Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

bukmarker

Dajanina ispovest: Dirljivo štivo o pank princezi

Dajanina ispovest: Dirljivo štivo o pank princezi - slika 1
Godine 1992. Endru Morton je, objavivši knjigu „Dajana: Njena ispovest“, pobudio gnev britanske kraljevske krune jer je u štivu razotkrio da je prinčevski par, sačinjen od naslovne junakinje i Čarlsa, zapravo tandem koji je s više strana, uprkos idiličnoj slici koju odašilje javnosti, daleko od toga da kao zajednica drži vodu. Pisanje o Čarlsovoj preljubi sa navodnom prijateljicom Kamilom Parker Bouls i depresiji princeze od Velsa kroz njena usta, te o njenim pokušajima samoubistva, stvorili su atmosferu najsličniju onoj kakvu je engleski tron pretrpeo deceniju i po ranije, kad je najznačajniji pank bend Sex Pistols svojim singlom „God Save the Queen“ izvređao kraljicu. I knjiga je, kao u svoje vreme i ploča, u raznim marketima povučena iz prodaje zbog kopanja po monarhističkom tabuu u jednoj kraljevini, a autori su u oba navrata razapeti na stub srama, što im je s druge strane donelo astronomske tiraže – i, u oba navrata, bili u pravu da postoji (parafraziramo li Šekspira) nešto trulo u kraljevini britanskoj.

U slučaju Endrua Mortona to se najjasnije dokazalo četiri godine kasnije: kao što je to njegova knjiga uz sve rezerve implicirala, prinčevski par se napokon razveo. U štivu i javnim izjavama autora se impliciralo i da ne bi čudilo da se sve okonča tragedijom, a Dajana je početkom 1997. stradala u automobilskoj nesreći. Bez obzira na sve spekulacije o umešanosti britanske obaveštajne službe i ponekog člana dvora u smrt, zvanična verzija je da su princeza od Velsa i njen novi verenik poginuli usled neoprezne vožnje njihovog vozača u begu od paparaca.

Snagu i vizionarstvo Mortonove prve knjige o ledi Dajani ne pokazuju samo kasniji događaji nego i njena obnovljena verzija koja je pred Laguninim čitaocima. Tačnije, kako čitamo u autorovom predgovoru izdanju, „ova knjiga podeljena je u tri dela: prvi deo predstavlja uređeni transkript Dajaninih intervjua koji je sačinjavao osnovu prvobitnog izdanja knjige ‘Dajana: njena ispovest’; drugi deo čini sama biografija, dok je poslednji deo opis svega onoga što je usledilo nakon objavljivanja knjige, od 1992. do danas.“

Bez obzira na autorov nesumnjivi komercijalni interes da iscrpi smrt svoje junakinje, stranicama provejava tuga koju je nemoguće fingirati. Jer Dajana je zaista bila žena koja je morala da pobudi takve emocije od svakog upućenog ko ne bi bio psihopata. U zamak Vindzor je uvela jezik osećanja i dodatni feministički, ali i narodski, šmek, vaspitavala sinove tako da funkcionišu izvan kraljevskog okruženja i da biraju partnerku zbog ljubavi a ne položaja, što se i obistinilo, posebno u slučaju Vilijama (po normalnosti, uprkos plemenitaškom poreklu i po učešću u /bez/brojnim humanitarnim akcijama, kao da je majčina replika)… Na kraju je Dajana bila toliko direktna i hrabra da uz Mortonovu pomoć – i svog čoveka od poverenja dr Džejmsa Kolthersta – razotkrije mnoge tajne koje nisu po meri dvora i puritanaca. Što je najvažnije, ona to nije učinila samo iz lične potrebe nego i kako bi demistifikovala krupan tabu i na taj način koristila zajednici. Jednom rečju, ledi Dajana zaista je bila jedinstvena žena za visoki položaj na koji je, kako se još jednom ispostavlja, bila osuđena.

Autor: Domagoj Petrović

Podelite na društvenim mrežama:

Endru Morton

Endru Morton je vrhunski stručnjak za savremene slavne i kraljevske ličnosti, i autor međunarodnog bestslera: Dajana: Njena ispovest. Ova knjiga koja otkriva tajni svet princeze od Velsa, provela je pedeset osam nedelja na listi bestselera, prevedena je na 35 jezika i nadahnula više filmova, dokumentaraca i komentara o kraljevskoj porodici. Morton je od tada napisao bestselere sa vrha liste Sandej tajmsa i Njujork tajmsa o Moniki Levinski, Madoni, Dejvidu i Viktoriji Bekam, Tomu Kruzu i Andželini Džoli, kao i inovativnu novu biografiju Volis Simpson. Dobitnik je brojnih nagrada, živi u Londonu i Los Anđelesu.

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
Group-96644x
image-4394x

Copyright © Laguna d.o.o. Starine Novaka 23, Beograd • Matični broj: 17414844

Powered byoozmi.com