Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

bukmarker

Prikaz Patersonovog trilera „Beži, Krose“

Prikaz Patersonovog trilera „Beži, Krose“ - slika 1
Pročitao sam sve romane o Aleksu Krosu koje je Džejms Paterson napisao. Neki od njih su me malo razočarali jer sam imao utisak da ih je napisao samo kako bi bili adaptirani u filmove. Ipak, „Beži, Krose“ nije takav roman već spada u jedne od najboljih.

Naravno, glavni junak je Aleks Kros, detektiv i povremeno psiholog, a oko njega je standardna plejada sporednih likova – njegova druga žena Bri, zatim Nana (baka koja ga je odgajala i pomaže mu sa njegovo troje dece), tu su i deca (jedno na fakultetu i dvoje mlađih), a u ovom romanu je tu i četvrto: tinejdžerka Ava o kojoj porodica trenutno brine i nada se da će je neko usvojiti uprkos emotivnim traumama zbog kojih često ponavlja iste greške.

Paterson pri pisanju koristi veoma zanimljivu taktiku: kada je reč o Aleksu, piše u prvom licu dok o sporednim likovima piše u trećem. U nekim romanima to pravi problem u pripovedanju, ali je kod ovog zapravo odlična taktika koja doprinosi napetosti.

Kao i obično, zločini koje Aleks Kros istražuje su jezivi i bilo je slučajeva u prošlosti kada su mi delovali preterano. Ali u ovom romanu Paterson mnogo veštije i mudrije opisuje brutalnost zločina. Od početka nam deluje da postoje četiri priče u romanu: jedna je o ubistvima plavuša koje su pogubljene na sličan način i ostavljene u istom položaju, druga je o ubistvima mladih homoseksualaca koji su takođe ubijani na sličan način, treću priču čini čovek koji izgleda progoni Krosa sa namerom da se osveti i četvrta je Avina priča. Na veoma zanimljiv način Paterson uspeva da spoji sve ove priče i od njih načini jednu veliku slagalicu čiji se delovi postepeno otkrivaju i čine veliku sliku koja na kraju potpuno iznenadi čitaoca.

Paterson na veoma mudar način gradi napetost i zaplete. Za sve nas koji smo ljubitelji njegovih romana, Kros je poput „starog prijatelja“ o kome već imamo formirano mišljenje jer ga dobro poznajemo i mnogo toga smo sa njim prošli. Možda će neko ko se prvi put susreće sa Aleksom Krosom imati problem da razume neke postupke slavnog detektiva, ali to ne predstavlja neki poseban problem jer nam je Paterson još jednom podario višeslojnog junaka i portret njegove porodice sa svim njenim vrlinama i manama.

Na kraju, jasno vam je da mi se roman baš dopao. Reč je o trileru koji je prepun napetosti i napisan je tako da teče od scene do scene i od lika do lika. Mislim da bi bilo dobro da pre ovog romana pročitate neki raniji o Aleksu Krosu, ali to nije neophodno – možete da počnete i od ovog dragulja.

Preuzeto sa: pajiba.com
Prevod: Dragan Matković

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Džejms Paterson

Džejms Paterson

Džejms Paterson je rođen 1947. godine. Devedesetih godina bio je predsednik upravnog odbora reklamne kompanije J. Walter Thompson. Ubrzo posle uspeha sa knjigom Prikrade se pauk povukao se iz firme i posvetio pisanju. Glavni junak, forenzički psiholog Aleks Kros, postao jedan od najpoznatijih likova u detektivskoj literaturi i inspiracija za filmove. Laguna je objavila romane iz serijala o Aleksu Krosu: Prikrade se pauk, Poljubi devojke, Džek i Džil, Mačka i miš, Potraga za Lasicom, Ruže su crvene, Ljubičice su plave, Četiri slepa miša, Zli vuk, Londonski mostovi, Meri, Meri, Kros, Dvostruka prevara, Dani lova, Suđenje, Ja, Aleks Kros, Unakrsna vatra, Ubiti Aleksa Krosa, Srećan Božić, Alekse Krose; trilere: Okrivljene supruge (sa Dejvidom Elisom), Od ubica, s ljubavlju (sa Lisom Marklund), Ubistvo kralja Tutankamona (sa Martinom Dugardom), Jedrenje (sa Hauardom Roganom), Ponoćni klub, Dvorska luda (sa Endrjuom Grosom); roman za tinejdžere: Maksimum Rajd; ljubavne romane: Prva ljubav (sa Emili Rejmond), Samantina pisma Dženifer i Suzanin dnevnik za Nikolasa. Prema Ginisovoj knjizi rekorda, Džejms Paterson je imao više bestselera na listi Njujork tajmsa nego što je ikada imao ijedan drugi pisac. Otkako je njegov prvi roman dobio nagradu Edgar 1976. godine, knjige Džejmsa Patersona prodate su u više od 350 miliona primeraka. www.jamespatterson.com Foto: © Deborah Feingold    

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
Group-96644x
image-4394x

Copyright © Laguna d.o.o. Starine Novaka 23, Beograd • Matični broj: 17414844

Powered byoozmi.com