Rohinton Mistri, dobitnik nagrade „Neustadt“ za 2012. godinu
Rohinton Mistri, kanadski pisac indijskog porekla, kojeg je kritika veoma prihvatila, dobitnik je nagrade „Neustadt“ za 2012. godinu. Nagrada mu je uručena krajem septembra, za vreme trajanja festivala „Neustadt“ na Univerzitetu Oklahoma.
Međunarodnu književnu nagradu „Neustadt“dodeljuju Univerzitet Oklahoma i časopis „World Literature Today“. Nagrada je ustanovljena 1969. godine. To je prva međunarodna nagrada za književnost koja je ustanovljena u Sjedinjenim Američkim Državama i jedna od retkih međunarodnih nagrada kojima se ovenčavaju jednako pesnici, književnici i scenaristi. Ova prestižna nagrada se dodeljuje kao priznanje izuzetnih dostignuća u poeziji, priči, drami. Dosad, za 41 godinu koliko se dodeljuje, bilo je 29 laureata ove nagrade koju porede sa Nobelovom nagradom. Dobitniku se dodeljuje novčana nagrada u iznosu od 50.000 dolara.
U objašnjenju žirija navedeno je da „Mistri piše sa velikom strašću, njegovo delo pokazuje samilost, čineći ga jednim od najuzbudljivijih i najvažnijih savremenih pisaca na engleskom jeziku“.
Rohinton Mistri je autor zbirke pripovedaka „Tales from Firozsha Baag“ (1987) i tri slavom ovenčana romana, „Tako dugo putovanje“ (1991), „Osetljiva ravnoteža“ (1995, Laguna 2012) i „Family Matters“ (2002). Za svoja dela dobio je mnoge prestižne međunardone nagrade, među kojima su između ostalih i Gilerova nagrada, Nagrada pisaca Komonvelta za najbolju knjigu, nagrada generalnog guvernera, Kanadsko-australijska književna nagrada, SmitBuks/Buks in Kanada nagrada za prvi roman, Nagrada za prozu „Los Anđeles tajmsa“, Nagrada Kraljevskog književnog udruženja „Vinfired Holtbi“. Rođen u Bombaju 1952, Rohinton Mistri živi u Kanadi od 1975.
Autor: Rohinton Mistri






















