Radost Ivane Dimić, spisateljke i dramaturškinje, bila je neizmerna kad se penzionisala, jer je tek tad počela da piše bez žurbe i rokova.
Teško je zamisliti nekog ko se više obradovao penziji od Ivane Dimić, beogradske spisateljke i dramaturškinje. To se dogodilo pre tri godine. Njena radost bila je neizmerna možda delom i zato što je u penziju otišla s mesta direktora beogradske pozorišne kuće Atelje 212, gde joj poslednjih godina radnog staža sigurno nije bilo lako. Na pitanje zašto tolika radost, odgovora: „Sada ću posle pošteno zarađene penzije moći u miru da sedim kući i pišem!”
I uradila je tako. Iako je pisala oduvek, sada joj se posrećilo i da dobije Ninovu nagradu 2016. za roman „Arzamas”.
A da li su penzionerski dani (i primanja!) dobro okruženje za književnost?
– Idealno. Mogu da čitam do mile volje i ne moram nigde da žurim. Penzija je mala, ali moje potrebe su još manje, pa se osećam slobodno. Sloboda je, čini mi se, dragoceno postignuće koje čovek može, ako se potrudi, da dosegne – uverava Ivana Dimić.
O eri slave posle proglašenja dobitnika kaže:
– Nisam znala da ta nagrada povlači za sobom toliku medijsku lavinu, tako da sam bila iznenađena kad sam videla kako to iznutra izgleda. Stalno sam sve poredila s decenijskim iskustvom iz pozorišta i moram reći da sam malo zavidela novinarima Nina i marketingu izdavačke kuće „Laguna” s kakvom veštinom i lakoćom oni to rade u odnosu na pozorišni svet. Priznajem da su moćniji u odnosu na najave za bilo koju pozorišnu premijeru ili festival – ističe Ivana.
Priča i da je sve to nije mnogo poremetilo, baš zato što dolazi iz pozorišnog sveta jer je navikla na medijsku pažnju.
– Kako sam češće u sličnim prilikama govorila o drugim umetnicima, a ne o sebi, odmah sam videla da je ovo prilika da govorim u slavu književnosti. Istovremeno, ta navika me je zaštitila od neosnovanog i preteranog ličnog uzbuđenja – ističe ona.
Da li joj se nešto promenilo u životu?
– Ništa. Samo sam se potrudila da odradim profesionalno to što se od mene traži i da ti nastupi budu kratki, pa da u brzini ne izgubim koncentraciju i ne kažem šta ne mislim. Čekala sam da tenzija popusti, da se život vrati u normalan kolosek, što se i dogodilo. Navikla sam da prionem i uradim najbolje što umem kad god dobijem neki zadatak, pa sam tako i u ovoj prilici postupila. Bilo je mnogo književnih večeri i skoro četiri meseca sam neprekidno putovala po celoj Srbiji i regionu i to je bilo više nego naporno. Ali, upoznala sam posvećene obrazovane ljude koji poznaju književnost i koje literatura zaista interesuje. To je ozbiljan dobitak. Potom su se stvari dovele u red. Svakog čuda za tri dana dosta – dodaje Ivana.
Bura se stišala, a naša spisateljica sve ozbiljnije prijanja pisanju. O kome ili o čemu?
– Započela sam nešto još prošle godine na čemu ću još dugo raditi, ali nije za priču. Događaji oko Ninove nagrade su me zaustavili na nekoliko meseci, ali sad je sve u redu – priznaje ona.
Rad u pozorištu na mestu dramaturga bio je za Ivanu Dimić primarna profesija. U pozorištu je zarađivala za život, ali je, kako kaže, iz senke objavljivala prozu svakih pet-šest godina.
– Objavila sam šest knjiga do sada i sve su imale dobre kritike. Nisam morala da živim od književnosti, već sam imala vremena i prostora da tešem svaku rečenicu i da se detaljno pozabavim stilom. Kada živite od različitog pisanja četrdeset godina, onda vam ništa nije teško – otkriva Dimićeva.
Autor: Branka Jakšić
Izvor: politika.rs