Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

bukmarker

Prikaz romana „Žena u belom“ Toni Morison

Prikaz romana „Žena u belom“ Toni Morison - slika 1
Baš kao „Dom“ iz 2012. godine, novi roman Toni Morison, „Žena u belom“ jeste kratak i nepretenciozan roman koji sadrži snažan emocionalni udarac. Nestala je ona literalna pirotehnika koju su čitaoci osetili u klasicima kao što su „Solomonova pesma“ i „Voljena“. U 86. godini, Morisonova uvodi novine u svoj rad. Javlja se želja da ispriča samu priču, bez ulepšavanja i ukrašavanja bilo čega. Tokom svoje duge književne karijere, koja traje 45 godina, Morisonova, neosporni tumač crnačkih iskustava u Americi, u svom najnovijem romanu skreće pogled na svu štetu koju je naneo rasizam i svesnost o boji kože.

Svesnost o boji koži i njen blizanac, internacionalni rasizam, jesu ono što najviše muči Milu, ženu sa svetlom kožom koja izbegava svoju crnu-kao-noć ćerku, Nevestu. Ali do trenutka kada je Nevesta ušla u devedesete godine dvadesetog veka, nijansa njene boje kože postaje moderna i ona uspeva da postane veoma uspešan menadžer u kozmetičkoj kompaniji.

Postoji mnogo dece u romanu „Žena u belom“ i svi su oni prošli neku vrstu zlostavljanja ‒ Nevestu je odbacila sopstvena majka zbog boje kože; Kiša, skoro divlje dete koje majka tera na prostituciju; i anonimni dečak čijem silovanju Nevesta prisustvuje u svom detinjstvu, nemoćna da ga zaustavi. Na neki način, ovo delo podseća na prvi roman Toni Morison „The bluest eye“. U tom romanu deca snose svu težinu društvenih bolesti, pravih žrtava siromaštva i rasnih predrasuda.

Postoji još sličnosti sa njenim prethodnim radovima, posebno veza između Neveste i Bukera, ljubavnika koji je ostavlja rečima: „Ti nisi žena koju želim“; i Žadin i Sina, u „Tar Baby“. Baš kao i Žadin, Nevesta je površna, emocijonalno ošamućena i zaljubljena u blistavi profesionalni svet u kome živi i radi; tako i Buker, kao Sin, je nezaposlen, nesposoban da funkcioniše u stvarnom svetu, ali prizeman i povezan sa svojim korenima. Međutim, razum i ideološke bitke koje čine Žadin i Sina tako upečatljivim parom, ovde su izostavljeni.

Mnogi romani Toni Morison sadrže magijski realizam, pa tako se elementi toga pronalaze i u „Ženi u belom“. Kada Buker odbije Nevestu, njeno telo počinje da se vraća u svoje prepubertetsko stanje. Njene grudi nestaju i gubi sve dlake na telu. Ali i pored ovakvih detalja, ovaj roman je duboko ukorenjen u stvarnom svetu nasilja, predrasuda i zlostavljanja.

Pa ipak, pravi magični momenat u romanu se javljaju kada Morisonova dostiže svoj vrhunac, kao na primer u ovom tihom, ali upečatljivom trenutku kada stari par šeta parkom: „Par se kreće pažljivo, kao u snu. Idu u korak, gledaju pravo kao ljudi pozvani u svemirski brod, kad vrata kliznu u stranu, a iz njih se kao jezik odvije crveni tepih.“

Izvor: bostonglobe.com

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Toni Morison

Toni Morison

Američka književnica Toni Morison (1931-2019) bila je jedna je od najznačajnijih savremenih američkih stvaralaca. Ona je prva crna autorka koja je ovenčana Nobelovom nagradom, koju je dobila 1993. godine. Švedska akademija je hvalila njen jezički stil i „vizionarsku snagu“. Čuvena po svojoj posvećenosti temi rasnih predrasuda u SAD, Toni Morison je neumorno pripovedala o njoj sa istom dozom besa i saosećanja. Među mnogim priznanjima kojima je ovenčana je i Pulicerova nagrada iz 1988. godine za roman „Voljena“, a 2012. dobila je Medalju za slobodu od svog prijatelja i bivšeg predsednika Baraka Obame. Pre nego što je započela spisateljsku karijeru, Morisonova je dugi niz godina radila kao urednica u čuvenoj izdavačkoj kući Rendom Haus, i zaslužna je sa promovisanje crnačke literature. Nakon karijere u izdavaštvu, predavala je na brojnim čuvenim univerzitetima kao što su Jejl i Prinston. Napisala je jedanaest romana, od kojih su najpoznatiji Voljena i Pesma Solomonova. Pohvale kritičara su uvek bile jednoglasne: „Ona poseduje besprekoran osećaj za emocionalni detalj. Možemo je slobodno nazvati najsvesnijim lirskim piscem današnjice.“ The Philadelphia Inquirer  

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
Group-96644x
image-4394x

Copyright © Laguna d.o.o. Starine Novaka 23, Beograd • Matični broj: 17414844

Powered byoozmi.com