Vojnik tek na bojnom polju shvata ko je on zapravo. Mlada žena priprema perfidnu osvetu navodnom ubici svog oca. Muškarac u jednoj gostionici u Buenos Ajresu čeka na svog ubicu. Nacista se – bez trunčice griže savesti i nagoveštaja pokajanja – priseća vremena kad je bio čuvar u koncentracionom logoru…
Sve su to teme koje
Horhe Luis Borhes (Jorge Francisco Isidoro Luis Borges Acevedo) provlači kroz priče sabrane pod naslovom „
Alef“, koje je beogradska Laguna objavila (još jedanput) prošle godine, sada u prevodu sa španskog Aleksandra Grujičića.
Iako su priče u „Alefu“ ispunjene filozofskim zagonetkama i gotovo natprirodnim neobičnostima, one dočaravaju izgrađenije ljudske karaktere, možda i više nego ostale Borhesove pripovedačke knjige.
Čak se ni pitanja besmrtnosti, večnosti, vremena i beskonačnosti ne gube u čistoj apstrakciji, već zadiru u zaplet i sintaksu ispitujući granice jezika i izrecivosti.
„Velikan svetske književnosti i čovek koji je uzdigao pripovetku iz ovozemaljskih okvira…“, kako je to svojevremeno ocenio
Džon Apdajk, argentinski je pisac i jedan od najuticajnijih književnika 20. veka.
Rođen u Buenos Ajresu 24. avgusta 1899, sa devet godina preveo je Srećnog princa Oskara Vajlda.
Zajedno sa porodicom seljaka se od 1914. godine – Pariz, Ženeva, pa potom Španija, u kojoj će Borhes pisati i kretati se u krugovima ultraističke avangarde.
Po povratku u Argentinu (1921) učestvuje u pokretanju časopisa (Prizma, Proa), sa nekoliko mladih pisaca koji su se okupljali oko M. Fernadesa. Putovanjem u Evropu 1923. otpočinje period bogate spisateljske aktivnosti.
Zbog suprotstavljanja Peronovoj diktaturi u Argentini bio je neprestano pod policijskom prismotrom.
Posle Peronovog pada (1955), postaje direktor Nacionalne biblioteke, a potom profesor književnosti na Univerztitetu u Buneos Ajresu.
Potpuno je oslepeo krajem 1950-ih godina. Zajedno sa Beketom dobio je nagradu Formentor (1961), što mu je otvorilo vrata zapadnog sveta.
Od tada počinje svoja putovanja u Ameriku i Evropu na kojima drži predavanja. Nagrada Servantes (za 1978) uručena mu je u Madridu 1980. Umro je u Ženevi 14. juna 1986.
Presudno je obeležio hispanoameričku književnost i značajno uticao na svetske književne tokove. Iako najpoznatiji po svojim pripovetkama, Borhes je takođe bio i pesnik i književni kritičar.
Laguna je dosad, osim Alefa (iz 1949), objavila i „
Sveopštu istoriju beščašća“ (1935), „
Maštarije“ (1944), „
Brodijev izveštaj“ (1970), „
Knjigu od peska“ (1975) i „
Knjigu o izmišljenim bićima“.
Autor: K. L. D.
Izvor: danas.rs