Slavic Soundwalking (
slavicsoundwalking.eu) je interdisciplinarni evropski projekat podržan kroz program Kreativna Evropa koji digitalizacijom spaja književnost i dizajn zvuka, a koji Hartefakt realizuje zajedno sa partnerima iz Hrvatske i Slovenije.
Najjednostavnije rečeno, korisnici mogu da preuzmu istoimenu aplikaciju na
Google Play i
Apple Store i da šetajući Beogradom, na označenim lokacijama pristupe 75 neobjavljenim audiopričama savremenih autora i autorki iz Srbije, Hrvatske i Slovenije.
Među autorima srpskih priča su i Svetozar Cvetković,
Branko Rosić, Tijana Grumić, Vida Davidović, Staša Bajac, Milica Vučković,
Filip David, Filip Grujić, Milena Marković… Neki od glumaca koji čitaju priče u aplikaciji su: Katarina Marković, Amar Ćorović, Vanja Ejdus, Nina Perišić…
U sklopu
32. Beogradskog letnjeg festivala BELEF, svečano lansiranje aplikacije kao i prva zvučna šetnja biće organizovana poslednjeg vikenda ovog meseca.
U subotu, 29. juna u 18 časova polazeći sa zajedničke početne pozicije u centru Beograda (kod hotela
Moskva), zahvaljujući korišćenju mobilne aplikacije i sopstvenih slušalica, učesnici će se tokom vođene ture zajedno prošetati kroz grad i upoznati sa aplikacijom i toponimima Beograda iz nove perspektive, premijerno slušajući osam audio-priča nastalih u okviru projekta.
Pored Terazija (Hotel
Moskva), zvučni program pratiće se i na još 7 toponima našeg grada: Nušićeva ulica, Atelje 212, Palilulska pijaca, RTS, Park Tašmajdan, Glavna pošta, Crkva svetog Marka.
Ova šetnja biće završena u
Salonu Muzeja grada Beograda (Bulevar Kralja Aleksandra 30-32) oko 20 časova gde počinje takozvani
Storiteling događaj na kom priče pričaju neki od autora i autorki priča u aplikaciji: Vida Davidović, Sofija Dimitrijević, Svetozar Cvetković, Ksenija Kušec, Suzana Tratnik, Tanja Matijašević i Selma Skenderović.
Sutradan, 30. juna organizuje se
Storiteling događaj za decu u Parku Tašmajdan od 19 časova gde bajke pričaju glumci: Mina Obradović, Andrej Nježić i Anja Ćurčić.
Cilj aplikacije je očuvanje južnoslovenskih jezika, promocija južnoslovenske književnosti, kao i razvoj slušnih veština korisnika i njihove književne pismenosti.
Aplikacija sadrži neobjavljene kratke priče savremenih autora iz Srbije, Hrvatske i Slovenije. Teme su moderne i urbane, i reflektuju savremeno društvo i vreme u kojem su nastale.
Priče se često bave svakodnevnim životom, izazovima savremenih društava, međuljudskim odnosima, kulturnim identitetom, urbanim legendama, i drugim temama koje su relevantne za gradsku populaciju južnoslovenskih zemalja. Priče, koje uz muzičku i zvučnu podlogu izvode profesionalni glumci, aktiviraju se šetnjom korisnika u javnim prostorima gradova Beograda, Zagreba i Ljubljane.
Na taj način Slavic Soundwalking poziva korisnike aplikacije da izađu, stave slušalice i krenu na pažljivo odabrane rute. Dok se kreću ulicama grada, okolina oko njih se tiho transformiše snagom zvučnog pripovedanja. Svaka lokacija, iako ne direktno povezana sa pričama, služi kao kulisa koja pojačava maštu slušaoca, čineći narativno iskustvo duboko ličnim i dostupnim svima. Kroz ovu inovativnu platformu spajanje fizičke aktivnosti i kulturnog istraživanja pruža priliku učesnicima da se na dinamičan način povežu s duhom južnoslovenske književne kreativnosti.
Ova mobilna aplikacija trenutno sadrži 75 kratkih priča na srpskom, hrvatskom, slovenačkom i engleskom jeziku, kao i znakovnom jeziku čime se omogućava pristupačnost gluvim i nagluvim korisnicima. Takođe, priče se mogu čitati i prilagoditi osobama sa smetnjama u čitanju.
Aplikaciju je isključivo moguće koristiti na pametnim mobilnim uređajima a aktivira se pomoću GPS usluge.
Aplikacija Slavic Soundwalking ima unapred definisane rute ili tačke u gradovima poput Beograda, Zagreba i Ljubljane. Dok korisnik prolazi pored određenih tačaka, aplikacija automatski aktivira i reprodukuje priče. Ovo se postiže putem push obaveštenja koje upozoravaju slušaoce da su u blizini tačke gde mogu iskusiti novu priču. Poslušane priče označene su sivom bojom, dok su one dostupne za preuzimanje označene bojama logotipa Slavic Soundwalking. Korisnici mogu birati ponovno slušanje omiljenih priča, napraviti kolekciju svojih najdražih priča ili istražiti više informacija o autorima i temama. Ako žele ponovo preslušati pojedine priče, odaberu opciju ponovnog slušanja odabirom priče na mapi.
Mobilna aplikacija takođe meri zagađenost i buku u okruženju, pružajući korisne informacije o kvalitetu vazduha i nivou buke tokom interaktivnih šetnji. Ovo dodatno obogaćuje iskustvo korisnika omogućavajući im da budu svesni okoline u kojoj se nalaze, kao i da donose informisane odluke o svom zdravlju i doživljaju prostora u kojem se kreću.
Autor / izvor: N1 Beograd