Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

bukmarker

Pročitajte ekskluzivni intervju sa Džonom Irvingom u novembarskom Bukmarkeru

Pročitajte ekskluzivni intervju sa Džonom Irvingom u novembarskom Bukmarkeru - slika 1
Novembarsko rođendansko izdanje Laguninog časopisa Bukmarker, koje dobijate na poklon uz svaku kupovinu u knjižarama Delfi i porudžbinu preko sajtova laguna.rs i delfi.rs, bogato je kvalitetnim pričama o književnosti.

Imamo i ekskluzivne priče, a jedna od njih je intervju sa voljenim piscem, oskarovcem i jednim od poslednjih velikih američkih autora Džonom Irvingom, čija dela „Svet po Garpu“, „Tuđa pravila“ i „Molitva za Ovena Minija“ čitaoci u Srbiji obožavaju.

Znali smo da je intervju sa Irvingom „na dugom štapu“ jer ipak je on svetska književna zvezda. Ali to nas nije sprečilo da pokušamo da dogovorimo s njim razgovor o njegovim genijalnim knjigama. Onog dana kada je stigao potvrdan odgovor na naš upit, mejlovi su počeli da lete, jer su mnogi želeli da postave pitanja. I tako je dogovor pao, intervjuisale su ga tri osobe. Jer, priznaćete, ne pruža se svaki dan prilika za razgovor sa kultnim piscem bestselera, pritom i oskarovcem (za najbolji adaptirani scenario za film snimljen po knjizi „Tuđa pravila“). Nismo štedeli na pitanjima, a ni Irving na odgovorima.

Otkrio nam je, između ostalog, šta ga je oblikovalo kao umetnika, kako izgleda njegov kreativni proces, zašto uvek prvo napiše kraj romana i zbog čega nikad ne bi napisao knjigu o svom životu.

Prenosimo vam najinteresantnija pitanja i odgovore iz intervjua:

Kako bi se zvala Vaša autobiografija?

Uopšte me ne zanima moja autobiografija. Napisao sam veoma kratku, vrlo konkretnu – „Imaginarna devojka“. Oporavljao sam se od operacije; trebalo mi je da nešto radim između lekova protiv bolova. Ne bih trošio dobar naslov na autobiografiju.

Kojoj knjizi se divite?

Naravno, ima više od jedne. Volim Dikensa. Volim knjigu „Mob Dik“. Najviše volim romane iz XIX veka, ali uskoče i neki moderniji. Tomas Man, Grejem Grin, Ginter Gras, Gabrijel Garsija Markes.

Koja Vas je knjiga iznenadila, šokirala (prijatno ili ne)?

Ne čitam romane da bih bio „iznenađen“ ili „šokiran“.

Omiljeni lik iz Vaših knjiga?

Dr Larč iz „Tuđih pravila“.

Najmanje omiljeni likovi?

Ako sam ih zadržao u romanu, dopali su mi se.

Šta čitate trenutno?

Radim drugu ruku svog petnaestog romana; ništa trenutno ne čitam.

Šta bi čitalac Džon Irving rekao piscu Džonu Irvingu?

„Je l’ može to malo kraće?“

Kompletan intervju možete pročitati u novembraskom broju časopisa Bukmarker.

Razgovarale: Iva Burazor, Nevena Milojević i Maja Šarić
Foto: Džejn Sobel

Autor: Džon Irving

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Džon Irving

Džon Irving

Džon Irving je rođen u Ekseteru u Nju Hempširu 1942. godine i trenutno živi u Torontu. Za roman Svet po Garpu dobio je National Book Award 1981. godine, i Oskara za najbolje adaptirani scenario za Tuđa pravila 2000. godine. Njegove knjige prevedene su na više od trideset pet jezika, a njegov najprodavaniji roman je Molitva za Ovena Minija. Foto: Jane Sobel

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
Group-96644x
image-4394x

Copyright © Laguna d.o.o. Starine Novaka 23, Beograd • Matični broj: 17414844

Powered byoozmi.com