Knjiga „
Sudbina i komentari“ se često pominje u književnoj javnosti kao jedan od najboljih romana savremene srpske književnosti. Pisac Radoslav Petković, koji je za ovo delo dobio Nina, kaže da se „činilo da je te 1993. godine sve bilo manje važno od jedne književne nagrade“.
„Inflacija je divljala, a ja sam prvi put odneo izdavaču rukopis na disketi, razočaravši grdno svoju majku. Nije verovala da su se književna dela sa papira preselila na parče plastike. Preminula je početkom januara 1994. a da nije saznala da je moj roman ‘Sudbina i komentari’ dobio Ninovu nagradu jednoglasno“, priseća se Radoslav Petković i dodaje:
„Nagrada je značila veliki publicitet, i finansijski dobitak koji se topio kao sladoled već i zato što sam zapravo dobio samo polovinu iznosa: tadašnji pokrovitelj je čak pokušao da mi celu sumu isplati u dinarskim čekovima. ‘Sudbina i komentari’ dobila je te godine sve važne nagrade (nagradu ‘Meša Selimović’, Borbinu nagradu, nagradu Radija B92 i kluba
Jazzbina), što je još više pojačalo haotičnost doživljaja. Neke od tih nagrada više ne postoje. I u stabilnijim vremenima nagrade su relativne, ali pre nego što ih počnemo prezirati, nije loše osvedočiti se da ih nije lako steći“, zaključuje Petković.
Spisateljica i dramaturškinja
Ivana Dimić je dobila Ninovu nagradu 2016. godine za roman „
Arzamas“. Za njen roman glasalo je tada troje članova žirija (Tamara Krstić, Jasmina Vrbavac i Mihajlo Pantić), dok je dva glasa dobio roman „Hronika sumnje“ Vladislava Bajca (od Bože Koprivice i Zorana Paunovića). U najužem krugu bili su i romani „
Susret pod neobičnim okolnostima“
Vladana Matijevića i „
Pa kao“
Vladimira Tabaševića.
„To je jedna od najvećih književnih nagrada i bila mi je čast da dobijem tako značajno priznanje. Veoma sam se bila obradovala, a posebno mi je bilo drago što nisam više mlada, pa nisam morala ni da se zbunjujem, ni da se gordim, nego da spokojno podelim radost sa svojim prijateljima. S druge strane, iz istog razloga moj odnos prema pisanju je ostao kakav je i bio, jer svaki pisac piše iz najdubljeg unutrašnjeg poriva, a ne da bi bio nagrađen“, kaže Ivana Dimić.
Ninova nagrada u najvećem broju slučajeva donese pobedničkom romanu veliku prodaju i čitanost, tako je bilo i sa romanom „Arzamas“.
„Donela je veliku promenu u recepciji. Sve su moje knjige tokom niza godina bile lepo primljene od kritike i malobrojne čitalačke publike, a onda je sa Ninovom nagradom nastupila velika promena. Prodat je ogroman broj knjiga, imala sam veliki broj književnih večeri i priliku da čujem kako je široka čitalačka publika doživela tu knjigu. Potom su i prethodne knjige bile više čitane. Tako velike nagrade vas učine vidljivim i donose nesumnjivu popularnost“, smatra Dimićeva.
Zanimljivo je kako najbliži prijatelji i poznanici pisca dožive dobijanje Ninove nagrade.
Autor: Bratislav Nikolić
Izvor: Nova