S velikim žaljenjem saopštavamo da je preminula naša autorka, profesorka i doktorka Snežana Veljković. Poznata lekarka izgubila je bitku sa koronavirusom, a njenim odlaskom ostali smo bez doktorke koja je dala veliki doprinos kako medicinskoj struci, tako i istoriji medicine u Srbiji.
Dr Snežana Veljković rođena je u Nišu, a studije medicine završila je na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Po završetku studija radila je u Institutu za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta u Beogradu. Krajem 70-ih godina XX veka provela je jednu godinu na usavršavanju u Njujorku (Office of Chief Medical Examiner, The City of New York) i po povratku u Beograd odbranila doktorsku disertaciju 1980. godine. Za redovnog profesora Medicinskog fakulteta u Beogradu izabrana je 1994. godine i bila i dugogodišnji šef katedre za sudsku medicinu.
Pored nastave veliku pažnju posvećivala je naučno-istraživačkom radu u oblasti sudske medicine. Predmeti njenih interesovanja u okviru sudske medicine bili su naprasne prirodne smrti, iznenadne smrti novorođenčeta i odojčeta, narkomanija, krivična i stručna odgovornost lekara i asfiktične smrti. Kao rezultat tih istraživanja nastala je njena zapažena monografija „Nasilne asfiktične smrti“. Kao koautor učestvovala je u pisanje udžbenika za studente medicine „Forenzička medicina“ (na srpskom i engleskom jeziku). Za studente medicine napisala je i udžbenik „Sudska medicina“, a bila je i koautor mnogih drugih udžbenika iz medicine. Dragocene su i dve njene monografije: „Hronika sudske medicine u Beogradu“ i „Hronika Medicinskog fakulteta u Beogradu“, za koju joj je Rektorat Univerziteta u Beogradu dodelio prestižnu nagradu iz oblasti naučnog rada „Veselin Lučić“.
Bila je jedan od najaktivnijih članova Sekcije za istoriju medicine Srpskog lekarskog društva (SLD) i neumorno je istraživala period Balkanskih ratova i Prvog svetskog rata, proučavajući značaj i ulogu srpskih lekara s kraja XIX i početka XX veka.
Snežana Veljković priredila je kapitalnu monografiju „Gospodin koji nije znao Sanskrit“ (Laguna, 2016), biografiju facinantne ličnosti Milana Jovanovića Morskog, lekara i putopisca, akademika i erudite iz druge polovine XIX veka.
Takođe u Laguni 2019. godine pripredila je rukopis „Kazivanja lekara o Velikom ratu“ Branislava Brane Dimitrijevića i dopunila ga sa nekoliko poglavlja. Priređivački rad doktorke Snežane Veljković na sređivanju ovog Dimitrijevićevog rukopisa i uobličavanju obimne građe u uzbudljivo i čitko ilustrovano štivo još jedan je njen poduhvat i hvale vredan trud da se sačuva uspomena na zaslužne i svestrane ličnosti požrtvovanih srpskih lekara, kakav je bio i Brana Dimitrijević.
Snežana Veljkovića autorka je i romana „Krila u mermeru“ (Beograd, „Evro-book“, 2018), priče o neobičnoj ličnosti žene u senci četiri muškarca (oca sveštenika, profesora lekara, ljubavnika emigranta i studenta vajara), zapravo životne hronike jedne snažne i nepokolebljive junakinje našeg doba, sapete „mermernim krilima“ svoje epohe.
Maja Šarić
Foto: srpskaistorija.com