Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

BUKMARKER-logo

Prikaz knjige „Objasni mi“ – Vodimo li ljubav guzom i ušima?

Svi dobro znamo da su roditelji, gledano iz ugla pubertetlija, neizdrživo naporni. Međutim, oni tu naviku počinju da razvijaju znatno ranije. Situacija počinje ozbiljno da se zakuvava kada roditelji pokušaju da svom nasledniku objasne šta je to seks ili kako žena može da zatrudni. O ovim temama se čak ni u savremenom društvu još uvek ne raspravlja slobodno i bez osećanja stida. Neki roditelji jednostavno preskaču ovakve razgovore jer veruju – i to uglavnom opravdano – da su deca ionako već upućena u datu problematiku. Neki od njih sramežljivim tonom pripovedaju deci o pčelama i cveću, a neki se srozavaju u očima vlastite dece pokušavajući da im na drugarskom nivou objasne celu stvar, oslanjajući se na ono što smatraju „jezikom mladih“.

Knjiga „Objasni mi“ Katarine fon der Gaten, obogaćena ljupkim ilustracijama Anke Kul, ne upada ni u jedan od ovih klišea. Zahvaljujući umešnosti dveju autorki, ona pruža direktne i mladom čitaocu lako razumljive odgovore na „101 iskreno dečje pitanje o tako uzbudljivoj temi“. Pitanja potiču od učenika osnovne škole u kojoj radi Katarina fon der Gaten. Ubacivali su ih u specijalnu kutiju uz garanciju anonimnosti i obećanje da će dobiti odgovor na svako pitanje, ma koliko ono izgledalo površno, naivno ili besmisleno.

Koliku zagonetku još uvek predstavljaju ljudsko telo i seksualnost, otkrivamo već bacanjem pogleda na spisak dečjih pitanja. „Šta je toliko važno na ljudskom telu?“ jedno je, na primer, od onih pitanja pred kojima bi se i najveći genije dobro zamislio.

„Da li postoje različite vrste penisa?“, pita jedno dete, drugo želi da zna „Zašto pubertet uopšte postoji i zašto traje više godina?“ ili „Kako se rađa želja u nama?“ Primerena objašnjenja nije uvek lako pronaći, ali autorka snalažljivo oblikuje kratke i jasne odgovore, otkrivajući pritom sasvim opušten odnos prema seksu. Ona kod dece formira temelje znanja o raznovrsnim aspektima ljubavi i seksualnosti, a pritom ih ne opterećuje komplikovanim temama i ne suočava sa pseudoliberalnim spiskom seksualnih varijeteta i egzotičnih sklonosti. Deca će u ovoj knjizi saznati šta je kondom, šta masturbacija, a šta silovanje. Tu su i divna dečja pitanja o tome može li se voditi ljubav guzom ili ušima, može li baka dobiti bebu i da li beba ispušta gasove u maminom stomaku. Ako vas je možda sramota da ovu knjigu čitate svom detetu, možete je jednostavno ostaviti u dnevnoj sobi i na taj način poštedeti sebe daljih priča o cveću i pčelicama.

Izvor: Süddeutsche Zeitung
Prevela: Jelena Tanasković

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Anke Kul

Anke Kul

Anke Kul radi kao ilustratorka u ateljeu Labor u Frankfurtu. Ilustrovala je razne knjige za izdavačku kuću Klet kao što su Alles Familie! , koja je nagrađena najboljom ilustracijom za nemačku literaturu za mlade, i Alle Kinder- ein ABC der Schadenfreude . Foto: Stephan Jockel

Spremite spiskove! Noć knjige od 12. do 14. juna!

Od 12. do 14. juna 2026. godine održaće se 34. Noć knjige pod pokroviteljstvom Banca Intesa u svim knjižarama Delfi i Laguninim klubovima čitalaca na 74 lokacije u 38 gradova u Srbiji i regionu, kao i na sajtovima laguna.rs, delfi.rs i dicearena.rs.

Pročitaj više

„Knjige upola cene“: Odabrani Lagunini naslovi na popustu 50% od 25. do 31. maja 2026.

Radost za sve ljubitelje čitanja! Akcija „Knjige upola cene“ traje od 25. do 31. maja 2026. u toku koje ćete moći da pronađete odabrane naslove u izdanju Lagune u svim Delfi knjižarama, kao i na sajtovima delfi.rs i laguna.rs i to na popustu od čak 50%!

Pročitaj više

U svetu gde svi žele da budu viđeni, saznajte kako da budete zapamćeni – predstavljena knjiga Ivana Stankovića „Lični brend za početnike“

U vremenu kada svi žele da budu viđeni, Ivan Stanković je napisao knjigu o tome kako biti zapamćen. „Lični brend za početnike“ je prva knjiga kod nas koja jednostavno i precizno objašnjava kako se gradi profesionalni identitet u vremenu kada je vidljivost postala jednako važna kao i znanje.

Pročitaj više

Nova Lagunina knjižara na Kaleniću – mesto za knjige, susrete i inspiraciju

Ljubitelji knjiga uskoro će dobiti novu omiljenu adresu. Na jednoj od najživljih tačaka u gradu, kod pijace „Kalenić“ u Ulici Maksima Gorkog 11, biće otvorena nova knjižara u lancu Delfi i Lagunin klub čitalaca – prostor osmišljen kao savremena gradska lifestyle knjižara, mesto susreta čitalaca, komšija, porodica i svih onih koji veruju da knjige oplemenjuju svakodnevicu.

Pročitaj više

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
unicredit-seeklogo
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
IPS-NBS