Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

BUKMARKER-logo

Prikaz knjige „Devojka koja je čitala u metrou“ Kristin Fere-Fleri

„Dok je stajala u prepunom vagonu, Žilijet je osećala kako joj platnena torba koju je nosila preko ramena gnječi bok, tačno između rebara i levog kuka. Knjige, pomisli ona, pokušavaju da uđu u nju svojim mnogobrojnim uglovima, svaka od tih zarobljenih i tvrdoglavih – tog jutra gotovo neprijateljski raspoloženih – životinjica gura se da bude prva. Znala je zašto…“ Ali šta Žilijet radi u metrou sa tolikim knjigama? Ilegalno prodaje zabranjena dela?

Relativno kratak roman lepršavog stila, živog dijaloga, sa digresijama i promišljanjima, brojnim književnim referencama, roman „Devojka koja je čitala u metrou“ Kristin Fere-Fleri izdavač Denoel preporučuje rečima: „Ako volite da čitate u kupatilu ili preko nečijeg ramena, da ostavljate knjigu u prevozu ili je pozajmljujete najboljoj prijateljici, ako volite da zajedno čitate sa porodicom ili udvoje, ako skupljate bukmarkere, retka izdanja ili polovne knjige, onda je ovo knjiga za vas.“ Tek tako? Kako u to da se uverimo ako je pre toga ne otvorimo i ne prelistamo? Kristin Fere-Fleri nije prva pokušala da nam pokaže kako je knjiga „papirni prijatelj“ koji verno prati svog čitaoca i uveseljava ga, ili teši celog života, ali da li je to dovoljno? Garancija male književne sreće? Da čitamo ili da je odmah odbacimo, ovu „Devojku koja je čitala u metrou“?

Na početku jednog poglavlja saznajemo da je reč raj („paradis“) persijskog porekla. „Pairidaeza“ znači „zatvoreni vrt“. Da li se ovde nalazimo iza zatvorenih vrata emocija, osećanja i talasanja duše koje kanališe univerzum knjiga u kojem reči nesputano plešu dok nas potpuno ne opiju? Žilijet, koja voli da posmatra ljude oko sebe dok čitaju, koja svakodnevno putuje metroom u isto vreme, jednog dana izlazi dve stanice ranije nego uobičajeno i neočekivano nailazi na neobičnu knjižaru „Knjige bez granica“, gde upoznaje Sulejmana i njegovu ćerku Zaidu. Njih dvoje, jesu li pali sa druge planete? Za Žilijet, to je šokantno otkriće! I u toj priči, kakva je zapravo uloga Leonidasa, čitaoca sa zelenim šeširom, koji je podjednako zainteresovan za književnost kao Sulejman? Kakva god bila, o Žilijet je posle ovoga promenio mišljenje: „Vrativši se prethodnog dana kući – na kraju je telefonirala u agenciju da kaže kako se ne oseća najbolje, ne, ne, ništa strašno, nešto što vuče odranije, dan odmora će joj pomoći da se oporavi – grubo je ubacila knjige u veliku torbu koju nosi petkom, onu za kupovinu, zatvorila je rajsferšlus i stavila torbu ispred ulaznih vrata, sa kišobranom preko, pošto je meteorološka prognoza za tu nedelju bila pomalo sumorna…“

I na kraju, čitati ili ne čitati ovaj roman? Bez odlaganja, prionite na čitanje ovog romana, po mogućstvu u prevozu, reči će se pobrinuti za ostalo, povešće vas u slikovitu priču o knjigama, navešće vas na razmišljanje, i ne oklevajući, gurnite ta visoka metalna vrata koja knjiga drži odškrinutim, Sulejmanova vrata, na šta će vas bez sumnje podsetiti Borhesove reči: „Raj sam oduvek zamišljao kao svojevrsnu biblioteku.“ Za sve generacije!

Autor: Tjeri-Mari Delonoa
Izvor: thierry-mariedelaunois.com
Prevod: Maja Mihajlović

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Kristin Fere-Fleri

Kristin Fere-Fleri

Kristin Fere-Fleri je 1996. objavila svoju prvu knjigu za decu Le Petit Tamour ( Flammarion ), posle koje je 1999. usledio roman Les vagues sont douces comme des tigres ( Arléa ), krunisan Nagradom Antigona, a zatim još osamdesetak naslova. Ova nezasita čitateljka voli da se oprobava u svim književnim žanrovima.

Spremite spiskove! Noć knjige od 12. do 14. juna!

Od 12. do 14. juna 2026. godine održaće se 34. Noć knjige pod pokroviteljstvom Banca Intesa u svim knjižarama Delfi i Laguninim klubovima čitalaca na 74 lokacije u 38 gradova u Srbiji i regionu, kao i na sajtovima laguna.rs, delfi.rs i dicearena.rs.

Pročitaj više

„Knjige upola cene“: Odabrani Lagunini naslovi na popustu 50% od 25. do 31. maja 2026.

Radost za sve ljubitelje čitanja! Akcija „Knjige upola cene“ traje od 25. do 31. maja 2026. u toku koje ćete moći da pronađete odabrane naslove u izdanju Lagune u svim Delfi knjižarama, kao i na sajtovima delfi.rs i laguna.rs i to na popustu od čak 50%!

Pročitaj više

U svetu gde svi žele da budu viđeni, saznajte kako da budete zapamćeni – predstavljena knjiga Ivana Stankovića „Lični brend za početnike“

U vremenu kada svi žele da budu viđeni, Ivan Stanković je napisao knjigu o tome kako biti zapamćen. „Lični brend za početnike“ je prva knjiga kod nas koja jednostavno i precizno objašnjava kako se gradi profesionalni identitet u vremenu kada je vidljivost postala jednako važna kao i znanje.

Pročitaj više

Nova Lagunina knjižara na Kaleniću – mesto za knjige, susrete i inspiraciju

Ljubitelji knjiga uskoro će dobiti novu omiljenu adresu. Na jednoj od najživljih tačaka u gradu, kod pijace „Kalenić“ u Ulici Maksima Gorkog 11, biće otvorena nova knjižara u lancu Delfi i Lagunin klub čitalaca – prostor osmišljen kao savremena gradska lifestyle knjižara, mesto susreta čitalaca, komšija, porodica i svih onih koji veruju da knjige oplemenjuju svakodnevicu.

Pročitaj više

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
unicredit-seeklogo
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
IPS-NBS