Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

BUKMARKER-logo

„Majke poznatih“ Jovana Ćirilova predstavljene u Novom Sadu

U sredu 21. marta u 19 satu, u Gradskoj biblioteci u Novom Sadu promovisana je knjiga Jovana Ćirilova „Majke poznatih“. Pred prepunom salom, koja nije mogla da primi sve zainteresovane posetioce ove književne večeri, poklonicima knjiga Jovana Ćirilova obratio se najpre upravnik Biblioteke Miloš Pankov, koji je pozdravio autora i goste iz Beograda i zahvalio se svojim sugrađanima na tako velikom odzivu.
DSCN2316-Small
O knjizi je zatim govorila Nada Urošević, urednik kulturnog programa Gradske biblioteke, ističući značaj Jovana Ćirilova za našu kulturu i širok dijapazon njegovih interesovanja, od romansijera i pesnika, preko dramaturga, reditelja, osnivača i selektora Bitefa, do antologičara, leksikografa i kolumniste.

Kao urednik knjige, o saradnji sa Ćirilovom i radu na ovoj knjizi govorio je urednik u „Laguni“ Dejan Mihailović. On je naglasio da knjiga sadrži skoro 70 biografija majki poznatih ljudi, od rimskog cara Galerija, preko Šekspira, Rembranta, Tolstoja, Tesle, Dositeja, Čaplina, Grete Garbo, do kraljice Elizabete II, Orhana Pamuka ili Baraka Obame, iz priložene fotografije ili likovne predstave majki o kojima je Ćirilov pisao.
DSCN2315-Small
Teatrolog i pozorišni kritičar iz Novog Sada Miroslav Radonjić govorio je o samoj knjizi, o strukturi građe koju je koristio, o različitim majkama i roditeljima poznatih koje su malo ili znatno uticale na svoju poznatu decu, ističući da ovi dragocene, duhovite i malo poznate zapise možemo smatrati i značajnim doprinosom biografijama pojedinih velikana čije je majke autor opisao.

Na kraju je autor Jovan Ćirilov čitao odlomke svojih priča o majkama iz knjige, pri čemu je zabeleženi govor Njegoševe majke na grobu svog sina ostavio na gledaoce najsnažniji utisak.

Po zavretku predstavljanja, Jovan Ćirilov je odgovarao na brojna pitanja iz publike i potpisivao svoju knjigu.
DSCN2335-Small

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Jovan Ćirilov

Jovan Ćirilov

Jovan Ćirilov (1931–2014) je rođen u Kikindi gde je maturirao u tamošnjoj gimnaziji. Filozofiju je diplomirao na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1955. godine. U Jugoslovenskom dramskom pozorištu je angažovan kao asistent režije i mlađi dramaturg 1955. godine. Godine 1967. prelazi u Atelje 212 kao dramaturg. Godine 1985.

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
unicredit-seeklogo
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
IPS-NBS

Copyright © Laguna d.o.o. Starine Novaka 23, Beograd • Matični broj: 17414844

Powered byoozmi.com