Ovog ponedeljka ćemo se posvetiti knjigama koje nas neće odvesti u izmišljene svetove, već naprotiv, knjigama koje će nas vratiti u stvarnost koju živimo i koje predviđaju budućnost kakvoj možemo da se nadamo. Uz neke od ovih naslova možete naučiti kako da se izborite sa problemima i nađete više vremena za sebe. Ako ste ipak više fan istorijskih knjiga, ne brinite, imamo nešto posebno i za vas.
„Life Told by a Sapiens to a Neanderthal“ – Juan Luis Arsuaga, Juan José Millás
Potreba za razumevanjem života, njegovog porekla i evolucije godinama je odjekivala u mislima autora. U ovoj knjizi oni otkrivaju zašto smo takvi kakvi smo i šta nas je dovelo do mesta gde jesmo. Mudrost paleontologa kombinuje se sa duhovitošću i iznenađujućim pogledima koje pisac ima na život. Praistorija nije stvar prošlosti – tragovi čovečanstva se mogu naći bilo gde, od pećine ili pejzaža do igrališta ili prodavnice plišanih životinja.
„Work“ – James Suzman
Ovo je revolucionarna nova istorija čovečanstva kroz prizmu rada, od nastanka života na Zemlji do naše digitalizovane sadašnjosti.
Juval Noa Harari je preporučio ovu knjigu uz komentar da je „fascinantno istraživanje koje dovodi u pitanje naše osnovne pretpostavke o tome šta rad znači“.
„Wintering“ – Katherine May
Ponekad vas nepredviđene okolnosti poput nagle bolesti, smrti voljene osobe ili gubitka posla mogu izbaciti iz koloseka. Ovaj lični narativ prožet lekcijama iz književnosti, mitologije i sveta prirode nudi uputstva o transformišućoj moći odmora i povlačenja. Centralna tema ove sjajne knjige je prihvatanje tuge i pronalazak utehe u povlačenju u tihu lepotu zime i razumevanje života kao cikličnog, a ne linearnog.
„Think Again“ – Adam Grant
Od autora bestselera
Originalni stiže nam nova poučna knjiga. Na inteligenciju se obično gleda kao na sposobnost razmišljanja i učenja, ali u svetu koji se brzo menja postoji još jedan skup kognitivnih veština koje bi mogle biti važnije: sposobnost preispitivanja i zaboravljanja prethodno naučenih postulata.
„A Year in the Life of Ancient Greece“ – Filip Metizak
Ako ste uživali u serijalu
24 sata, sigurno ćete sa oduševljenjem dočekati ovu knjigu, uz koju ćete provesti čitavu godinu u društvu starih Grka. Tokom istorijske i trijumfalne olimpijske 248. godine p. n. e. iskusićete dramu i uzbuđenje koji su zahvatili gradove-države dok su ostavljali po strani svoje političke razlike kako bi se pripremili za pobedu u Olimpiji.
„China“ – Edvard Raderfurd
Raderfurd nas je potpuno opčinio novom nadmoćnom istorijskom knjigom. Od Hong Konga preko Pekinga do Kineskog zida, od egzotične Letnje palate i Zabranjenog grada do trošnih seoskih koliba, dramatična borba besni širom Nebeskog carstva. Ovo je priča o kineskom narodu, svim klasama i staležima, i zapadnjacima koji su došli da iskoriste bogatstvo njihove drevne zemlje i kulture.
„The Power of Geography“ – Tim Maršal
Nakon
Zatočenika geografije Tim Maršal ponovo briljira. U svojoj novoj knjzi ovaj višestruko nagrađivani novinar, analitičar i politički izveštač nas vodi na putovanje u deset regiona koji će oblikovati globalnu politiku i moć. Otkrijte zašto je Zemljina atmosfera sledeće svetsko ratište, zašto borba za Pacifik tek počinje i zašto je sledeća evropska izbeglička kriza bliža nego što mislimo.
Autor teksta: Dunja Lozuk