Laguna - Bukmarker - Dejan Stojiljković: Verujem u rad i talenat - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Dejan Stojiljković: Verujem u rad i talenat

Između novog romana „Dukat za Lađara“, rada na drami o Miljkoviću i scenariju za strip, naš najčitaniji savremeni pisac pričao nam je o seriji „Senke nad Balkanom“, koroni i daljim planovima.



Od „Konstantinovog raskršća“, romana prvenca koji je osvojio čitaoce i pobrao brojne nagrade, od Dejana Stojiljkovića ne očekujemo ništa manje nego da nas iznova uvodi u fantastični svet srednjeg veka kojim vladaju mračne sile, vampiri i vile i u kom srpski junaci doživljavaju uzbudljive avanture. Danas je pred nama njegovo novo delo, „Dukat za Lađara“, o junaku Kosančić Ivanu i njegovom životu neposredno nakon pada Niša i bitke na Pločniku.

Šta vam je doneo u život novi roman? Koliko je ta vaša kreativna lađa dugo stvarana, od čega je građena i kud želite da plovi?

Doneo mi je nove čitaoce i zadovoljstvo da sam napisao još jedan bestseler. Ploviće, naravno, pošto je treći deo serijala, u pravcu koji sam postavio prvim delom „Duge noći i crne zastave“, u tom zamišljenom petoknjižju, a koji će se završiti velikim klimaksom – bitkom na Kosovu 1389.

Vrsni ste pisac različitih formi rukopisa. Pišete li ih rukom? Čuvate li ih u rukopisu ili samo u folderima?

Zaista ne mogu da zamislim da neko u 2020. godini piše olovkom na papiru, čak ni na pisaćoj mašini. Ja na kompjuteru pišem još od 1998. Naravno da čuvam i arhiviram svoje rukopise, nešto na hard diskovima, a nešto na serverima. Verujem da neki pisci stare generacije i dalje pišu na taj staromodan način, to mi je normalno, ali tekst procesori i kompjuteri postoje već decenijama.

Imate li omiljeni kutak, doba dana i neki ritual za sreću pre, za vreme i posle pisanja?

Imam ugao u dnevnoj sobi gde mi je radni sto i sve što mi je neophodno. Pored njega je polica sa knjigama. Pišem uglavnom ujutru i prepodne.

Da li vas više inspiriše neka plus ili minus faza u životu da stvarate?

Ne. To je za srednjoškolke koje pišu pesmice i spomenare, i za amatere, skribomane i početnike svih boja i rasa. Profesionalni pisac piše svakog dana bez obzira na životne okolnosti. Generalno ne verujem u inspiraciju, već samo u rad i talenat.

Da li ste od pisaca koji kad piše, nastoji da se bavi samo jednim projektom ili više njih istovremeno?

U mom slučaju je to nužda. Što bi rekao jedan moj kolega, ako hoćete da jedete ’leba od ovog posla, prinuđeni ste da svaštarite. Tako i ja. Pišem priče, romane, TV serije, filmove, stripove, pozorišne predstave. Od nečeg mora da se živi.

Šta sada pišete i imate u poslovnom planu?

Završio sam novu zbirku priča koja će izaći do kraja godine, naslov je „Prvi, poslednji i večiti“. Pišem dramu o Branku Miljkoviću za niško Narodno pozorište. Pišem neka scenarija za stripove, a spremam se da radim i nastavak „Dukata za Lađara“ koji će se zvati „Učitelj mačevanja“ i najverovatnije izaći u dve knjige već sledeće godine.



Kako biste u tri reči opisali svoju 2020. godinu?

Korona. Korona. Korona.

Čitate li književne kritike i koliko su vam bitne pohvale i u radu i u životu?

U našoj književnosti prave književne kritike odavno nema. Čast izuzecima.

Šta ste kao dečak voleli da gledate na TV-u, koje filmove i glumce i sa kojim strip junakom ste se najradije poistovećivali ili mu se divili?

Voleo sam da gledam vesterne sa Džonom Vejnom i Klintom Istvudom, „Otpisane“ i „Žikinu dinastiju“, a najviše sam se identifikovao sa Pajom Patkom i Dilanom Dogom.

Da li se radujete novim „Senkama nad Balkanom“ i da li vam intuicija kaže da će ih još biti?

Ako je intuicija drugo ime za Dragana Bjelogrlića, onda u ovom slučaju valja primeniti onu staru vranjansku mudrost: „Ne se znaje – Zare igra“. „Senkama“ se uvek radujem.

Autor: Ana Vodinelić
Izvor: Blic žena
Napomena: Integralnu verziju intervjua možete pročitati u štampanom izdanju časopisa Blic Žena.


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
branko ćopić o svom detinjstvu i stvaralaštvu video  laguna knjige Branko Ćopić o svom detinjstvu i stvaralaštvu [video]
29.03.2024.
Povodom četiri decenije od smrti velikog književnika Branka Ćopića, obeleženu 26. marta, prenosimo vam prvu emisiju iz serije Kad sam bio mali koja je premijerno emitovana 16. oktobra 1965. godine na ...
više
dečji dani kulture od 5 do 7 aprila u igri sa knjigom  laguna knjige Dečji dani kulture od 5. do 7. aprila – U igri sa knjigom!
29.03.2024.
I ovog aprila deca se najlepše druže sa knjigom, i to u okviru Dečjih dana kulture, još jedne manifestacije koja promoviše knjigu i čitanje na najlepši način: kroz igru i zabavu!   Dečji da...
više
proslavimo svetski dan dečje knjige laguna knjige Proslavimo Svetski dan dečje knjige
29.03.2024.
Svetski dan dečje knjige, ustanovljen 1967, kako bi se skrenula pažnja na potrebe najmlađih čitalaca, obeležava se 2. aprila, na dan rođenja danskog pisca Hansa Kristijana Andersena. Tim p...
više
knjiga kao plod duboke potrebe predstavljen roman vaskrsenje vukašina milićevića laguna knjige Knjiga kao plod duboke potrebe – predstavljen roman „Vaskrsenje“ Vukašina Milićevića
29.03.2024.
Roman prvenac teologa Vukašina Milićevića „Vaskrsenje“ predstavljen je 28. marta publici u knjižari Delfi SKC. O delu koje govori o čoveku, njegovom smislu, instituciji i apsurdu koji ih povezuje, ali...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.