Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

BUKMARKER-logo

Kako čitanje utiče na zdravlje

Porodični lekar objašnjava zašto je čitanje „jedna jabuka dnevno i lekar vam nije potreban“ novog doba.
adult-1835799-1280750
Svi znamo da su knjige dobre za naš mozak. Ali možda ne znate kako još knjige mogu biti lekovite.

Svedoci smo jedne od najubrzanijih tehnoloških promena u istoriji sveta. Svi nosimo male kompjutere u svojim džepovima, što nam pruža momentalni pristup robi i informacijama, da ne pominjemo usluge poput Ubera koje su na samo jedan poziv ili klik od vas. Kompletne sezone popularnih TV serija su lako dostupne, što potrošače čini još produktivnijim i učinkovitijim, čak i kada je reč o zabavi i razonodi.

Na nesreću, uporedo sa ovim trendom došlo je do jedinstvene pojave porasta fizičkih i mentalnih oboljenja. Epidemija gojaznosti se utrostručila u zadnjih trideset godina, što se može videti na primeru SAD-a, gde 67% populacije ima povećanu i nezdravu telesnu težinu. Devetnaest procenata stanovništva Amerike je imalo iskustva sa depresijom, a 10% je imalo probleme sa anksioznošću u prethodnoj godini. Profesionalcima u polju medicine teško je da isprate sve nove pojave. Javljaju se novi oblici oboljenja poput FOMO (fear of missing out, eng. = strah od toga da se nešto ne propusti), internet anksioznost (internet anxiety disorder, eng. = anksiozni poremećaj usled zavisnosti od interneta) i digitalno naprezanje očiju (digital eye-strain, eng.), koji polako ali sigurno ulaze u medicinsku literaturu.

Ako je nekada bilo potrebno jesti jabuku dnevno kako vam lekar ne bi bio potreban, da li bi knjige mogle biti „jabuka novog doba“? Zanimjivo je da nešto jednostavno poput čitanja dobre knjige – možda čak i prosečne knjige – pruža obilje korisnih stvari za naše zdravlje. Istraživanje obavljeno na Saseks univerzitetu ukazuje na to da dnevna rutina koja podrazumeva čitanje umanjuje stres čak do 68%, više od slušanja muzike, ispijanja šoljice čaja ili šetnje.

Knjige utiču na poboljšanje verbalne inteligencije i stimulišu delove mozga koji su zaduženi za jezik i pamćenje. Čitanje odlaže opadanje kognitivnih funkcija kod starijih osoba i može biti jedan vid prevencije Alchajmerove bolesti. Blagotvorni uticaj čitanja na mozak u odnosu na negativne efekte prekomernog gledanja televizije pokazuje sledeće istraživanje: Londonski koledž je istraživanjem ustanovio da tri i po sata (ili više) provedena u gledanju televizije udvostučuju pogoršanje pamćenja kod odraslih osoba. Čuveno istraživanje Tohoku univerziteta iz Japana ukazuje na uslovljenost gledanja televizije sa ispoljavanjem agresije, padom koncentracije i umanjenjem verbalnih sposobnosti kod dece.
Kako-C48Ditanje-utiC48De-na-zdravlje
Kod osoba koje se muče sa telesnom težinom, uključivanje dobrog romana u dijetu, pored režima vežbi, može biti od velike pomoći. Istraživanje sprovedeno na Djuk univerzitetu pokazalo je da je čitanje romana koji inspiriše i nadahnjuje značajno pomoglo devojčicama u adolescenciji da dostignu željeno umanjenje kilaže sa uspehom, tokom šest meseci, u odnosu na vršnjakinje koje nisu čitale. Smanjenje kilaže utiče i na smanjenje rizika od dijabetesa, srčanih oboljenja i poremećaja sna u budućnosti.

Ono što je takođe veoma važno – čitanje utiče na porast emocionalne inteligencije. Čitanjem postaje lakše da sagledamo svoje postupke kroz postupke i okolnosti junaka. Osim razonode, knjige će vam pružiti nadahnuće i empatiju.

Osim što nam odaju svoj umirujući i prijatan miris, i uzrokuju osećaj uzbuđenja pre nego što uronimo u ono što se krije među njihovim stranicama, knjige nam pružaju mnogo više od toga. Nije slučajnost to što su neki od najblistavijih umova prošlosti i sadašnjosti strastveni čitaoci. Od Bendžamina Frenklina do Tomasa Džefersona, preko Bila Gejtsa i Opre Vinfri, ljubav prema knjigama je ono što ih povezuje. Čak i drugi po redu najbogatiji čovek na planeti, Voren Bafet, zasluge za svoj uspeh pripisuje onome što je naučio iz knjiga. Ono što možda niko od njih nije znao jeste da su istovremeno činili mnogo toga dobrog po svoje zdravstveno stanje. Ili su možda ipak znali?

Autor: Ajaz Virdži
Izvor: readitforward.com
Prevod: Aleksandra Branković

Podelite na društvenim mrežama:

Prikaz romana „Puter“: Tiha pobuna i opasnost uživanja

Roman „Puter“ japanske autorke Asako Juzuki (1981) jedna je od onih knjiga koje se ne daju lako „dekodirati“, ni žanrovski ni emocionalno. Iako je posredi štivo sa moćnom krimi pričom i snažnim elementima psihološkog trilera, ono ne osvaja zapletom, već pridobija čitaoca kroz detalje, ponavljanja, kroz sitne promene u percepciji sveta.

Pročitaj više

„Zabranjeno je ispoljavanje prenaglašenih osećanja pred vratima pansiona“ ili pravila su tu da se ruše, ne da nas guše

Španskoj spisateljici Mamen Sančes nije bilo nimalo lako da nakon hita „Sreća je piti čaj sa tobom“, koji je nekoliko godina nakon izdavanja čak i kod nas još uvek pri vrhu liste najprodavanijih izdanja, osmisli i napiše svoju drugu knjigu i ne razočara.

Pročitaj više

Iz ugla prevodioca – „Pisma Kafki“

Ne dešava se često da prevodilac postane glavni junak knjige, ali u romanu „Pisma Kafki“ autorke Kristin Estime to se ipak dogodilo. Inspiraciju za ovu knjigu predstavljala su Kafkina „Pisma Mileni“, jedino Kafkino delo koje nam, uz Kafkina „Pisma prijateljima i srodnicima“, pruža uvid u Kafkin privatan život.

Pročitaj više

Prikaz knjige „Ljudi bez grobova“: Enes Halilović, tkalac stvarnog sna

Još uvek drhtim. Glava mi je puna, srce preskače otkucaje. Emocije i nešto više od toga – kao da moćan duh lebdi nad mojom glavom, neka čudna svetlost tog duha me prožima, i ne znam gde sam: iznad ili ispod, unutar ili spolja.

Pročitaj više

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
unicredit-seeklogo
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
IPS-NBS

Copyright © Laguna d.o.o. Starine Novaka 23, Beograd • Matični broj: 17414844

Powered byoozmi.com