Deca su se vratila u školske klupe i vreme je da se bacimo na knjige! Primenite kreativan pristup kako biste decu zainteresovali za čitanje! Autorka literature za mlade, Alis Kvipers ima odlične savete kako ohrabriti decu da čitaju.
Napravite od knjige poklon.
Organizujte lov na blago, a blago neka bude knjiga. Ostavite tragove po kući koji će ih dovesti do blaga na najmanje očekivanom mestu. Ako rešite da se tome ozbiljno posvetite, možete tragove da osmislite tako da se odnose na priču iz knjige. Čarolija otkrivanja knjige na samom kraju lova, pokazaće vašoj deci koliko su knjige vredne.
Obratite pažnju na pisce.
Ako vaše dete voli nekog određenog pisca, pratite njegove aktivnosti kako biste zajedno obogatili iskustva – mnogi autori i izdavači imaju odlično osmišljene sajtove sa igricama, poklonima, raznim aktivnostima i odgovorima na pitanja o knjigama. A možete i da ohrabrite svoje dete da napiše pismo piscu koji im se najviše dopao. Nikad se ne zna, možda vam i odgovori!
Ponesite knjigu.
Sledeći put kada budete zajedno išli javnim prevozom, ili dok budete sedeli u nekoj čekaonici kod lekara, ponesite knjigu koju ćete čitati sa detetom. To je mnogo korisniji i društveniji način da provedete vreme, nego da pustite dete da gleda u tablet dok vi gledate u svoj telefon.
Nemojte se ograničavati samo na knjige.
Grafički romani i stripovi deci mogu biti veoma privlačni. Odvedite ih u prodavnicu stripova, ili, još bolje, idite na neku konvenciju ako ste u mogućnosti. Osim fantastičnih priča, upoznaće se sa kostimima, figurama i umetničkim radovima. Na jednoj konvenciji sam bila sa petoro dece i primetila sam da je moj petogodišnjak zadivljen 3D stripovima (nisam znala ni da tako nešto postoji!), dvoje petnaestogodišnjaka su odlepili za ilustracijama, a moj najmlađi sin je bio oduševljen kostimiranim stvorenjima iz mašte. To iskustvo je za njih otvorilo vrata sasvim novog čitalačkog sveta – ali, i za mene!
Dozvolite im da sami grade sopstveni ukus.
Prihvatite da vaša deca imaju drugačiji ukus po pitanju knjiga. Kapetan Gaćeša vama možda i nije po volji, ali vaš šestogošnjak se verovatno neće složiti sa vama.
Nemojte da forsirate vaše male čitaoce.
Moj najmlađi sin ima šesnaest meseci i radije bi žvakao knjige nego što bi ih čitao. Kada čitamo starijoj deci, dozvoljavamo mu da trčkara okolo i pentra se na stvari, a onda povremeno sedne kod nas i okrene pokoju stranicu. Čitanje je nesumnjivo dobro za decu, ali do toga bi trebalo da dođu sami na svoj način.
Okrenite novi list.
Istraživanja pokazuju da je najbolji način da svoje dete zainteresujete za čitanje, time što ćete im pružiti primer. Da, to znači da vam je dozvoljeno da se zavalite na kauču sa knjigom u rukama, umesto što ćete po podu skupljati kocke i graditi još jednu kulu.
Napišite knjigu.
Učinite to odmah. Na internetu postoje sajtovi na kojima vaše dete i vi možete da napišete sopstvenu priču tako što ćete birati ilustracije. Možete čak kasnije i da odštampate tu knjigu (može biti skupo, ali se isplati). Moja deca više od svega vole da čitaju knjige koje su sami napisali.
Uključite se.
Raspitajte se o književnim događajima u vašem gradu. U Beogradu se od 21. do 28. oktobra održava 63. Međunarodni sajam knjiga. Probudite uzbuđenje kod vašeg deteta odlaskom na potpisivanje knjiga njegovog omiljenog autora.
Nudite knjige umesto slatkiša.
Neka se knjige nalaze svuda po kući. Uvek imajte poneku u svojoj torbi. Ako je vaše dete kenjkavo ili vas vuče za suknju, izvadite knjigu. Možda to neće uvek biti ono što žele, ali svako skretanje pažnje je dobrodošlo.
Kupujte knjige zajedno.
Moja tinejdžerka i ja obožavamo da izađemo na kafu, a onda krenemo u obilazak knjižara. Za nas su to posebni trenuci, i mada nije uvek pročitala ono što sam joj kupila, ipak ju je to podstaklo da sedne i da čita.
Prečešljajte blogove.
Internet i knjige nisu prirodni neprijatelji. Postoji na stotine odličnih blogova koje pišu pametni tinejdžeri, ljubitelji knjiga, sa prikazima, intervjuima, promocijama knjiga i drugim zanimljivostima iz sveta književnosti. Kada jednom zajedno istražite ove sajtove, i ako je vaše dete raspoloženo za to, ohrabrite ga da i samo napiše neku recenziju, ili čak pokrene sopstveni blog. Ako vaše dete svojim recenzijama stekne vernu publiku, mogao bi da dobije određene povlastice od izdavača kako bi promovisao njihove autore.
Poklanjajte knjige.
Knjige su uspomene koje nikada ne izlaze iz mode kao igračke ili odeća. Zapakujte neku knjigu ili vrednosnu čestitku iz neke knjižare kako bi slavljenik mogao sam da izabere poklon.
Tumarajte bibliotekom.
Prilično je jasno – biblioteke su prepune knjiga – ali one mogu biti i mesto gde ćete se upustiti i u druge aktivnosti sa svojim detetom koje će ih suptilno uputiti na čitanje. U našoj lokalnoj biblioteci uvek ima nekih zabavnih dešavanja i neizbežno uvek završimo u nekom ćošku čitajući još dugo nakon su se sve aktivnosti završile.
Samo opušteno.
Ukoliko insistirate na tome da vaše dete čita (ili radi bilo šta drugo) ono će se suprotstavljati. Ako ste opušteni, strpljivi i odluku prepustite njima – obezbedite im dovoljan broj knjiga, ali nemojte ništa da im govorite – vrlo je verovatno da će sami početi da ih čitaju.
Izvor: todaysparent.com
Prevod: Maja Horvat