Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

bukmarker

Prikaz zbirke „Poleti već jednom!“: Priče o nesavršenom životu sa svim njegovim manama

Prikaz zbirke „Poleti već jednom!“: Priče o nesavršenom životu sa svim njegovim manama - slika 1
Ako ste ljubitelji kratkih priča, evo lepe zbirke po vašem ukusu. Keret ima jednostavan stil pisanja, ali je takođe odličan pripovedač, jer nije lako napisati priču koja broji otprilike osam strana, a da kroz nju u isto vreme provučete sve pouke i milion sporednih stvari.

Posebno mi se dopada kod Kereta što njegove priče nemaju kraj tipa „živeli su svi srećno do kraja života“, već su umesto poslednje stavljene tri tačke, što ima mnogo više smisla, jer se život glavnih junaka nastavlja i oni pokušavaju da se nose sa svojim gubicima na svoj način, pa se stvara utisak da ni sam pisac nema totalnu kontrolu nad svojim junacima, kao da ni on nije sasvim siguran ili ne zna u kom smeru će oni nastaviti svoju borbu; možda će sve biti u redu, ili će u nekom trenutku odustati.

Keret piše o nesavršenom životu, sa svim njegovim manama, ali i vrlinama, zbog čega ne možemo da ga ne volimo. U većini priča je predstavljena jedna obična stvar koja je od velikog značaja za „poletanje“ glavnih junaka – na primer čistač kaveza u cirkusu kome će jedno lansiranje iz topa potpuno promeniti pogled na život, jer će prilikom leta ugledati do tada nevidljive signale koji predstavljaju skrivenu lepotu, nevidljivu dok stojite na zemlji.

U jednoj priči su prikazani otac i sin koji za rođendan želi kasu iz prodavnice, jer mu je otac rekao da izabere „šta god želi“. Kao i svako dete, izabrao je nešto nemoguće, ali će otac ipak pokušati da mu ostvari ludu želju, što će sin primetiti i biće mu jasno da bi otac sve uradio za njega. Tako jedan običan predmet (kasa), oko koga se u priči sve vreme vodi rasprava, rešava misteriju jednom dečaku koji konačno shvata da ga otac i dalje voli, iako se razveo od njegove majke, koja tvrdi da je on samo „jak na rečima“, ali je ipak na kraju položio test i demantovao bivšu suprugu.

Ako vam se, poput meni, dopada način na koji Keret dolazi do poente u pričama, nabavite ovu zbirku koju vam od srca preporučujem!

Izvor: Goodreads

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Etgar Keret

Etgar Keret

Etgar Keret (hebrejski: תרק רגתא , Ramat Gan, 1967) majstor je kratke forme i jedan od najpoznatijih savremenih izraelskih književnika. Njegove knjige su bestseleri u mnogim zemljama, a zanimljiv je i podatak da se u Izraelu najviše kradu po knjižarama i da su najčitanije u zatvorima. Po njegovim pričama je do sada snimljeno pedesetak filmova. Etgar Keret je jedini izraelski autor čije su knjige objavljene u Palestini. Poznat je i kao filmski i televizijski scenarista. Film Meduze, koji je režirao zajedno sa svojom suprugom Širom Gefen, osvojio je 2007. Zlatnu kameru na festivalu u Kanu. Knjige Etgara Kereta prevedene su sa hebrejskog ili engleskog na više od trideset jezika. Foto: Alessandro Moggi

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
Group-96644x
image-4394x

Copyright © Laguna d.o.o. Starine Novaka 23, Beograd • Matični broj: 17414844

Powered byoozmi.com