogradu je slovenački jezuit Anton Korošec. Već se naslućuje afera zbog famoznog Konkordata između Kraljevine SHS i Svete stolice. Srpska pravoslavna crkva se odjednom našla u državi gde pravoslavlje nije dominantna religija kao u nekadašnjoj Kraljevini Srbiji. U mirnodopskim uslovima nekako opstaju ostaci tajnih ratničkih udruženja čiji su članovi spremni da u ime Boga prekrše šestu Božju zapovest.

Ima u međuratnom Beogradu nečeg gotskog kao u viktorijanskom Londonu, a to je i te kako pogodno za priču punu misterije i teorije zavere, pa sve i kad bi savremeni pisac najpre stvorio kriminalistički zaplet ne razmišljajući o tačnom vremenu i mestu radnje – ne bi mu bilo teško da radnju, bez mnogo izmena, prilagodi beogradskom ambijentu iz prve decenije nakon završetka Velikog rata.

Već je sâm naslov Stefanovićevog romana pomalo kontroverzan – jer smestiti zločin u samo središte crkvene hijerarhije može delovati i provokativno – ali prave kontroverze tek će uslediti kako se bude čitala stranica za stranicom, pogotovo kad se ispostavi da je profesor Najdan Lukić, u monaštvu nazvan Sava, ubijen zbog otkrića jedne tajne koju su duhovni poglavari vekovima čuvali iz, uslovno rečeno, plemenite namere: da bi kod Srba bio stvoren jedan kult oko kojeg će se narod okupiti i u ime koga će izvojevati slobodu.

Osim u nekoliko poglavlja, čitalac gotovo sve vreme prati islednika Pavlovića kako otkriva jedan po jedan trag ne bi li došao do kjuča misterije, a pošto se radnja dešava na dobro poznatim lokacijama, nije teško da se ulice i zgrade koje Pavlović pohodi zamisle do samih detalja tako da se stvori tačna slika islednikovog kretanja kroz tadašnje beogradske sokake, pa i po onim kućama, podrumima i prolazima koji jesu izmaštani za potrebe romana, ali su savršeno uklopljeni u stvarni Beograd da se uopšte ne mora postaviti pitanje njihovog postojanja.

Pored islednika Krste Pavlovića, u romanu se pojavljuje prava galerija zanimljivih likova, što je i očekivano za kriminalistički žanr, jer veći broj likova otežava razrešenje zagonetke, pri čemu svaki novi osumnjičeni skreće pažnju sa dotadašnjih osumnjičenih – i upravo u tome i jeste draž detektivskog zapleta, da čitaocu uopšte ne bude lako ako sâm želi da otkrije krivca.

S obzirom na završetak romana, može se očekivati da islednik Pavlović bude junak bar još jedne knjige, jer iako je glavna misterija rešena, u islednikovom privatnom životu kao da je tek počeo novi zaplet.

„Jedno ubistvo u Patrijaršiji“ jeste roman koji pruža uživanje, ali i nova saznanja o istoriji, religiji, tradiciji, politici, a možda najviše o Beogradu prepunom kontrasta u sudaru dveju epoha i dva sveta. Naravno, neće nedostajati ni uzbuđenja, jer ne treba uopšte sumnjati da ono jedno ubistvo iz naslova romana – neće biti jedino!

Autor: Dušan Milijić


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
 komi ne ume da komunicira 7 tomohita ode u prodaji od 19 novembra laguna knjige „Komi ne ume da komunicira 7“ Tomohita Ode u prodaji od 19. novembra
15.11.2024.
Popularni manga serijal „Komi ne ume da komunicira“ problematizuje pitanje poteškoća u komunikaciji među mladim ljudima. Takođe, Tomohito Oda na maštovit i realan način prikazuje školske dan...
više
milisav savić o susretima sa crnjanskim laguna knjige Milisav Savić o susretima sa Crnjanskim
15.11.2024.
Na 15. programu „Dnevnik o Crnjanskom“, koji organizuje Kulturni centar Vojvodine „Miloš Crnjanski“, gostovao je književnik i profesor dr Milisav Savić, što je bilo veoma posebno za publiku jer se rad...
više
prikaz romana brod za isu brutalna kritika patrijarhata i koncepta toksične muškosti laguna knjige Prikaz romana „Brod za Isu“: Brutalna kritika patrijarhata i koncepta toksične muškosti
15.11.2024.
Perišić baca rukavicu u lice Slavoju Žižeku i filozofima koji kažu da je danas lakše zamisliti kraj svijeta nego alternativu kapitalizmu. Kad u rukama imate pitak roman, čije čitanje vabi najdublje...
više
prikaz velikićevog bečkog romana povratak mitteleuropi  laguna knjige Prikaz Velikićevog „Bečkog romana“: Povratak „Mitteleuropi“
15.11.2024.
Novim romanom kojem je Dragan Velikić dodao prefiks „bečki“ čini nam se da se pisac vraća svojoj temi, svojoj Mitteleuropi, u potpunom osećaju za njen austrijski krak, ali i za nesrećnog došljaka koje...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.