Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

bukmarker

Knjiga bez rupa i praznina – Prikaz zbirke kolumni „Rupe u glavi“ Vanje Bulića

Knjiga bez rupa i praznina – Prikaz zbirke kolumni „Rupe u glavi“ Vanje Bulića - slika 1
Čitaoci koji su dobro upoznali Vanju Bulića kao romanopisca, sada imaju savršenu priliku da – ako se izrazimo u skladu sa naslovom knjige – popune rupu u poznavanju Bulićeve obimne bibliografije tako što će se upoznati i sa Bulićem kolumnistom.

Zamišljene i sastavljene kao antologija mnogobrojnih inače antologijskih tekstova, „Rupe u glavi“ predstavljaju veoma strog izbor Bulićevih satiričnih kolumni pisanih u rasponu od četiri decenije, što bi značilo: za razne listove i časopise, u raznim finansijskim i egzistencijalnim uslovima, u različitim političkim režimima, a tokom naglih i često prenagljenih promena u mentalitetskom sklopu auditorijuma o čijim je naravima najviše i pisano.

Pisati kolumne iz dana u dan može biti mač sa dve oštrice, jer neretko se dešava da tekst koji danas privuče ogromnu pažnju javnosti, štaviše izazove reakciju društva i države, sutra bude već zaboravljen i zasenjen nekim novim tekstom, možda baš iz pera istog pisca, tako da naknadno sakupljanje i objavljivanje tih kolumni u posebnoj knjizi postaje izlišno i kontraproduktivno, pošto nijedan tekst više nije aktuelan, a pritom tako sakupljene kolumne samo smetaju jedna drugoj i čine da prethodna bude zaboravljena čim se otpočne sa čitanjem naredne.

Svakako je i to bio jedan od razloga što je Vanja Bulić sastavio svojevrsnu antologiju antologije, te je za „Rupe u glavi“ odabrao one tekstove koji su i danas dovoljno aktuelni da izazovu pažnju čitaoca i da deluju kao da su napisani baš tog dana kad ih je čitalac pročitao, pa makar to bilo i trideset godina nakon što je kolumna prvobitno odštampana.

Taj utisak svevremenosti potiče otuda što su u zbirku najvećim delom unesene kolumne u kojima je pisac obradio svakodnevne probleme koji ne samo što se ponavljaju iz generacije u generaciju, nego ih na identičan način iznova tumači svaka generacija, pa su zato „Rupe u glavi“ ispražnjene od dnevnopolitičkih razglabanja, ali su popunjene porodičnim odnosima i opaskama, lascivnim erotskim aluzijama, usputnim komentarima koje već decenijama čujemo na svakom koraku, kao i večitim društvenim pitanjima – a gotovo da ne postoje takva pitanja i nedoumice koje su u međuvremenu rešene i razjašnjene.

Ipak, koliko god da je bio strog u izboru sopstvenih tekstova i koliko god da se klonio tekstova koji bi samo opteretili knjigu i odbili je od čitalaca, Bulić nije mogao naknadno da prilagođava stil i ton koje je u svojim kolumnama godinama negovao, a pošto nikada nije napustio blagu ironiju i karakteristične satirične opaske, teško je odoleti pomisli da je zbirka napisana u jednom dahu, a možda i u jednom danu, jer se ta latentna komična nota prostire kao neprekinuta nit od prvog do poslednjeg teksta.

Ovde se, naravno, prvi i poslednji tekst uzimaju uslovno kao takvi, u skladu sa rasporedom u zbirci, ali pisac nije ni kod jedne kolumne naglasio kada je i kojim povodom napisana, tako da je teško i naslutiti tačno vreme njihovog nastanka – no, to nije ni potrebno, jer sami tekstovi ne iziskuju da se zna kada su i u kojoj prilici napisani, a ako se datum kojim slučajem i zna, time opet nije umanjena njihova univerzalnost niti je narušen utisak da je svaka kolumna mogla biti napisana istog dana kad je zbirka odštampana.

Pazeći da se u knjizi sastavljenoj od različitih tekstova ne primeti nijedna rupa ili praznina između samih tekstova – a tome je, najzad, doprineo i Špiro Radulović svojim upečatljivim karikaturama – Vanja Bulić je za naziv knjige ipak odabrao naslov kolumne „Rupe u glavi“, koja bi zaslužila posebnu pažnju sve i da joj se naslov nije našao na koricama, jer ona je više nego aktuelna u vreme kad je poluistina opasnija od laži i kad se iz više istina izvlače samo pojedini delovi kako bi se projektovala istina koja ne postoji u stvarnosti, nego samo u nečijoj glavi – a pritom za takvo svesno i zlonamerno spajanje raznih istina u jednu poluistinu više nije kriv tramvaj kao u Bulićevoj kolumni.

Autor: Dušan Milijić

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Vanja Bulić

Vanja Bulić

Vanja Bulić (1947) čitav radni vek je proveo kao novinar u pisanim i elektronskim medijima. Za televiziju je uradio više od četiri hiljade emisija različitih žanrova, a pisao je za gotovo sve prestižne listove nekadašnje Jugoslavije. Bio je glavni urednik časopisa ITD, Zum, Praktična žena, pomoćnik glavnog urednika časopisa Duga, glavni urednik satelitskog programa TV BK, urednik zabavnog programa TV BK i TV Happy. Dobitnik je više novinarskih nagrada za pisano novinarstvo i gotovo svih priznanja koja se dodeljuju za posao voditelja na televiziji. Radio je dokumentarne filmove (Državni radnik, Crveni barjak Filipa Filipovića), scenarista je četiri TV serije (Jugovići – RTS, Javlja mi se iz dubine duše – TV Košava, Drugo stanje – BK TV i Kafana na Balkanu – Telekom). Koscenarista je dugometražnog filma Lepa sela lepo gore i scenarista filmova Drugo stanje i Pokidan. Napisao je zbirke priča Kako sam gajio blizance (1995), Sto bisera (2009), Istorija u krevetu (2012), Muškarac u izvesnim godinama (2014), Zašto bog nema auto (2016) i Rupe u glavi (2020), i romane Tunel – lepa sela lepo gore (1996), Ratna sreća (1999), Zadah belog (2000), Vrele usne (2001), Parada strasti (2003), Drugo stanje (2006), Oko otoka (2009), Šole (2010), Simeonov pečat (2012), Jovanovo zaveštanje (2013), Dosije Bogorodica (2014), Devedesete (2015 – knjiga u kojoj se nalaze četiri romana objavljena devedesetih godina prošlog veka), Teslina pošiljka (2015), Šmekeri (2016), Šmekerke (2017), Viza za nebo (2017), Dušanova kletva (2018), Teodorin prsten (2019), Savin osvetnik (2020), Tata u drugom stanju (2021), Milutinov greh (2023). Priredio je dnevnik iz Haga Veselina Šljivančanina Branio sam istinu (2012), a napisao je i romansirane biografije glumaca Petra Božovića, Miše Janketića, Marka Nikolića, Lazara Ristovskog, Jelisavete Seke Sablić i pevača Ace Lukasa. Napisao je pet pozorišnih komada: Državni radnik, Rijaliti obračun, Jače smo od sudbine, Braća po Hagu i Bitanga u boji. Među nagradama dobijenim za spisateljski rad izdvajaju se Zlatni beočug za trajni doprinos kulturi Beograda, nagrada „Radoje Domanović“ za najbolju knjigu satiričnih priča, kao i tri godišnja priznanja Redakcije za kulturu RTS Zlatni hit liber za najtraženije knjige u knjižarama i bibliotekama Srbije 2012, 2013. i 2015. godine. Otac je trojice sinova, imao je rok sastav, strastveni je igrač preferansa i još uvek igra odbojku. Član je Udruženja novinara Srbije i Udruženja književnika Srbije.

O životu, vrlini i moći razuma: „Meditacije ili Samom sebi“ Marka Aurelija u prodaji od 5. marta

Remek-delo praktične filozofije „Meditacije ili Samom sebi“ poslednjeg rimskog cara Marka Aurelija, sa izuzetnim predgovorom Vladete Jankovića, nudi dragocene uvide o životu, vrlini i moći razuma. Meditacije koje je napisao u poslednjim godinama svojih vojnih pohoda sadrže privatna

Pročitaj više

Promocija knjige „Boja straha“ Zorana Petrovića 5. marta u knjižari Delfi SKC

Promocija knjige „Boja straha“ Zorana Petrovića biće održana u četvrtak 5. marta od 18 sati u knjižari Delfi SKC. Pored autora, govoriće pisac Đorđe Bajić i urednica Mina Kebin. Moderiraće Mona Cukić. Ovaj roman svojevrsni je nastavak „Ukusa straha“, prvog psihološkog

Pročitaj više

Igrajmo se bojama: Veliki posteri za bojenje „U zoo-vrtu“ i „U luna-parku“ u prodaji od 5. marta

Čuješ li tutnjavu vozića i muziku sa ringišpila? Mmm, zamirisale su kokice u luna-parku! Okupi društvo pa pođite različitim stazama zoo-vrta. Pauza je u bistrou! Razvij veliku bojanku, zgrabi bojice i gledaj kako luna-park ili zoo-vrt oživljavaju pod tvojom rukom. Prati primer ili svojoj

Pročitaj više

Ljiljana Šarac predstaviće „Buket žutih ruža“ 6. marta u Bačkom Petrovcu

Bački Petrovac sledeće je odredište naše književnice Ljiljane Šarac, u kojem će 6. marta od 18.00, u Biblioteci „Štefan Homola“, predstaviti svoj aktuelni roman „Buket žutih ruža“, koji ulazi u deseti mesec top-liste najprodavanijih Laguninih naslova. „Buket“ Ljiljane Šarac

Pročitaj više

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
Group-96644x
image-4394x

Copyright © Laguna d.o.o. Starine Novaka 23, Beograd • Matični broj: 17414844

Powered byoozmi.com