Drugi roman Selest Ing „Na sve strane mali požari“ nije nastavak njenog prvenca „
Sve što ti nikad nisam rekla“, već bi se pre mogao označiti kao jedna vrsta komplementarnog romana.
Selest Ing piše o životu u dobrostojećim predgrađima američkog Srednjeg zapada, a specijalnost su joj sudbine tinejdžerki u takvom okruženju. Oba njena romana bave se ne tako davnom prošlošću. Radnja prvog bila je smeštena u sedamdesete, a u slučaju nove knjige radi se o devedesetim godinama 20. veka: tinejdžeri se izležavaju gledajući šou Džerija Springera, samo nekolicina privilegovanih poseduju pejdžere, a odlazak u grad, kako bi se u bioskopu video „Titanik“, predstavlja glavni provod.
Ali možda je važnija činjenica da se autorka u oba dela služi sličnom narativnom strukturom: radnju počinje katastrofalnim događajem – u prvoj knjizi je to otkriće leša šesnaestogodišnje devojke, a u drugoj požar koji besni u jednoj porodičnoj kući – a zatim nas odmah vraća u prošlost, kako bi nam od početka izložila niz događaja koji su doveli do tragičnog incidenta.
Centralno mesto u romanu „Na sve strane mali požari“ zauzima konflikt između dve porodice. Kuća koja gori na početku romana pripada porodici Ričardson. Nalazi se u Šejker Hajtsu, progresivnom predgrađu Klivlenda, i sa bogato ukrašenim dvorištem i četiri automobila u prilazu podseća na fotografije iz luksuznog kataloga. Ričardsonovi iznajmljuju stan Miji Voren, umetnici zaljubljenoj u nomadski način života, koja odlučuje da se skrasi na jednom mestu sa svojom petnaestogodišnjom ćerkom Perl. Devojka se ubrzo zbližava sa klanom Ričardsonovih – on je advokat, ona novinarka i imaju četvoro dece: Tripa, Leksi, Mudija i Izi. Gospođa Ričardson, koja sebe smatra filantropom, nudi Miji da umesto plaćanja stanarine preuzme na sebe obavljanje kućnih poslova za njenu porodicu.
Ing na briljantan način prikazuje suptilne, ali veoma značajne, promene u odnosima koje donosi novonastala situacija. Oni se dodatno komplikuju kada članovi obe porodice počnu da pokazuju lojalnost drugoj strani: Perl je sve bliža sa decom Ričardsonovih, dok Izi, najmlađe dete koje ostatak porodice smatra problematičnom, nalazi utočište u društvu opuštene boemke Mije. Tenzija između dve žene dodatno raste kada se nađu na suprotnim stranama u borbi za starateljstvo, o kojoj izveštavaju i lokalne stanice. Tome treba dodati i nesposobnost gospođe Ričardson da podnese ono što naziva Mijinim „perverznim uživanjem u remećenju normalnog poretka“.
U osnovi, ovo je priča o majčinstvu – o surogatima, abortusu, usvajanju, sukobima unutar porodice. Razmatraju se sve opcije: „Sve se naposletku svodilo na ovo: Šta nekoga čini majkom? Biologija ili ljubav?“
„Vatrogasci su rekli da su na sve strane bili mali požari,“ sopštava Leksi braći dok posmatraju ugljenisane ostatke svoje kuće, iz kojih još uvek izbija dim. „Više polaznih tačaka. Moguća upotreba katalizatora. Da nije bio nesrećan slučaj.“
Selest Ing majstorski određuje ritam pripovedanja, vešto preplićući niti radnje do samog kraja. Uživala sam čitajući njenu knjigu.
Hulu je u martu 2019. Počeo da emituje istoimenu seriju snimljenu po ovom romanu. U glavnim ulogama su se našle: Ris Viterspun (Elena Ričardson), Keri Vošington (Mija Voren), Džošua Džekson (Bil Ričardson), Rouzmeri Devit (Linda Mekalo), a gledanost serije je bila izvanredna.
Roman „Na sve strane mali požari“, možete kupiti do 21. aprila sa
dodatnih 10% popusta, koji se može kombinovati sa količinskim ili članskim popustom, samo na sajtu www.laguna.rs.
Autor: Lusi Skols
Izvor: independent.co.uk
Prevod: Jelena Tanasković