Laguna - Bukmarker - Čestitost kao osnovni princip – predstavljena knjiga „Pod pritiskom“ Vladimira Vučinića [video] - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Čestitost kao osnovni princip – predstavljena knjiga „Pod pritiskom“ Vladimira Vučinića [video]

Uz prisustvo važnih predstavnika srpskog pravosuđa u knjižari Delfi SKC u četvrtak 25. novembra predstavljena je knjiga nekadašnjeg sudije a sada advokata Vladimira Vučinića „Pod pritiskom“.



O knjizi koja je imala veliki odjek u javnosti, a koja govori o sudskim slučajevima koji su potresli Srbiju, pored autora govorili su sudija Apelacionog suda u Beogradu Miodrag Majić i advokat Božo Prelević.



Prvi sveobuhvatan i autentičan uvid u današnje stanje u srpskom pravosuđu stiže kao knjiga „Pod pritiskom“ Vladimira Vučinića, sudije sa stažom od preko 20 godina, koji napušta sud na proleće 2016. godine, na lični zahtev, posle montiranog disciplinskog postupka protiv njega, da bi ubrzo prešao u advokaturu. Njegova odluka kao sudije da vrati putnu ispravu Miroslavu Miškoviću tokom sudskog procesa izazvala je medijsku hajku i interni mobing, koji su ga primorali da se posle više od dve decenije sudske prakse, mimo svoje volje i uprkos priznanjima, preseli u advokaturu.

Vučinić je na početku razgovora istakao da prvi put doživljava pravu satisfakciju i da put koji je prošao nije bio uzaludan: „Motiv da napišem ovu knjigu bio je i moj pokušaj da unesem nadu da nešto može biti drugačije i da možemo da se nadamo nekoj slobodi makar u domenu pravosuđa. Druga stvar koja me je podstakla je ljubav prema poslu sudije koji nije samo vreme provedeno u sudnici nego i mnogo istražnih radnji, putovanja i slično. Ne postoje veliki i mali slučajevi, postoji teži i lakši. Želeo sam i da predstavim da sudije nisu samo roboti koji primenjuju zakon i nemaju emocije, već da i njih muče unutrašnji strahovi.
U drugom delu pišem o tome da sve dobro što uradite pada u vodu zbog minorne odluke koja se jedva može tako nazvati i da dolazite u situaciju da se borite za principe.

Sudija Majić je najpre ukazao na važnost knjige Vladimira Vučinića jer ovakvih knjiga nema ni u drugim sredinama, a posebno ne u Srbiji. On je izdvojio nekoliko aspekata koji ovu knjigu čine obaveznom literaturom za čitanje.

„U knjizi ’Pod pritiskom’ zapravo imamo jedno svedočenje koje je toliko retko da može da se uporedi sa svedočenjem iz najtvrđe čuvanih sekti ili nekakvih tajnih društava. Sudije ne govore o onome što se dešava unutra, a građani o tome takođe ne znaju. Ovo je jako interesantno i važno štivo jer govorimo o korupciji u pravosuđu. U drugom delu knjige videćete paradigmu propasti srpskog pravosuđa, a rekao bih i paradigmu propasti srpskog društva. Takođe, ova knjiga pokazuje kako se lako odričemo ljudi koji su najbolji među nama, i važno je svedočanstvo o nama samima, o načinu na koji se pravimo blesavi, o načinu na koji postajemo poltroni.“

Majić je napomenuo i da je Vučinićeva knjiga izuzetno važan izdavački poduhvat, ali i „važan leksikon značajnih predmeta koji su se u Srbiji dešavali od kraja prethodnog do početka ovog veka, jer je Vlada učestvovao u nekim od najznačajnijih slučajeva“.

Profesionalne karijere Bože Prelevića i Vladimira Vučinića se prepliću od samog početka jer je Prelević, kada je postao sudija, sve svoje istražne predmete prepustio novom sudiji Vladi Vučiniću. „Imao sam veliku sreću da od svojih starijih kolega naučim mnogo o etici, čovečnosti, ljudskosti, mudrosti suđenja i Vlada je imao istu tu školu. Tu školu je držala jedna dama-vitez svoje profesije koja je bila stub parnica Petog suda. Ona sedi među nama i zove se Milanka Dimitrijević. Ona je takođe bila suvišna srpskom pravosuđu kao i mnoge druge sjajne sudije. Ova knjiga predstavlja jedinstven doživljaj jer ju je napisao sudija i predstavlja vapaj za solidarnost da se ovo više nikada ne dogodi. Voleo bih da mnogo sudija pročita ovu knjigu i da se otvori dijalog.“

Na kraju svog izlaganja Božo Prelević se obratio autoru: „Vlado, hvala ti za ovu knjigu. Hvala ti za istinu koju si u njoj izneo.“

  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna

Knjigu „Pod pritiskom“ možete pronaći u svim Delfi knjižarama, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs, kao i na sajtu laguna.rs.


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
prikaz velikićevog bečkog romana izgon iz života laguna knjige Prikaz Velikićevog „Bečkog romana“: Izgon iz života
19.12.2024.
Pisati na granici stvarnog i izmaštanog već dugo nije ni neobično ni inovativno, ali i dalje iz godine u godinu svedočimo novim delima i autorima koji pronalaze nove načine da obrišu ovu granicu ili d...
više
delfi kutak je pročitao lutka od porcelana priča o ruskoj duši i snazi priče koja nas sve nadživi laguna knjige Delfi Kutak je pročitao „Lutka od porcelana“: Priča o ruskoj duši i snazi priče koja nas sve nadživi
19.12.2024.
Dvadesetčetvorogodišnja Rouzmeri Vajt, Rouzi, na prvoj je godini doktorskih studija na Matematičkom institutu, oblast kriptografije (provaljivanje šifara) u Oksfordu. Vjerena je za Ričarda i na jesen ...
više
da li je porodica poslednja sigurna kuća ili najveća obmana da si dobra, i bog bi te imao branka anđića u prodaji od 20 decembra laguna knjige Da li je porodica poslednja sigurna kuća ili najveća obmana: „Da si dobra, i Bog bi te imao“ Branka Anđića u prodaji od 20. decembra
19.12.2024.
Branko Anđić napisao je novu zbirku priča „Da si dobra, i Bog bi te imao“ koja nosi podnaslov „Porodične priče“ i odmah asocira na toplinu doma. Međutim, autor se poprilično poigrao sa pojmom porodice...
više
tragična romansa skrivena među požutelim stranicama odjek starih knjiga barbare dejvis u prodaji od 20 decembra laguna knjige Tragična romansa skrivena među požutelim stranicama: „Odjek starih knjiga“ Barbare Dejvis u prodaji od 20. decembra
19.12.2024.
Od jedne od najtraženijih autorki istorijske romanse Barbare Dejvis stiže roman „Odjek starih knjiga“ koji prati mladi par Hemi i Bel na početku 40-ih godina XX veka na koje utiču društvene norme tog ...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.