Laguna - Bukmarker - Mesto žene u surovom muškom svetu – Predstavljeno književno delo Kamij Lorans u okviru „Desetih Molijerovih dana“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Mesto žene u surovom muškom svetu – Predstavljeno književno delo Kamij Lorans u okviru „Desetih Molijerovih dana“

Sinoć je u Narodnoj biblioteci „Stevan Sremac“ u Nišu održano svojevrsno književno veče posvećeno francuskoj spisateljici Kamij Lorans.

Ovaj književni susret na žalost ostao je bez prisustva književnice, autora romana koji su predstavljeni publici, ali to nije umanjilo interesovanje publike koja je živo učestvovala u razgovoru sa prezenterima knjiga, književnikom Dejanom Stojiljkovićem, profesorom francuske književnosti na Filozofskom Fakultetu u Nišu Nikolom Bjelićem, direktorkom Fransuskog instituta u Nišu Marion Vijon i Valerijom Vojnović iz niškog Francuskog instituta.

Susretu je prisustvovala Paskal Delpeš nekadašnja direktorka Francuskog instituta u Srbiji koja je inicirala „Molijerove dane“ u Srbiji.

Ovaj susret sa francuskom književnošću organizovao je Francuski institut u Srbiji  u okviru „Desetih Molijerovih dana“ posvećenih Francuskoj i frankofonoj književnosti. Ceo program koji se organizuje u Beogradu, Novom Sadu i Nišu odvija se pod sloganom KNjIŽENSTVENOST, što i ne čudi jer su u žiži rasprava bili romani žena spisateljica, (pa i sama reč ŽENSTVENOST u jezičkoj konstrukciji) opravdana je takozvanim ženskim pismom, ženskim posmatranjem savremenog doba i odnosa sa muškarcima, ali i sa svetom u okruženju, kao i njihovom odnosu prema pisanju i književnom nasleđu.

Srpski pisac Dejan Stojiljković, iako je po svojim delima i interesovanjima potpuno različit od Kamij Lorans dao je „svoju sliku“ romana koji govori „o mestu žene u surovom muškom svetu“. Diskurs je stavio na tragediju naše otuđenosti u savremenoj vitruelnoj kvazi komunikaciji i na ljubav u okvirima savremenost,i koja podrazumeva digitalizaciju i otuđenost, virtuelnost čak i u muško – ženskim relacijama i u najtananijim osećanjima kakava je ljubav.

„Muškarac za ženu je njena propast“, citirao je Dejan Stojiljković kada je govorio o  knjizi i izrekao svoj sud da se u ovoj knjizi ne radi o feminističkom pristupu i ženskom pismu.

Dejan Stojiljković je kazao da ga je glavna junakinja podsetila na tragične junakinje srpske književosti, kada nije bilo ni struje a kamoli internet. Uporedio je sa Petrijom iz „Petrijinog venca“ kao i žena mučenica iz proze Živojina Pavlovića, Ive Andrića. U pustinji virtualnog sveta komunikacija i „rađanje ljubavi“ među osobama koje kao takve ne postoje, nego postoje njihovi lažni profili u stvari su vapaj, očaj, nešto što nimalo nije bezazleno.

Kamij Lorans je objavila 11 romana, dobitnik je nagrada Femina i Renodo gimnazijalaca u 2000. godini. Diplomirala je savremenu književnost, predavala u Ruenu, a potom u Maroku. Danas predaje na Institutu političkih nauka u Parizu.
Uporedo sa pisanjem, Kamij Lorans veliku pažnju posvećuje „živoj materiji tekstova“. Pokušava da razazna, kroz zanimljive pristupe, skriveno lice reči, ono koje se otkriva iza njihovog značenja.

Autor je eseja o ulozi žena u umetnosti, o tabuizaciji žene u kolektivno nesvesnom i u umetničkim delima. Kamij Lorans redovno objavljuje hronike u prestižnim novinama – „L’Humanité, Le Monde, Libération“. Njeni romani prevedeni su na tridesetak jezika. Član je žirija za književnu nagradu Femina.
 
Organizator „X Molijerovih dana“ u Nišu je Francuski institut u Srbiji – Niš u saradnji sa Izdavačkom kućom „Laguna“ iz Beograda, Narodnom bibliotekom „Stevan Sremac“ i Filozofskim fakultetom iz Niša.

Izvor: slovojuga.rs


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
megi o farel maštovito oživljavanje istorije laguna knjige Megi O’Farel: Maštovito oživljavanje istorije
15.07.2024.
Autorka bestselera i dobitnica brojnih prestižnih književnih priznanja Megi O’Farel govori nam o inspiraciji za svoj roman „Portret jednog braka“, istraživanju istorijskih izvora, pisanju o stvarnim l...
više
ivan tokin moja duša je od limuna laguna knjige Ivan Tokin: Moja duša je od limuna
15.07.2024.
Pisac Ivan Tokin objavio je reizdanje bestselera „Najnormalniji čovek na svetu“, zbog čega ga u prethodnim nedeljama „cimaju“ za intervju. Stefan Tošović je s Tokinom „trošio“ jedan lagani razgov...
više
o zbirci ukrštene reči stihovanje usamljenog hodača laguna knjige O zbirci „Ukrštene reči”: Stihovanje usamljenog hodača
15.07.2024.
Rokenrol pesnici: zanimljiva i, nažalost, nekako još neodređena, nerado priznata kategorija. Šta ih čini, po čemu ih prepoznajemo? Da li njihovi stihovi odvojeni od muzike deluju osakaćeno, bez snage ...
više
prikaz knjige persijanci prva supersila drevnoga sveta laguna knjige Prikaz knjige „Persijanci“: Prva supersila drevnoga sveta
15.07.2024.
Ako ste pratili trenutno aktuelnu Netfliksovu doku-seriju „Aleksandar Veliki: Rađanje boga“, verovatno ste kao jednog od stručnih naratora zapazili izvrsnog velškog profesora Lojda Levelina-Džounsa ka...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.