Majlerovo remek-delo nagrađeno Pulicerovom nagradom pojavljuje se prvi put na srpskom jeziku u prevodu Ljiljane Nikolić. „Dželatova pesma“ je deseta knjiga u Biblioteci „Amerikana“, koja obuhvata renomirana književna dela koja iz različitih perspektiva osvetljavaju američki način života, američke vrednosti, njihov uticaj na savremeni svet.
Na sličan način kao Kapoteovo „Hladnokrvno“, Majlerova knjiga o Gariju Gilmoru, dvostrukom ubici, uklanja parametre koji dele fikciju i dokumentarnost. Iako oba autora izostavljaju sebe iz pripovedanja, Kapote je znao ubice o kojima piše i nije učinio ništa da ih spase, dok je Majler prikazao pravosudnu i medijsku industriju oko „svog“ ubice i time u sve uvukao i samog sebe na način koji daje novu dimenziju takozvanom „romanu o pravom životu“. Kao da su se brojni Majlerovi opasni izleti u srce nasilja – državnog nasilja, nasilja kao egzistencijalne slobode i njegovih sopstvenih mračnih sposobnosti – stekli u nezaboravnoj mračnoj priči o zločinu i kazni Garija Gilmora.
Sa svojih trideset pet, Gari Gilmor proveo je više godina u zatvoru nego na slobodi. Jula 1976, dok je bio na uslovnoj kazni, ubio je dvojicu muškaraca za šaku dolara. Smrtna kazna na koju je osuđen mogla je biti preinačena na doživotnu robiju. Gilmor se, međutim, upušta u pravnu borbu da ubrza izvršenje kazne, koja će biti i sprovedena januara 1977. u Državnom zatvoru Jute.
Slučaj Garija Gilmora ne bi izazvao toliku pažnju svetske javnosti i pisanje Majlerove sage o zločinu i kazni da nije bilo dva kritična momenta. Najpre, Glimor je prvi osuđenik koji je ubijen nakon deset godina moratorijuma nad smrtnog kaznom koji je izrekao Vrhovni sud Amerike. A potom, bizarno u ovom slučaju bilo je insistiranje osuđenika da bude što pre pogubljen pred streljačkim vodom smatrajući da je pravedno osuđen.
Norman Majler (1923, Nju Džerzi – 2007, Njujork) po diplomiranju na Harvardu služio je u američkoj vojsci 1944–1946. Njegov prvi roman „Goli i mrtvi“ (1948) kritika je označila kao najbolji ratni roman koji se pojavio u SAD. Objavljivao je potom romane i publicistička dela, kao što su: „Park jelena“, „Američki san“, „Vojske noći“ (Pulicerova nagrada), „Drevne večeri“, „Muškarčine ne plešu“, „Dvorac u šumi“…
Knjigu „Dželatova pesma“ možete pronaći od 13. decembra u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.