Nakon decenije pisanja kolumni o vezama, uspešnog podkasta i bestseler memoara „
Sve što znam o ljubavi“,
Doli Olderton se okrenula i pisanju romana, te je pred nama njen prvi pod nazivom „
Jesi li tu?“.
„Morala sam da uradim nešto što mi nije svojstveno“, kaže autorka. „Morala sam da svoj ego spakujem u kutiju i zalepim je selotejpom, pa onda ozbiljno da popričam sama sa sobom.“
U jednom londonskom restoranu razgovarali smo sa Doli o izazovima pisanja romana nakon godina rada u novinarstvu. Čitaoci će lako pomisliti da je glavna junakinja Nina zasnovana na njoj. „Moram to da prihvatim jer sam deset godina pisala o sebi. Ljudima će trebati vremena da shvate da ovoga puta nije reč o meni.“
Doli je jedna od najpoznatijih novinarki svoje generacije u Britaniji i veoma rano se priključila trendu podkasta, što je dovelo do nastanka njene prve knjige „Sve što znam o ljubavi“. Knjiga je postala bestseler koji je u leto 2019. godine osvojio planetu, a njena žuta korica nalazila se u rukama svake druge osobe u gradskom prevozu – to se nije desilo još od romana „
Jedan dan“, deset godina ranije. (Zanimljivo je da je
Dejvid Nikols jedan od Dolinih omiljenih pisaca.)
Očekivanja i pretpostavke vezane za roman „Jesi li tu?“ znatno su veće nego kod ostalih pisaca koji objavljuju debitantski roman. Pitali smo je da li oseća pritisak, na šta je odgovorila: „Imala sam vatreno krštenje sa prvom knjigom jer je bila izuzetno lična. Nakon što sam kroz to prošla, ideju o kritici mog pisanja doživljavam s olakšanjem jer želim da me ljudi znaju zbog onoga što radim, a ne zbog toga ko sam. Mnogo manje sam nervozna zbog izlaska ove knjige nego što sam bila sa prvom.“
Dobro je što je roman „Jesi li tu?“ izvrstan. Pronicljiv je i zabavan poput Dolinih kolumni. Naslov se odnosi na čin završavanja neke veze tako što ćete sa društvenih mreža „obrisati“ drugu osobu bez upozorenja. Ali ovo je ujedno i priča o prijateljstvu. „U prvoj knjizi o prijateljstvu sam govorila optimistično i pojednostavljeno jer takav je bio moj stav u to vreme, u kasnim dvadesetim. U ovom romanu sam razmatrala šta se dešava kada se životne okolnosti promene i koliko je teško održavati prisnost. Mislim da u tridesetim godinama života vaš zajednički identitet može da postane pomalo dezorijentisan.“
Iako se autorka bavi temom izbegavanja druge osobe, Maks – čovek koji slama Ninino srce – prikazan je sa simpatijama. „Nisam želela da ovo bude jednostrani prikaz i pokušala sam da razumem Maksovo ponašanje, kao i da shvatim kolika je Ninina odgovornost u svemu tome. Drugi problem koji sam imala kod osmišljavanja lika kao što je Maks jeste taj što sam želela da bude seksi – a stvaranje seksi junaka je zaista teško. Pisati o hemiji koja je uverljiva i koja vas uzbuđuje veoma je nezgodno. Sada imam mnogo više poštovanja prema majstorima romantičnih komedija.“
U romanu postoji još jedan sloj koji doprinosi osećajnosti ove priče. Ninin otac je profesor u penziji koji pati od demencije. Vidimo koliko je surova ova bolest dok se Nina bori da izađe iz uloge ćerke, i kako to utiče na ostale aspekte njenog života. Ova epizoda nas podseća da uvek postoje važniji i veći izazovi od problema koje smatramo bitnim u svojim dvadesetim.
„Mislim da, kako starimo, raste i strah da ćemo gledati kako nam roditelji odlaze, a u ovom romanu je demencija poslužila kao oslikavanje tog straha“, kaže Doli. „Fascinirana sam pamćenjem i koliko ono utiče na naše odnose i načine na koje volimo druge. Uvrnuto je, ali mislim da nas demencija uči o identitetu i onome što nas čini ljudima. Na taj način, stavljajući jednu uz drugu Maksovu i Bilovu priču, koje su potpuno različite, pokušala sam da ih povežem – te dve priče o muškarcima koji na različite načine nestaju iz Nininog života.“
Mnogima će „Jesi li tu?“ delovati kao „poprilično tužna knjiga“ jer pre svega govori o melanholiji u određenim životnim trenucima. Ako je detinjstvo proleće, mladost leto, a jesen srednje doba, onda ovaj roman govori o prvim koracima po požutelom lišću.
Autor: Sem Parker
Izvor:
penguin.co.uk
Prevod: Dragan Matković