Pitanje koje ljude najviše nervira je: „Šta slušaš od muzike?“ A odgovor koji sve izluđuje je definitivno: „Slušam sve!“ Muzički ukus može biti pokazatelj koliko zajedničkog imate sa određenom osobom. Ispod vam otkrivam koje će se muzičke biografije i autobigrafije naći u Laguninom izdanju, a vas pozivam da razmislite ko je u vašoj okolini opsednut baš ovim muzičkim ikonama, zna sve njihove pesme napamet i baš bi voleo da ima neku od ovih knjiga.
„Me – Sir Elton John“
Elton Džon je izjavio da će ovo biti prva i jedina autobiografija koju će ikada napisati. Njegov život je drama – na početku karijere su mu odbijali pesme na svakom koraku, a kada je postao internacionalna zvezda, stvari su se izmakle kontroli. Između ostalog, piše o druženju sa Fredijem Merkjurijem, Džonom Lenonom i Džordžom Majklom, o očinstvu i pronalaženju ljubavi, osnivanju Fondacije AIDS, i kako je dugo skrivao da se bori sa zavisnošću koja ga je držala u svojim kandžama više od deset godina. Fantastična i surovo iskrena, ova knjiga će oduševiti sve postojeće i buduće fanove.
Preporuka za slušanje:
Sorry Seems to Be the Hardest Word
„Two Riders Were Approaching – The Life and Death of Jimmy Hendrix“ – Mick Wall
Pred vama je biografija jednog od najuticajnijih gitarista u istoriji muzike. Džimi Hendriks je svoju prvu gitaru kupio za pet dolara kada je imao petnaest godina. Na listi „100 najboljih gitarista svih vremena“ časopisa
Rolling Stone zauzeo je prvo mesto. Hendriks je inspiraciju za pesme nalazio svuda, pa čak i u snovima. Život mu je bio buran, i iako je napustio svet u 27. godini, ostao je upamćen kao jedan od najtalentovanijih muzičara na svetu. Hendriks je pažnju publike privukao i time što je gitaru svirao zubima. Dobio je mesto u američkoj „Rokenrol kući slavnih“ i britanskoj „Muzičkoj kući slavnih“, a njegova zvezda u Holivudu postavljena je 1994. godine.
Preporuka za slušanje:
Purple Haze
„Being Elvis: A Lonely Life“ – Ray Connoly
Koliki teret nosi ime Elvisa Preslija? Kako se osećao kada ga je slava zarobila vrtoglavom brzinom? Pošto je bio prva svetska rok zvezda, nije znao cenu slave, nije bilo nikoga da mu kaže šta da očekuje, nikoga sa kim bi mogao da podeli svoje probleme. Spolja je bio šarmantan, seksi, besramno samouveren na sceni i zapanjujuće nadaren u studiju. Svojim fanovima je izgledao kao bog koji ima sve u životu. Svojim glasom i stilom koji su uticali na sledeće generacije muzičara zapanjio je svet. Mogao je slobodno da peva bilo koju pesmu, da glumi u bilo kojem filmu koji mu se ponudi i da gostuje u bilo kojoj zemlji koju odabere. Prodao je milijardu ploča, promenio pop kulturu i imao više hitova od bilo kog pevača na svetu.
Preporuka za slušanje:
Love Me Tender
„Janis: Her Life and Music“ – Holly George-Warren
Poput Džimija Hendriksa, i Dženis Džoplin je umrla u 27. godini i tako se pridružila smrtonosnom „Klubu 27“. Oduvek je želela da bude umetnica. Ova neukrotiva diva rokenrola rođena je u Teksasu, i među prijateljima je bila poznata kao Perl, što je ujedno i naziv njenog poslednjeg albuma, a samo retkima je dopuštala da je zovu Teks. Ona je shvatala snagu bluza, bila jedan od pokretača hipi pokreta i imala bogat ljubavni život. Bila je drugačija i divlja, spremna da proba sve. Za razliku od drugih žena tog vremena, u svojoj torbici je nosila nekoliko ključeva, starinski držač za cigarete, pepeljaru, dve muzičke kasete, vadičep, budilnik, trzalice za gitaru, kopiju časopisa
Time i dve velike knjige.
Preporuka za slušanje:
Piece of My Heart
Autor teksta: Dunja Lozuk