Marti Džobson je stručnjak za nauku, koji organizuje predavanja širom Velike Britanije. Redovno se pojavljuje u BBC-jevoj emisiji „The One Show“ kao njihov naučni reporter. Takođe se pojavljivao na kanalima kao što su ITV, Channel 4, Ski, Discovery Channel i National Geographic i bio deo Kraljevske institucije Velike Britanije. Autor je bestselera „The Science of Everyday Life“ „The Science of Food“. Njegova najnovija knjiga nosi naziv „
Biti čovek“.
Zašto nauka?
Jednostavno rečeno, zato što je fascinantna. Mogao bih da pričam o tome kako nam je nauka dala neverovatne super moći da pobedimo bolesti, izučavamo prošlost od početka svemira i razgovaramo sa ljudima na drugoj strani sveta. Mogli bismo da razgovaramo o tome šta znači biti svestan, o prirodi same materije ili o postojanju paralelnih univerzuma, ali sve su to komplikovane teme. S druge strane, možemo da razgovaramo o sitnicama poput mobilnog telefona, žitarica koje jedete za doručak, sijalici koja vam sija iznad glave ili šamponu koji koristite. Međutim, sve je to nekako nebitno. Poenta je da je nauka fascinantna. Nedavno sam saznao za prstenastu vrstu srbernastog galeba i sada drugačije gledam na srebrnaste galebove. Nauka čini život uzbudljivijim. Za mene je to poslastica života. A ako želite da znate više o prstenastim vrstama galebova, kupite knjigu (ili potražite informacije na Guglu).
Zašto baš ova knjiga?
Ovo je moja treća knjiga. Svaka je imala sličan format relativno i govorila je o malim segmentima nauke. Prva knjiga je bila opšta i bavila se temama vašeg doma, druga se odnosila na hranu, jer je hrana dobra za nas. Međutim, u trećoj knjizi sam želeo da se bavim biologijom. Školovao sam se da budem biolog, ali sam potom prešao na televiziju. Ova knjiga je bila prilika da spojim ljudsku biologiju sa drugih temama koje sam s vremenom počeo da cenim. Zanimalo me je kako su povezani biologija i tehnologija, šta sa dešava sa biologijom i matematikom. Zbog takvih stvari sam odlučio da napišem baš ovakvu knjigu.
Šta vam je sledeće u planu?
Voleo bih da napišem nešto o mostovima. Tokom godina koliko radim na televiziji, proveo sam puno vremena snimajući na mostovima. Postao sam čak opsednut njima. Moja porodica zakoluta očima kad ih spomenem i zabranjeno mi je da ih vodim da gledaju mostove, zbog čega mi je jako žao, jer sam uveren da su mostovi najspektakularniji primer modernog inženjerstva na planeti. Takođe, uskoro ću početi da pišem knjige namenjene deci. Provodim puno vremena učeći decu nauci i bilo bi mi veoma zabavno da napišem nešto za tu publiku.
Šta vas trenutno raduje?
Ukrštena polarna mikroskopija. Nedavno sam se udružio sa kompanijom Zeiss, proizvođačima finih mikroskopa, kako bih snimio emisiju zasnovanu na biološkoj mikroskopiji, koju je gledalo više od 45.000 ljudi. Nakon ovoga hoću da snimim emisiju o nauci o materijalima (interdisciplinarna nauka koja izučava osobine materije i njenu primenu na razna područja nauke i inženjerstva). Deo ove emisije biće posvećen polarizovanoj svetlosnoj mikroskopiji. Možda mogu da napravim neke zapanjujuće vizuelne prikaze koji će zadiviti publiku, tako da se trenutno bavim tehničkim aspektima postavljanja mikroskopa sa polarizacionim filterima.
Izvor: popsciencebooks.blogspot.com
Prevod: Lidija Janjić