Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

bukmarker

Marica Kicušić: Mistična stvorenja bude maštu najmlađih

Slovenska mitologija je ostala skrivena, mnogo detalja vremenom je izgubljeno, što je čini još mističnijom i intrigantnijom. Deci je jako privlačno saznanje da su rođena na istom podneblju sa tim legendama i stvorenjima. Kazala je to u razgovoru za Glas Srpske ilustratorka Marica Kicušić koja je ilustrovala „Rečnik slovenske mitologije“ i „Rečnik srpskih mitoloških bićaTamare Lujak. Knjige su namijenjene najmlađim čitaocima, a kako je kazala Kicušićeva i sama je od malena voljela grčku mitologiju i dinosauruse.
Marica Kicušić: Mistična stvorenja bude maštu najmlađih - slika 1
„Izgleda da se to kod mene stopilo u opštu zainteresovanost za neobična stvorenja, predanja i mitove sa raznih krajeva sveta. Što neobičnije i nepoznatije, to bolje“, dodala je Kicušićeva.

Naglasila je da joj stoga ilustrovanje knjiga Tamare Lujak nije teško palo.

„Nije mi otežavalo rad čak ni to što nam nije ostalo puno informacija o izgledu slovenskih božanstava i bića. Njihovi opisi su uglavnom šturi, a izgled i funkcija nekih bogova se prepliću. Ostavljena mi je sloboda da izmaštam njihov izgled i to mi je išlo lako“, objasnila je Kicušićeva.

Naglasila je da bi željela da se mališani listajući ove knjige u njih zadube kako bi im probudile radoznalost i maštu.

„Želela bih da im pomognu da razviju priču sami i van korica knjige, da nastave neku novu priču u svojoj glavi. Stvaranje za decu je stalni izazov da se izmašta nešto novo, da se nauči više sa svakom sledećom pričom“, ispričala je Kicušićeva.

Dodala je da se raduje kada vidi krajnji rezultat, kad prelista stranice, i od roditelja čuje da se djeci dopada knjiga. Ona se pored ilustrovanja bavi dizajniranjem i stvaranjem animacija, a kako kaže u animiranju je inspirišu životinje i njihovi oblici, raznovrsnost, pokreti i ponašanje.

„Ilustrovanjem se bavim već deset godina. Posao i život ilustratora odveo me je na mnoga putovanja, spojio me sa mnogo kreativnih ljudi, a usput sam na mnogim projektima navežbala strpljenje, radnu disciplinu, i održala dečju radoznalost i slobodu. Osim ilustracije dečjih knjiga radim i 2D animaciju, tako da radim i na kratkim animiranim filmovima u Sloveniji, gde trenutno živim“, objasnila je Kicušićeva.

Istakla je da trenutno ilustruje knjigu o biljkama te da je riječ o enciklopedijskim ilustracijama.

„I tu ima elemenata mistike, s obzirom na to da je za svaku biljku opisano kako se u prošlosti koristila u narodu, i koja magijska svojstva su joj pripisivana“, dodala je ona.

Takođe, radi i vizuelni identitet Dečje nedelje, jer joj je kao dobitniku nagrade Neven 2020. godine, pripao ovogodišnji zadatak ilustrovanja plakata.

Putovanje po Srbiji

Marica Kicušić je ilustrovala knjigu „Putovanje po Srbiji“ Simeona Marinkovića, ali i kartu planinskih vrhova Srbije.

„Volim prirodu i često putujem, usput beležim kroz crteže scene i priče koje zatičem. Privlače me manje popularne destinacije. Pošto sam dosta mesta opevanih u knjizi posetila imala sam predstavu šta ću nacrtati za svaku pesmu. Kod planinskih vrhova privukli su me čudni i duhoviti toponimi najviših vrhova u Srbiji, prosto su mamili da ih neko ilustruje i poređa po mapi“, rekla je Kicušićeva.

Razgovarala: Ilijana Božić
Izvor: glassrpske.com

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Tamara Lujak

Tamara Lujak

Tamara Lujak (Beograd, 1976) je srpska spisateljica kratkih fantastičnih priča, prevodilac sa engleskog, novinar i urednik. Autor je više knjiga, među kojima se ističe leksikon „Rečnik straha“. Foto: @ Miroslav Petelin

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
Group-96644x
image-4394x

Copyright © Laguna d.o.o. Starine Novaka 23, Beograd • Matični broj: 17414844

Powered byoozmi.com