Laguna - Bukmarker - Ivana Dimić na Trgu pesnika u Budvi - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Ivana Dimić na Trgu pesnika u Budvi

Negujući tradiciju da u svom Književnom programu predstavlja najmarkantniju produkciju iz regiona i dobitnike visokih književnih priznanja, Grad teatar je u sredu, 19. jula na Trgu pesnika upriličio i veče Ivane Dimić, dobitnicu Ninove nagrade za najbolji roman 2016. godine.

Reč je o delu „Arzamas“, a „vodič“ kroz svojevrsnu, duboko emotivnu i potresnu intimnu priču autorke, na kojoj se bazira nagrađeni roman, bio je razgovor koji je s njom vodila profesorka mr Božena Jelušić.



Veče koje je ovog leta na Trgu pesnika okupilo najbrojniju publiku, zahvaljujući pitanjima Božene Jelušić koja su inspirisala Ivanu Dimić da na nov i drugačiji način „demistifikuje“ svoj roman, pokazalo se i kao najzanimljivije u dosadašnjem programu. Počev od naslova pa do proznih celina, kako je istakla Jelušić, u romanu „Arzamas“ mogla bi se tražiti i skrivena poruka, poput akrostiha, ali i zametanje tragova ličnog, čemu ovo delo duguje svoju enigmatičnost.

„Tema ’Arzamasa’ je odnos majke i deteta, u ovom slučaju majke koja je bolesna od demencije i ćerke koja brine o njoj, i on sam po sebi pokreće cijelu lavinu pitanja i za roditelja i za dijete – šta smo uradili, a nije trebalo da uradimo, šta nismo uradili, a trebalo je da uradimo“, rekla je Jelušić, ističući da je reč o romanu potresne iskrenosti, satkanog od dramskog koje se magično preobražava u romaneskno, delu koje ima 76 proznih i dramskih fragmenata podeljenih u dva dela.

Kao posebnu vrednost istakla je razgovore između majke i kćerke koji se čine komičnim, a nisu – razmišljanja koja se čine tužnim, a nisu…

Kako je istakla Ivana Dimić, dramatičarka koju budvanska publika poznaje po brojnim gostujućim predstavama, produkcijama i koprodukcijama Grada teatra, svoj roman naslovila je „Arzamas“, jer govori o sreći i smrti, a to je i ime zatvorenog grada u kojem su naučnici pravili atomsku bombu, ali i da se Božena Jelušić, govoreći o njenoj knjizi, na sjajan način dotakla Školovskog i njegove „Energije zablude“, gde kaže: „Sreća i smrt – eto to je arzamaski užas.“„Pisci su osetljivi ljudi. Pisanje vam služi da živite, da se branite od sveta, od nesreće i od svega. Meni su i čitanje i pisanje uvek bili neka vrsta štita. Svaki pisac se u suštini bavi pitanjima smrti i ljubavi. To je i poruka mog romana – da je ljubav jača od smrti“, izjavila je laureatkinja Ninove nagrade za najbolji roman.

  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
možete prestati da pušite lako je laguna knjige Možete prestati da pušite! Lako je
19.07.2024.
„Lak način da prestanete da pušite“ Alena Kara je najpoznatiji i najprodavaniji priručnik za prestanak pušenja koji objašnjava kako da se bez snage volje trajno oslobodite ovog poroka.   Ova kn...
više
ne propustite još jednu knjigu igora kolarova  laguna knjige Ne propustite još jednu knjigu Igora Kolarova!
19.07.2024.
Od autora kultnog romana „Agi i Ema“ Igora Kolarova stiže jedinstveni ringišpil veselih ideja, neobičnih junaka i tananih osećanja u knjizi „Burence: Luckaste priče“. Kao i drugim zbirkama, i u ovi...
više
savremeni ljubavni roman simone arnstet kraljica noći  laguna knjige Savremeni ljubavni roman Simone Arnstet – „Kraljica noći“
19.07.2024.
Simona Arnstet je spisateljica i psihološkinja. Predvodnica je švedskog romantičnog talasa, koji u svetu stiče sve veću popularnost a ima i veliki broj čitalaca u Srbiji. Posle romana „Sve ili ništa“,...
više
prikaz romana plava je bila tvoja boja emotivna knjiga o čitaocu laguna knjige Prikaz romana „Plava je bila tvoja boja“: Emotivna knjiga o čitaocu
18.07.2024.
Po gruboj podeli fikcionalnih knjiga, postojale bi one koje odlikuje brz ritam i mogu se čitati pažljivo prateći radnju i izostavljajući „finese“. Druge bi bile „sporije“, knjige koje zahtevaju više p...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.