Među knjigama za decu, malo je onih koje obraćaju pažnju na rani duševni razvoj deteta iako se zna da on itekako utiče na kasniji duševni razvoj, na integritet čoveka i njegov kompletan život. Upravo to je bio povod da Slavica Milošević, nekadašnji profesor, danas pripovedač, napiše knjigu za decu „Kad sam bio mali“ koju je ilustrovala Marica Kicušić.
Zono je nemiran gradski dečak kojem će svaki nestašluk pomoći da zaključi nešto novo o svetu. Šta je dobro a šta ne, shvatiće tek kada dobije batine. Loše je kada pečeš krompir od papira, iscediš papagaja posle kupanja ili se nagneš preko ograde i padneš u komšijske jagode. Spoznavanju života posebno će doprineti boravak na selu. Upravo na kontakt deteta i prirode autorka posebno ukazuje.
„Svi mi bez obzira gde smo rasli, gde živimo, Njujork, Beograd ili tako dalje, vučemo te gene koji deci mogu mnogo da daju a mogu da pruže takvo divno saznanje i radoznalost da deca otkrivaju čitav jedan svet. Moj junak traži krompire koje je baka zasadila pa je srećan i presrećan je i izjavljuje kako ne bi nikad prestao da ga baka ne otera“, kaže autorka knjige Slavica Milošević.
Tema knjige je i rat. Dečak ga upoznaje kroz igrice i ne razume zašto tata ne želi da se igra s njim ratovanja, zato Zono pribegava lukavstvu kako bi pridobio oca za tu igru. Sa decom se nedovoljno razgovara i ona se teško snalaze upravo zbog loše komunikacije sa roditeljima, kaže Slavica Milošević.
„Dakle poverenje, komunikacija, rad sa decom, dati slobodu detetu, tu sam ja fromovac, dati četiri okvira, četiri zida u prostoru, u životu ali da se zna šta se ne može ali da se zna i šta treba i šta može i da dete samo istražuje“, kaže autorka knjige.
Pitajte, budite hrabri, suočite se sa strahovima, i iznad svega govorite istinu, poruke su vrlo zabavnih avantura jednog dečaka, i knjige „Kad sam bio mali“, podjednako vredne i deci i odraslima.