Čitanje pozitivno utiče na svaki stadijum razvoja deteta. Srećom, veoma je zabavno učiti dete da neguje čitalačke navike, to je jednostavan čin koji će i roditelju i detetu biti od velike koristi.
Prvi korak – posvetite se čitanju
Ako ste zanemarili čitanje, sada je pravo vreme za promenu. Odvojite vreme za knjige koje vi volite, i za knjige koje ćete čitati sa detetom. Ako želite da odgajite čitaoca, morate biti čitalac.
Priče za laku noć su neophodne
Možda ste pomislili da tu obavezu nećete imati barem dok vaše dete ne prohoda, ali to ipak nije slučaj sa čitanjem. Knjige imaju pozitivan uticaj čak i na novorođenčad jer pružaju iskustvo slušanja priča. Svakako će vam biti lakše dok je dete malo jer ne može da se požali na vaš izbor knjiga.
Čitajte naglas, svaki dan
Bilo šta. Možete čitati kuvar, naučnu fantastiku, knjigu o roditeljstvu. Sadržaj nije važan. Važan je zvuk vašeg glasa, ritam i dikcija, kao i same reči. Istraživanja su pokazala da je količina reči koju novorođenče čuje direktno povezana sa kasnijim razvojem jezika i pismenosti. Postoji samo jedna začkoljica – morate čitati naglas, u prostoriji, i govor usmeriti ka detetu, što znači da ne možete pustiti audio snimak ili uključiti televizor i otići svojim poslom. Ne morate se ograničavati dečjim knjigama i bajkama, slobodno čitajte svoj omiljeni roman, zabavite se.
Koristite čula
Bebe kojima roditelji čitaju naglas uče od ranog doba da je čitanje zabavno i da uključuje više čula: dodir stranica, miris lepka (pazite da ne preterate sa mirisanjem knjige), vizuelni ugođaj koji pružaju ilustracije, glas roditelja. Savet: koristite knjižice koje dete upoznaje putem dodira, koje imaju različite teksture na stranicama.
Obratite pažnju na publiku
Uspostavite kontakt očima, ali nemojte očekivati određenu reakciju. Možda vam deluje da vas beba ne sluša, ali svakako doživljava iskustvo. Nećete dobiti aplauz kada završite sa čitanjem, ali će povezanost koju tada stvorite trajati ceo život.
Podstaknite na govor
Neke bebe počnu da proizvode zvukove kao reakciju na čitanje. Zato postoji mnogo knjiga za decu koje sadrže onomatopeju zvukova koje proizvode životinje. Savet: Ako se vaše dete oglasi, odgovorite mu. Vama se možda ne čini da je to važno, ali na ovaj način uspostavljate komunikaciju. Dok se okrenete, već ćete zajedno razgovarati o knjizi koju ste oboje čitali.
Nastavak sledi! Posvećen je deci od 2-3 godine.
Izvor: nytimes.com
Foto: pixabay.com