Za vreme korišćenja bilo koje stranice na našem web-sajtu, kompanija Laguna d.o.o. može da sačuva određene informacije na korisnikov uređaj putem "kolačića" (engleski "cookies"). Više o kolačićima

bukmarker

3 pitanja za... Bronju Žakelj

3 pitanja za... Bronju Žakelj - slika 1
Povod za razgovor s autorkom Bronjom Žakelj: „Belo se pere na devedeset“: priča o odrastanju satkana od dobro poznatih, u kamen uklesanih pravila života u Jugoslaviji.

„Belo se pere na devedeset“ pripada autobiografskoj fikciji, a takav podžanr sa sobom nosi određenu odgovornost. Šta je za Vas značio ovakav književni postupak, šta Vam je on omogućio? Kako je nastajala ova i ovakva knjiga?

Da, ovakav žanr nosi odgovornost. Znala sam to kada sam pisala knjigu, ali nisam tačno znala u šta ulazim, ili bolje – nisam znala ono što znam sada. Nisam znala da će nekima biti problem što jesu u knjizi, a drugima što nisu. Da bi nekome mogle da smetaju činjenice oko kojih smo se smijali celo moje detinjstvo, a pogotovo nisam znala koliko je uspomena subjektivno i selektivno iskustvo. No da sam sve to znala, mislim da knjige ili ne bi bilo ili barem ne bi bila onakva kakva jeste – teško da bih pisala toliko neopterećeno, bez cenzure, bez filtera. Ali mislim da samo tako možeš napisati nešto dobro. Nije bitno da li se radi o autobiografiji ili o fikciji. Iskrenost je bitna, brutalna iskrenost zbog koje te je možda i malo stid. I još nešto mi je omogućilo neopterećenost – mislila sam naprosto da me neće niko čitati.

S tim u vezi, plašili ste se da niko neće pročitati knjigu zbog teških tema koje obrađuje, ali je knjiga postala bestseler u Sloveniji. Smatrate li uspehom što ste otvorili prostor da se priča i piše o bolesti i smrti, na izuzetno iskren način, što je i dalje tabu na ovim prostorima?

Mogu reći da mi je mnogo drago što su baš teme koje navodite i koje su me nekad gurale u samoću i tišinu postale deo javnog diskursa kroz knjigu i kroz intervjue. Važno je da se o teškim temama priča realno, onako kako se realno i žive, a ne onako kako bi društvo, u kome vlada teror sreće želelo da ih se žive. Kad ti doktor kaže „rak“, nisi samo hrabar, pozitivan i jak, nego i uplašen, smrznut. Nismo roboti, ljudska smo bića i drago mi je kad mi neko kaže da se zbog moje knjige oseća manje sam.

Da li se slažete sa izrekom da vreme leči sve?

Vreme izliže rane, da, ali ožiljci ostaju. A i neka. Kako bismo i mogli biti isti kad se izgubi ono sto voliš. Ožiljci su cena za ljubav. Veliku ljubav.

Autor: Iva Burazor
Izvor: časopis Bukmarker, br. 35
Foto: Mateja Jordovič Potočnik

Autor: Bronja Žakelj

Podelite na društvenim mrežama:

Slika Bronja Žakelj

Bronja Žakelj

Bronja Žakelj (1969) diplomirala je novinarstvo na Fakultetu društvenih nauka. Prvi posao je našla u marketingu, a danas radi u bankarstvu. Kako u finansijama nema mnogo prostora za kreativnost, a ljubav prema pisanju, rođena negde između redova magazinske štampe i dnevnih novina, nikada nije zaboravljena, odlučila je da treba da napiše prvu knjigu. Autobiografski roman Belo se pere na devedeset objavila je izdavačka kuća Beletrina 2018. godine. Roman je imao mnoga izdanja, a kao Baletrinin bestseler jedan je od najvećih književnih hitova poslednjih decenija u Sloveniji. Dobio je i odlične književne kritike, a 2019. i prestižnu nagradu „Kresnik“ za najbolji slovenački roman prethodne godine. Roman je preveden na mnoge jezike, a uskoro će po njemu biti snimljen film. Foto: Mateja Jordovič Potočnik

O životu, vrlini i moći razuma: „Meditacije ili Samom sebi“ Marka Aurelija u prodaji od 5. marta

Remek-delo praktične filozofije „Meditacije ili Samom sebi“ poslednjeg rimskog cara Marka Aurelija, sa izuzetnim predgovorom Vladete Jankovića, nudi dragocene uvide o životu, vrlini i moći razuma. Meditacije koje je napisao u poslednjim godinama svojih vojnih pohoda sadrže privatna

Pročitaj više

Promocija knjige „Boja straha“ Zorana Petrovića 5. marta u knjižari Delfi SKC

Promocija knjige „Boja straha“ Zorana Petrovića biće održana u četvrtak 5. marta od 18 sati u knjižari Delfi SKC. Pored autora, govoriće pisac Đorđe Bajić i urednica Mina Kebin. Moderiraće Mona Cukić. Ovaj roman svojevrsni je nastavak „Ukusa straha“, prvog psihološkog

Pročitaj više

Igrajmo se bojama: Veliki posteri za bojenje „U zoo-vrtu“ i „U luna-parku“ u prodaji od 5. marta

Čuješ li tutnjavu vozića i muziku sa ringišpila? Mmm, zamirisale su kokice u luna-parku! Okupi društvo pa pođite različitim stazama zoo-vrta. Pauza je u bistrou! Razvij veliku bojanku, zgrabi bojice i gledaj kako luna-park ili zoo-vrt oživljavaju pod tvojom rukom. Prati primer ili svojoj

Pročitaj više

Ljiljana Šarac predstaviće „Buket žutih ruža“ 6. marta u Bačkom Petrovcu

Bački Petrovac sledeće je odredište naše književnice Ljiljane Šarac, u kojem će 6. marta od 18.00, u Biblioteci „Štefan Homola“, predstaviti svoj aktuelni roman „Buket žutih ruža“, koji ulazi u deseti mesec top-liste najprodavanijih Laguninih naslova. „Buket“ Ljiljane Šarac

Pročitaj više

Pridruži se našoj zajednici i isprati dešavanja.

visa-logo4x
Group-96674x
Group4x
Group-96724x
layer14x
Banca-intesa-logo-w593
Group-96654x
Group-96664x
image-4384x
Group-96644x
image-4394x

Copyright © Laguna d.o.o. Starine Novaka 23, Beograd • Matični broj: 17414844

Powered byoozmi.com