Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

bukmarker

Lagunin pisac Ivan Ivanji – učesnik debate „Antifašizam u Srbiji“

Povodom predstojećeg Dana borbe protiv fašizma koji se obeležava 9. maja širom Evrope, 26. aprila 2018. u prostorijama Medija centra održana je debata „Antifašizam u Srbiji“, na kojoj je jedan od glavnih govornika bio i pisac i prevodilac Ivan Ivanji.
Lagunin pisac Ivan Ivanji – učesnik debate „Antifašizam u Srbiji“ - slika 1
Na primedbu o tome da se danas nasleđe antifašizma često dovodi u pitanje a zločini počinjeni za vreme fašističkog terora relativizuju, pisac Ivan Ivanji je odgovorio da ako se sumnja u verodostojnost dokumenta vlasti koja je došla nakon oslobođenja, trebalo bi pogledati izvore nemačke okupacione vlasti koja je minuciozno beležila ko je i šta za vreme rata radio. Dodao je da jedino pouzdano zna da je 27. aprila 1944. uhapšen u Novom Sadu i odveden u logor.

U svom najnovijem romanu „Poslednji potez“ Ivan Ivanji pored ostalog bavi se i periodom Drugog svetskog rata i položajem jedne jevrejske porodice za vreme okupacije.

„Poslednji potez“, kapitalno delo vrhunskog pripovedača Ivana Ivanjija, nudi originalan i svež pogled na prelomne događaje oko Drugog svetskog rata na primeru jedne sasvim neobične jevrejske porodice. Savremenik i učesnik događaja koje opisuje u „Poslednjem potezu“, Ivanji na maestralan način stvara značajan roman srpske književnosti. On to čini lomeći sudbinske istorijske poteze preko leđa muškaraca i žena iz jevrejske porodice Rotbart, odnosno Radvanji, odnosno Radvan. Ti ljudi su menjali prezimena i imena kako su ih političke i ratne okolnosti nagonile, rizikujući sve da bi ostali dosledni svojim idealima.

Autor: Ivan Ivanji

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Ivan Ivanji

Ivan Ivanji

Ivan Ivanji rođen je 24.1.1929. godine u Zrenjaninu. Književnik je i prevodilac. Roditelji, oboje lekari, Jevreji, ubijeni su 1941. godine, a on se spasao bekstvom kod rođaka u Novi Sad. Tu je uhapšen u martu 1944. godine, posle čega je bio zatočen u koncentracionim Logorima Aušvic i Buhenvald do aprila 1945. godine. Završio je srednju tehničku školu u Novom Sadu, posle toga studirao arhitekturu, a zatim i germanistiku u Beogradu. Preko 20 godina bio je prevodilac za nemački jezik Josipu Brozu Titu kao i drugim državnim i partijskim funkcionerima. Paralelno s karijerom pedagoga, novinara, dramaturga i brojnim funkcijama koje je obavljao u kulturnom životu Beograda i diplomatiji, Ivanji se bavio i književnošću i od rane mladosti objavljivao poeziju, prozu, eseje, bajke i drame. Njegovim najznačajnijim delima smatraju se romani Čoveka nisu ubili, Dioklecijan, Konstantin, Na kraju ostaje reč, Preskakanje senke, Barbarosin Jevrejin u Srbiji, Guvernanta i Balerina i rat, kao i zbirke pripovedaka Druga strana večnosti i Poruka u boci. Njegova dela prevođena su na nemački, italijanski, engleski, mađarski, slovački i slovenački jezik. S nemačkog i mađarskog jezika preveo je desetine knjiga i drama. Ivan Ivanji preminuo je 9. maja 2024. godine u 96. godini života.  

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
Group-96644x
image-4394x

Copyright © Laguna d.o.o. Starine Novaka 23, Beograd • Matični broj: 17414844

Powered byoozmi.com