Onlajn školovanje ili specijalizacija znanja i veština su u punom jeku. Da li ste već videli na Facebooku oglas virtuelne škole Master Class koja nudi predavanja najpoznatijih svetskih imena iz različitih oblasti? Cena, pritom, nije astronomska.
Naša redakcija je obratila pažnju na kurs pisanja Džejmsa Patersona pod nazivom: Za one koji su odlučili da napišu bestseler.
Autor devetnaest uzastopnih bestselera „Njujork Tajmsa‟ prvi put otkriva tajne svog zanata. On vas na ovom kursu vodi kroz sve faze procesa pisanja romana.
Patersonov kurs počinje odmah. Zapravo, od trenutka kada se prijavite i platite putem interneta, dobićete pristup na platformu na kojoj ćete naći 22 lekcije. Kurs, koji sadrži više od tri i po sata video materijala, možete pohađati u bilo koje vreme, u ritmu koji vama odgovara.
Kakva je forma ovog kursa, pitate se sada (ako već nemate iskustva sa ovakvom vrstom edukacije).
Svaki kurs sadrži prethodno snimljen video materijal, udžbenik, interaktivne zadatke i zajedničke aktivnosti. Video klipovi su dostupni u svakom trenutku, i možete ih odgledati neograničen broj puta. Takođe, svi studenti mogu koristiti zajedničku platformu na kojoj mogu deliti svoje zadatke, utiske, savete i projekte. Postoje zakazani razgovori uživo sa kolegama koji pohađaju isti kurs. Ovi zakazani razgovori se uvek najavljuju unapred, da bi svi imali vremena da se pripreme.
Mi smo bili vredni pa smo istraživali utiske ljudi koji su pohađali Patersonov kurs. I, gle čuda, na sajtu britanskog lista „Observer‟, našli smo prilično detaljan i ilustrativan opis iskustva jedne korisnice, Džojs Mejnar. Njeno viđenje kursa je tim zanimljivije jer je i sama autor nekoliko romana čiji su tiraži pristojni (između 5.000 i 20.000 primeraka) ali minorni u poređenju sa Patersonovim milionskim. Baš zbog toga što sama ima stvaralačko iskustvo koje ne rezultira (po njenom mišljenju) zadovoljavajućom finansijskom dobiti, odlučila je da sazna koje su to male tajne ovog bestseler autora koje čine da se njegovi romani tako dobro prodaju. Sa velikom dozom skepticizma, uložila je 90 dolara u kurs i već posle tri sata ga je „položila‟ a kao rezultat njenog početnog podsmeha i neverice u potencijalnu korist ovakvog učenja, uverila se da je Džejms Paterson maher! I počela je da ga poštuje.
Šta se desilo? Za početak, piše Džojs, Paterson je izuzetno trezven i mudar. Ali tu mudrost ne deli obavezno o pisanju, podvlači ona, već o umeću pričanja priče (famozni
storytelling o kome se toliko piše u poslednje vreme) koje čini kičmu procesa pisanja. Paterson veruje u dobru okosnicu priče i u marljivost. Veruje i u istraživanje materijala neophodnog za verodostojnost radnje, u iznenađenja i akciju. I na kursu kaže da prva rečenica mora biti ubitačna. I da svaka stranica mora da ima dozu drame i intrige, napetosti i uzbuđenja koje će prikovati čitaoca.
Iako su ovo sve opšta mesta, ono što je opčinilo Džojs jeste to što Paterson tokom ovog kursa daje neverovatan podsticaj svojim „učenicima‟ da pišu, i uliva im poverenje da mogu postati pisci. Zadaci koje svi moraju da napišu i pošalju Paterson možda i ne čita lično, ali do njega sigurno dolaze oni najbolji. A što se tiče bojazni da bi Paterson mogao da ukrade nečiju ideju – budite bez brige, kaže Džojs, većina polaznika kursa su amateri…
Sad vam samo preostaje da posetite zvaničnu stranicu sajta, pogledate šta se nudi, i eventualno se upustite u obrazovnu avanturu…
Više informacija o samom kursu i svemu što on podrazumeva možete pronaći
ovde.