Laguna - Bukmarker - „Jaz od milion reči“ kod dece kojoj se ne čita - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

„Jaz od milion reči“ kod dece kojoj se ne čita

Novo istraživanje je pokazalo da deca kojima roditelji čitaju pet knjiga dnevno polaze u vrtić sa velikom prednošću – ta deca su čula 1,4 miliona više reči od one kojima roditelji nikada ne čitaju.



Džesika Logan koja je vodila ovo istraživanje i asistentkinja na univerzitetu u Ohaju navodi da bi ovaj „jaz od milion reči“ mogao da bude jedno od ključnih objašnjenja razlike u vokabularu i čitalačkom razvoju dece.

Čak i deca kojima se čita jedna knjiga dnevno do pete godine će čuti oko 290 hiljada reči više od dece kod koje ne postoji ovakva praksa.

„Deca koja čuju više reči će biti spremnija da te reči vide u štampanom obliku kada krenu u školu“, rekla je Loganova.

Ideja za ovo istraživanje proistekla je iz jednog od njenih prethodnih u kome je otkriveno da se oko četvrtini dece iz državnog uzorka nikada ne čita, a drugoj četvrtini samo jednom ili dvaput nedeljno.

„Šokirala nas je činjenica da je toliko roditelja reklo da deci čitaju ili retko ili nikada. Želeli smo da utvrdimo kako to utiče na njihovu decu“, rekla je Loganova.



Istraživači su sarađivali sa bibliotekom „Metropolitan“ u Kolumbusu koja je sastavila listu od 100 najtraženijih knjiga za decu mlađeg uzrasta, i 100 naslova za predškolce.

Loganova i njene kolege su odabrali nausmično 30 knjiga sa obe liste i izbrojali koliko je reči u svakoj od njih. Utvrdili su da knjige za najmlađe sadrže prosečno 140 reči dok slikovne knjige za predškolce imaju prosečno 228 reči.

Koristeći te podatke, istraživači su izračunali koliko bi reči dete moglo da čuje od rođenja do petog rođendana tokom različitih faza čitanja. Pretpostavka je da se deci do trećeg rođendana čitaju knjige za najmlađe dok se naredne dve godine koriste slikovne knjige, kao i da svako čitanje podrazumeva jednu knjigu.

Takođe su uzeli kao pretpostavku da roditelji koji su naveli da nikada ne čitaju deci zapravo ipak pročitaju jednu knjigu svakog meseca.

Na osnovu ovih proračuna, evo koliko reči će deca čuti do pete godine:
  • ona kojima se ne čita: 4.662 reči,
  • ona kojima se čita 1-2 knjige nedeljno: 63.570 reči, 3-5 puta nedeljno 169.520 reči, svakog dana 296.660 i pet knjiga dnevno 1.483.300 reči.
„Zapanjujući je jaz od preko milion reči koji postoji između deteta koje odrasta u književno bogatom okruženju i onog kome se uopšte ne čita“, kaže Loganova.

Ovaj jaz nije jedini sa kojim bi se deca mogla susresti.

Loganova pominje istraživanje iz 1993. koje je nagoveštavalo da deca koja do treće godine odrastaju u siromaštvu čuju u razgovoru oko 30 miliona manje reči od dece rođene u privilegovanim porodicama. Ipak, studije nakon toga su pokazale da je ovaj jaz od 30 miliona daleko manji ili su nagoveštavale da čak ni ne postoji.

Ipak, navedena je i razlika u odnosu na ovo istraživanje.

„Ovde nije reč o svakodnevnoj komunikaciji. Reči koje deca čuju u knjigama su daleko kompleksnije i teže reči od onih koje izgovaraju roditelji ili drugi ljudi u njihovom domu“, rekla je Loganova. Na primer, dečja knjiga bi mogla da govori o pingvinima na Antarktiku – upoznajući ih sa rečima i konceptima koji teško mogu da se jave u svakodnevnoj komunikaciji.

„Reči koje deca čuju iz knjiga mogu da imaju posebnu važnost tokom savladavanja čitanja“, dodala je.

Loganova je takođe navela da je ovo istraživanje verovatno konzervativno. Roditelji često razgovaraju sa decom o knjizi koju čitaju ili dodaju elemente ako je reč o knjizi koju su čitali više puta. Ovaj „ekstra tekstualni“ razgovor razvija nove reči koje deca čuju i usvajaju.

Rezultati ovog istraživanja treba da naglase koliko je važno čitati deci. „Izloženost širokom vokabularu je dobra za svu decu. Roditelji mogu u svakoj lokalnoj biblioteci da pronađu knjige koje su odgovarajuće za njihovu decu“, zaključila je Loganova.

Izvor: news.osu.edu
Prevod: Dragan Matković


Podelite na društvenim mrežama:

dragutin minić karlo o knjizi nacionalistička geografija kako jedan srbin vidi ostatak sveta laguna knjige Dragutin Minić Karlo o knjizi „Nacionalistička geografija“: Kako jedan Srbin vidi ostatak sveta
18.07.2024.
Još kao klinac od pet-šet godina nekoliko puta sam bežao od kuće. Ne zato što mi je u kući bilo loše, nego zato što sam želeo da vidim svet. Mislio sam: mi smo tu gde jesmo, a svet je tamo negde, bleš...
više
 ja sam heroj 4 kenga hanazave u prodaji od 18 jula laguna knjige „Ja sam heroj 4“ Kenga Hanazave u prodaji od 18. jula
18.07.2024.
Novi i nagrađivani manga serijal Kenga Hanazave u izdanju Lagune, „Ja sam heroj“, vodi nas u bitku protiv pošasti koja preti čitavom čovečanstvu! U četvrtom nastavku bolje ćemo upoznati n...
više
zoran kostić cane rešio ukrštene reči u čačku laguna knjige Zoran Kostić Cane rešio „Ukrštene reči“ u Čačku
17.07.2024.
Nakon Herceg Novog, u ponedeljak 15. jula, u dvorištu Gradske biblioteke „Vladislav Petković Dis“, a u organizaciji Udruženja „Irmos“, Čačani su mogli da čuju poeziju Zorana Kostića Caneta, frontmena ...
više
priča o moći umetnosti da transformiše ali i uništi život i smrt sofi stark u prodaji od 19 jula laguna knjige Priča o moći umetnosti da transformiše ali i uništi – „Život i smrt Sofi Stark“ u prodaji od 19. jula
17.07.2024.
Fascinantan roman američke književnice Ane Nort „Život i smrt Sofi Stark“ priča je o neobičnoj ženi koja je za kratko vreme postala poznata režiserka. Ovo je i roman o slavi i ceni koju sa sobom nosi....
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.