Laguna - Bukmarker - „Ćutanje devojaka“: Roman o svima onima koji su vekovima stajali u senci, bez glasa - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

„Ćutanje devojaka“: Roman o svima onima koji su vekovima stajali u senci, bez glasa

Laguna je nedavno objavila interesantno prepričavanje Homerove „Ilijade“ i Euripidovih „Trojanki“, roman Pet BarkerĆutanje devojaka“.

U pitanju je ženski pogled na pad Troje koju priča Briseida, Ahilova robinja, koja je u mnogim pričama predstavljena kao voljna ljubavnica.

U maniru Merion Cimer Bredli i njenog romana The Firebrand (priče o padu Troje iz ugla proročice Kasandre) i Grevsove „Homerove kćeri“, Barkerova vešto tka priču o ratu, smrti i uništenju ispričanu glasovima žena koje su mahom bile nemi predmeti oko kojih su se muškarci borili.

U rukama manje veštog pisca „Ćutanje devojaka“ bi zvučalo kao naporni feministički pamflet, ali Barkerova nije nevešt pisac. Naprotiv. Ona vrlo vešto prepričava Homera i Euripida, stavivši fokus na silovane, porobljene žene koje gledaju kako im spaljuju grad, ubijaju decu, muževe i očeve i onda bivaju, ako su dovoljno „srećne“, primorane da šire noge muškarcu koji im je ubio voljene.

Andromaha, Briseida, Helena, Hekaba – sve one su ovde žene od krvi i mesa. Osobe koje imaju svoje ja, svoj glas, svoje snove, svoja razmišljanja. I sve one se ovde čuju vrlo jasno i glasno. Kao i njihova bol, tuga, užas i usamljenost. Usamljenost je jedna od glavnih tema „Ćutanja devojaka“.

Možda je najdirljiviji deo romana susret Ahila i Prijama koji dolazi da moli za telo svog sina. Barkerova vrlo vešto pokazuje sav patos i svu tugu tog trenutka, istovremeno oživevši Ahila, čoveka suprotnosti, ubice i ratnika svesnog sveg besmisla ratovanja.

Najbolnija i ubedljivo najupečatljivija slika je klanje Prijamove i Hekabine ćerke na Ahilovoj grobnici i, trenutak posle, kada Hekabi donose maleno telo unuka, rascopane glave. Poliksenina zapušena usta i duboki rez na glavici deteta nemo govore o užasu i očaju svih žrtava rata.

Uprkos temi koja je tragična i na momente mučna, Barkerova ima opak smisao za humor i to kad opisuje Patroklovu smrt ili Ahilove borbe. I ume lepo da dočara život u grčkom logoru – mirise (smrad), zvuke, buku, hranu, i vino, i tkanine, i krv, i kosti, i pucketanje rana koje najavljuje smrt.

Zanimljivo, ali bogova skoro da nema u ovoj priči. Osim Tetide, Ahilove majke, koja je ovde zastrašujuća mračna obala, i crni talasi, i škripanje brodova, i miris mora, i ukus soli na Briseidinoj koži i kosi.

„Ćutanje devojaka“ je knjiga koja se čita u dahu i koja tera na razmišljanje o istoriji, o pričama koje pričamo, o pobednicima i poraženima i svima onima koji su vekovima stajali u senci, bez glasa. Topla preporuka!

Autor: Ksenija Prodanović
Izvor: Nedeljnik


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
u laguninu bajkoteku stiže priča o učenom princu i princezi čarobnici video  laguna knjige U „Laguninu Bajkoteku“ stiže „Priča o učenom princu i princezi čarobnici“ [video]
24.03.2023.
U Laguninoj Bajkoteci ovog petka čitamo priču iz „Hiljadu i jedne noći“ – „Priča o učenom princu i princezi čarobnici“. Saznajte kako je jedan maleni majmun postao sultanov vezir i kako ga je prelepa ...
više
omiljeno ubistvo fjodora dostojevskog laguna knjige Omiljeno ubistvo Fjodora Dostojevskog
24.03.2023.
Sredinom sedme decenije 19. veka Rusiju je zahvatila pomama za onim za šta se danas širom sveta koristi naziv true crime. Obuhvatne liberalne reforme cara Aleksandra II – među kojima je verovatno najz...
više
mark levi pisanje je izvor slobode laguna knjige Mark Levi: Pisanje je izvor slobode
24.03.2023.
Jedan od najpopularnijih francuskih pisaca Mark Levi otkriva kako je došao na ideju za roman „Sedam godina za večnost“, priču o prevlasti dobra ili zla. Zapisivali ste priče koje ste izmišljali za ...
više
stefan marković umetnost ne može da umre laguna knjige Stefan Marković: Umetnost ne može da umre
24.03.2023.
Stefan Marković, novinar, prošle godine objavio je svoj prvi roman „Pokojnik drugog reda“. U mešavini burleske i satire, Stefan nam na duhovit, ali pronicljiv način, dokazuje da je fenomen apsurda oda...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.