Prikaz romana „Mračni račun“
Obožavao sam „Smaragdni atlas“ i „Vatreni letopis“ pa sam jako želeo da pročitam ovu knjigu, ali trebalo je gotovo 3 godine da izađe i da je se dočepam. Zbog toga mi je bilo potrebno neko vreme da uđem u priču i setim se šta se sve dogodilo u prve dve knjige. Mislim da je tako veliki raspon između njih i poslednjeg nastavka oduzeo nešto od zadovoljstva čitanja romana „Mračni račun“ ali sam ipak zaista uživao u ovoj knjizi. Jednom kada sam se prisetio radnje i vratio se u priču, navukao sam se ponovo.
Mislim da je završetak pomalo turoban za tinejdžerski serijal ali je dao dobar zaključak svemu što se dešavalo u trilogiji.
Ne mogu da kažem mnogo a da ne odam suviše, pa ću samo reći da je ovaj serijal ispunjen magijom, putovanjem kroz vreme i raznim fantastičnim stvorenjima: vilenjacima, patuljcima, zmajevima, divovima i mnogim drugim.
Glavni junaci su dva brata i sestra koje su premeštali iz sirotišta u sirotište dok ih nije usvojio gospodin Pim, čarobnjak koji tvrdi da je poznavao njihove roditelje. Zatim pronalaze atlas koji ih vraća natrag u vreme kada su postojali magija i čudovišta. Oni nauče da u njihovom svetu postoje zadžepci čarobnih oblasti koji su skriveni da bi se zaštitila magična stvorenja i ljudi. I naravno, kao i u svakoj drugoj dobroj priči tu su i zlikovci a ova knjiga ima neke stvarno jezive monstrume. Glavni negativac, Grozni Magnus, namerio je da se dočepa atlasa i druge dve Knjige početka, „Letopisa“ i „Mračnog računa“ i životi dece su u opasnosti tokom cele trilogije. Nalaze sjajnu skupinu saveznika da im pomognu u ovoj borbi dobra i zla.
Sve u svemu, sjajna priča. Preporučujem je svakom ljubitelju fantastike bilo kog uzrasta.
Izvor: lazydaylit.blogspot.com
Prevod: Vladimir Martinović























