Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

bukmarker

Prikaz knjige „Priče o nadi“: O veštini slušanja, poštovanja i razumevanja

Prikaz knjige „Priče o nadi“: O veštini slušanja, poštovanja i razumevanja - slika 1
Priče o nadi održavaju čovečanstvo od praiskona, prenose se s kolena na koleno, prepričavaju prijateljima, dele sa strancima. One su ono poslednje što umire u svakom od nas.

Nakon svetskih bestselera „Tetovažer iz Aušvica“ i „Cilkin putHeder Moris je objavila i delo publicistike. „Priče o nadi“ ispunjavaju preko 200 stranica i otkrivaju nam kako je autorka ovladala umećem pažljivog slušanja i povezivanja sa svojim ispitanicima.

Ideja za knjigu je nastala uz pomoć urednika dok je Morisova istraživala materijal za svoj drugi roman – „Cilkin put“. Prisećala se iskustava sa Laletom Sokolovim, koji joj je poverio svoja iskustva, koja su pretočena u roman „Tetovažer iz Aušvica“. U najnovijoj knjizi Heder Moris prikazane su priče o poveznosti, otvorenosti prema ljudima, prijateljstvu, poverenju i poštovanju. Autorka razmatra važnost pažljivog slušanja, posebno u odnosu na iznošenje ličnih stavova ili hvatanja beležaka. Upravo tako je spoznala Laletov životni put. Nakon uspeha romana „Tetovažer iz Aušvica“ javljali su joj se čitaoci koji su želeli da podele sopstvena iskustva i tragedije koje su ih zadesile. Uprkos ozbiljnoj noti koja prožima sva ta iskustva, Morisova je izdvojila teme hrabrosti i nade. Tako je njeno publicističko delo zapravo kombinacija priručnika za ovladavanje veštinom slušanja i mnoštva primera priča o nadi iz najrazličitijih krajeva sveta.

Ova knjiga je neko vreme čekala svoj red na policama. Trebala mi je bistra glava kako bih joj se valjano posvetila. Ovo je veoma posebno štivo koje nudi savete kako da ovladate veštinom slušanja, umesto da iznosite svoje mišljenje ili reakciju. Pronaći ćete i mnogo autorkinih sećanja, kao i njene porodice. Pored toga, tu su i iskustva iz perioda nastanka „Tetovažera iz Aušvica“ i Laletovih i Hederinih razgovora, kao i druge priče iz prošlosti na koje je autorka nabasala tokom istraživanja. Sve ideje iskazane u knjizi su povezane i nadahnjujuće, poput beseda, uz mnoštvo saveta i primera.

Pored uvoda kojim autorka počinje knjigu, tu je i osam poglavlja u kojima dobijamo uvid kako treba slušati starije, decu, sebe, istoriju... Otkriće vam se ceo jedan svet veština i predloga koji su lako primenljivi, saveta koje nije teško razmatrati i činjenica koje će vas iznenaditi. Autorka se osvrće i na lična iskustva, što će vam pomoći da uvidite koliko je važno obraćati pažnju i na neverbalne znake komunikacije.

„Priče o nadi“ su savršena naznaka onoga što će autorka sledeće napisati, a to je roman o nadi, priča o junakinjama tokom Drugog svetskog rata i njihovoj borbi za opstanak – „Tri sestre“.

Nije lako čitati o tegobama i tragičnim iskustvima, ali nam Heder Moris svojom veštinom slušanja i pisanja zapravo pripoveda priče o snazi, hrabrosti i optimizmu.

Autor: Amanda Beret

Izvor: mrsbbookreviews.wordpress.com

Prevod: Aleksandra Branković

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Heder Moris

Heder Moris

Heder Moris rođena je na Novom Zelandu, a sada živi u Australiji. Nekoliko godina, dok je radila u velikoj državnoj bolnici u Melburnu, studirala je i pisala scenarija, od kojih je jedan otkupio scenarista, dobitnik Oskara, iz Sjedinjenih Država. Heder je 2003. upoznala starijeg gospodina „čiju priču vredi čuti“. Dan kad je upoznala Lalija Sokolova promenio je i njen i njegov život. Njihovo prijateljstvo se produbljivalo i Lali se otisnuo na put samoispitivanja, poveravajući joj najintimnije pojedinosti svog života. Heder je prvobitno Lalijevu priču napisala kao scenario – koji se visoko kotirao na međunarodnim takmičenjima – a zatim ju je preoblikovala u svoj prvi roman Tetovažer iz Aušvica. Za više izvora, informacija, fotografija i dokumenata posetite veb-stranicu Heder Moris: HeatherMorris. com.au.

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
Group-96644x
image-4394x

Copyright © Laguna d.o.o. Starine Novaka 23, Beograd • Matični broj: 17414844

Powered byoozmi.com