Remek-delo Svetlane Velmar-Janković, roman „Bezdno“, u izdanju Lagune, od subote 4. avgusta naći će u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.
U romanu koji joj je doneo Ninovu nagradu 1995. godine, velika srpska književnica piše o trouglu žena-čovek-vlast, na primeru kneza Mihaila, kneginje Julije i srpske istorije druge polovine XIX veka.
Od ponovnog dolaska na srpski presto 1858, do rastanka sa kneginjom Julijom 1865, ovaj roman prati zbivanja u Srbiji i na srpskom dvoru, uglavnom kroz unutrašnja proživljavanja protagonista – kneza Mihaila Obrenovića, upravnika dvora i fotografa Anastasa Jovanovića i kneginje Julije Hunjadi. Oživljen jezik ondašnje epohe, upečatljivi portreti istorijskih ličnosti i lična drama kneza Mihaila, ispričana kroz prizmu svedočanstava troje savremenika, utvrđuju ovaj roman kao jedan od bitnih iskoraka u novijoj srpskoj književnosti, postavljajući istovremeno pred čitaoca pitanje: ko je, uistinu, bio knez Mihailo?
Čitaoci istorijskih romana voleće „Bezdno“ tražeći odgovor na pitanje „ko je, uistinu, bio knez“.
„Pravog odgovora nema, Ni u prošlom, ni u sadašnjem vremenu.
U traganju za mogućim odgovorom, prizivamo u pomoć činjenice, stvarne i izmišljene, prozirnost stvari, u koju je verovao Nabokov, bezuzročno podudaranje pojava, koje je Jung nazvao sinhronicitetom a koje ćemo mi zvati čudom podudarnosti.
I polazimo, u neizvesnost i neprozirnost…“
Svetlana Velmar Janković (1933–2014) rođena je u Beogradu gde se školovala i živela. Kao sekretar i urednik časopisa Književnost bila je i u uredništvu koje je vodio Eli Finci i u uredništvu koje je vodio Zoran Mišić. Dugo je godina uređivala, u izdavačkom preduzeću Prosveta, edicije savremene jugoslovenske proze i esejistike. Objavila je pet romana. Pisala je eseje, sećanja, zbirke pripovedaka, drame; monografiju „Kapija Balkana: brzi vodič kroz prošlost Beograda“. Dobitnica je brojnih nagrada. Prevođena je na engleski, francuski, nemački, španski, italijanski, grčki, bugarski i mađarski jezik.