Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

BUKMARKER-logo

Prikaz knjige „Srbija opisana kućama“ Nenada Novaka Stefanovića

2-foto-13
Laguna je nedavno objavila divan vodič kroz kulturu, istoriju, život i umetnost Srbije. Od Sombora, preko Novog Sada i Beograda do Kuršumlije i Novog Pazara, Nenad Novak Stefanović u svojoj knjizi „Srbija opisana kućama“ tka priču o ljudima koji su živeli na ovim prostorima od praistorije do današnjih dana. A priča je divna i inspirativna, toliko da poželite da prošetate ulicama svog grada i cele Srbije i bolje upoznate dragulje arhitekture pored kojih prolazimo i retko obraćamo pažnju na njih. A te kuće, građevine koje žive sa nama imaju neke sjajne priče da ispričaju.

Knjiga je podeljena u više delova – praistorija, rimska vladavina, srednji vek, osvajači i kolonizatori, obnova države, Habzburzi, secesija, Jugoslavija i poslednji deo poetičnog naziva „od usamljenih kuća do grada osame“ gde  možete da saznate svašta o Domu omladine, Bogdanu Bogdanoviću ili stadionu „Crvene zvezde“.

Stefanović ume da piše o životima kuća – njegov „Vodič kroz ljubavnu istoriju Beograda“ i „Beograd kroz ključaonice 100 kuća“ to dobro pokazuju. „Srbija opisana kućama“ je treća knjiga u nizu, i ovoga puta autor se otisnuo na putovanje po našoj zemlji koju, nažalost, ne poznajemo dobro. Svaku kuću prati priča o ljudima koji su na njoj radili, u njoj i sa njom živeli i kroz te priče čitalac dobija interesantne, često zaboravljene vinjete iz istorije naroda koji je naseljavao (i dalje naseljava) ovaj „grumen zemlje“ i koji je preživeo ratove, osvajanja, katastrofe, prigrlio nešto tuđe i stvorio nešto samo svoje.

„Srbija opisana kućama“ je divna priča o sudbinama brojnih značajnih i istoriji nepoznatih ljudi, o praistorijskim kućama čiji ostaci još uvek mogu da se dodirnu, manastirima i tvrđavama, vojvođanskim palatama i raskošnim gradskim kućama, o neočekivanim vezama naizgled udaljenih građevina, o arhitekturi koja je odraz vremena i epohe. Čitalac koji se zaputi tragom ove knjige, bukvalno će u džepu imati kolektivno sećanje naroda Srbije i to iskustvo je neprocenjivo. Divna knjiga.

Autor: Ksenija Prodanović
Izvor: Nedeljnik

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Nenad Novak Stefanović

Nenad Novak Stefanović

Nenad Novak Stefanović rođen je u Beogradu 1961. godine. Objavio je, između ostalog: Darovi mrtvih (1988), Pokrštavanje petokrake (1994), Jedan svet na Dunavu (1996), Zemlja u koferu (2007), Doktor sluša sving (2009), Svetlarnik (2013), Ubistvo u Kapetan Mišinoj (2016), Vodič kroz ljubavnu...

Spremite spiskove! Noć knjige od 12. do 14. juna!

Od 12. do 14. juna 2026. godine održaće se 34. Noć knjige pod pokroviteljstvom Banca Intesa u svim knjižarama Delfi i Laguninim klubovima čitalaca na 74 lokacije u 38 gradova u Srbiji i regionu, kao i na sajtovima laguna.rs, delfi.rs i dicearena.rs.

Pročitaj više

„Knjige upola cene“: Odabrani Lagunini naslovi na popustu 50% od 25. do 31. maja 2026.

Radost za sve ljubitelje čitanja! Akcija „Knjige upola cene“ traje od 25. do 31. maja 2026. u toku koje ćete moći da pronađete odabrane naslove u izdanju Lagune u svim Delfi knjižarama, kao i na sajtovima delfi.rs i laguna.rs i to na popustu od čak 50%!

Pročitaj više

U svetu gde svi žele da budu viđeni, saznajte kako da budete zapamćeni – predstavljena knjiga Ivana Stankovića „Lični brend za početnike“

U vremenu kada svi žele da budu viđeni, Ivan Stanković je napisao knjigu o tome kako biti zapamćen. „Lični brend za početnike“ je prva knjiga kod nas koja jednostavno i precizno objašnjava kako se gradi profesionalni identitet u vremenu kada je vidljivost postala jednako važna kao i znanje.

Pročitaj više

Nova Lagunina knjižara na Kaleniću – mesto za knjige, susrete i inspiraciju

Ljubitelji knjiga uskoro će dobiti novu omiljenu adresu. Na jednoj od najživljih tačaka u gradu, kod pijace „Kalenić“ u Ulici Maksima Gorkog 11, biće otvorena nova knjižara u lancu Delfi i Lagunin klub čitalaca – prostor osmišljen kao savremena gradska lifestyle knjižara, mesto susreta čitalaca, komšija, porodica i svih onih koji veruju da knjige oplemenjuju svakodnevicu.

Pročitaj više

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
unicredit-seeklogo
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
IPS-NBS