Stefan Tićmi napisao je dirljivu, duhovitu i uzbudljivu knjigu „
Tata kaže gambit“ i na prazna polja postavio ono što se obično gura pod tepih – škakljive porodične teme kojima se često prilazi s rezervom. A kad se tepih zaista podigne, otkriva se pitanje: igramo li prema pravilima ili biramo svoj pravac? Bilo da je to u šahu ili u književnosti.
U trošnoj zgradi u ulici Jelenov žleb živi porodica Žakula: majka Selena, otac Adam, sin David i baka Darja. Ovo je priča o njima. Tačnije – o šahu. O potezu kojim sve počinje. Ovo je priča o ljubimcu s krilima od plute, susedima koji prisluškuju služeći se čašama od jogurta, foteljama što marširaju kao topovi, čivilucima koji se kreću po dijagonali, o praznom dnevnom boravku… i jednim šnajderskim makazama.
„Da li svaki nemir ima svoje poreklo? Da li je ljubav sanjarija ili svinjarija? Može li mrak biti u boji? To su samo pitanja koja otvaraju neka od poglavlja, ali najvažnije od svega je da roman otvara još mnoga potpitanja. Kako onih iz kruga porodice, tako i onih društvenih o kojima bi trebalo da pričamo međusobno. Moglo bi se reći da je moj novi roman ’Tata kaže gambit’ međuljudski događaj“, rekao nam je povodom izlaska knjige pisac Stefan Tićmi.
Knjigu „Tata kaže gambit“ možete pronaći od srede 22. oktobra u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs i na sajtu laguna.rs.