Laguna - Bukmarker - Prikaz knjige „Videla“ Elenor Katon - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz knjige „Videla“ Elenor Katon

„Kako su nepronične misli tih odsutnih ljudi! I kako su im neuhvatljivi motivi!“ Tako uzvikuje narator neodoljivog romana Elenor Katon, zahvaljujući kojem je dobila Bukerovu nagradu, sa samo 28 godina.

Radnja se dešava na zapadnoj obali Novog Zelanda tokom šezdesetih godina devetnaestog veka za vreme zlatne groznice, u na brzinu sagrađenom gradu Hokitika. Tokom olujne večeri, Valter Mudi, rođen u Edinburgu, silazi sa broda i odlazi u prvi hotel na koji je naleteo, duboko uzdrman neobičnim incidentnom tokom putovanja; dolazi u prostoriju gde 12 muškaraca ima zajedničku tajnu koja uključuje opijumsku jazbinu, drogiranu prostitutku, sablasan brod, mrtvog pijanca, izgubljeno bogatstvo i nestanak mladog čoveka.

Likovi uključuju sveštenika, „svodnika“, političara, trgovca opijumom, gataru i tamničara. Svi dolaze odnekud: evropski istraživači i kineski radnici, koji kreću ispočetka u novom svetu na „najjužnijoj ivici civilizovane zemlje.“ Svako od njih zna po jednu stvar, nepoznatu drugima. Mudi postaje učesnik u misteriji „najnerazumljivijim i najopširnijim izveštajem“, koji narator, zarad čitalaca, izgladi.

Autorka prilagođava priču okolnostima iz 19. veka, prepuštajući nas jednostavnim ocenama karaktera, moralnim procenama svakog lika pojedinačno uz staromodno predstavljanje njihovih osobina. Zaplet koji vodi do zadovoljavajućeg zaključka je zanimljiv, a narativ već od prve strane ističe da autorka čvrsto kontroliše put kojim nas vodi. Poput romana iz devetnaestog veka, koje imitira, „Videla“ se oslanja na dvostruko značenje sreće – ljude koji jure bogatstvo i veliko preplitanje sudbina.

Ovaj svet okrenut naglavačke je jezivo mesto. Prilikom dolaska, Mudi posmatra sazvežđa, i vodi se njima. „Nebo je bilo obrnuto, raspored zvezda nepoznat, Severnjača pod njegovim nogama, sasvim progutana... Pronašao je Orion, izokrenut, tobolac mu ispod njega, mač visi nagore s pojasa; Veliki pas – visi kao mrtav pas sa mesarske kuke..“

Nelagodnost iz početne scene je majstorski odrađena, uz pomoć tradicionalne taktike. Glas naratora sebe naziva „mi“, kao u: „Smatramo da je u ovom trenutku dovoljno reći kako je na Dobroj sreći bilo osmoro putnika kad je isplovila iz luke u Danidinu, a da ih je, kad je bark prispeo do Zapadne obale, bilo devet..“ Posebno napominje „našu starost“, kao da se priča dešava istovremeno sa događajima koje opisuje.
 
Roman od 832 strane možda deluje preambiciozno, posebno na tržištu preplavljenom istorijskim romanima. Ali autorka je uspešno apsorbovala osećaj za detektivsku fikciju, i skoro svaka rečenica hrani zaplet (što je priličan podvig za roman od 832 strane). Ispočetka deluje kao da je neko smestio dvanaestorici ljudi; priča nam dolazi iz druge, ponekad i treće ruke. Većina muškaraca je povezana, na neki način, sa Anom, prostitutkom, čiji lik ostaje nejasan do samog kraja.

Elenor Katon u potpunosti kontroliše sve užurbane, svađalačke tokove zapleta ove „veoma cirkularne afere“, kao da su stvarno određeni astrološkim obrascima koje veselo priziva. Poput jednog od likova koji počne nekontrolisano da se smeje kada sazna da je ubica potpisao ugovor nesigurnim potpisom, čitalac oseća sličan blesak u autorovoj obazrivosti.

Da li je ovo samo uspeh zapleta? Struktura narativa intrigira, krećući se poput Rašomona između gledišta i granica sfere znanja svakog lika, a da se pritom čitalac nikada ne oseti izgubljeno; različiti likovi glume detektive, a onda se sklanjaju u stranu. Roman ima brojne vrline – izvrstan dijalog, humor, odlične opservacije, kao kada dva saradnika na zabavi dele isti izraz: „Prizor je bio kao mali svet za sebe, mislio je Mudi, sa sopstvenim dimenzijama. Ko zna koliko bi običnog vremena prošlo kad bi u mislima tamo odlutao. Postojao je ovaj velik svet u kom vreme teče, a prostor se menja…“ Koristi istorijski okvir kao pozadinu i ima velikodušan izbor likova (briljantno nazvanog Emerija Stejnsa i demonsku prevarantkinju Lidiju Vels). Ali ono što najviše impresionira je lukavo skrivanje informacija, elegantno predskazanje, vešto vraćanje priči.

U poslednjem poglavlju dobijamo odgovore na sva pitanja, i svaki od ključnih tragova konačno je ispričan, istina je stigla. Ali sažeti prilog, koji stoji iznad svakog poglavlja, kojim malo imitira Dikensa ili Eliota, toliko kompresuje dešavanja da uzurpira izlaganje, da sve što ostaje u svakom od finalnih poglavlja jesu sugestivni odlomci.

Roman iznenada priznaje svoju postmodernističko stanovište. „Nikad ne treba prihvatati tuđu istinu kao svoju“, upozorava Mudi. To večno polovično razumevanje jedno drugog je najneodoljivija misterija ove knjige.
 
 
Izvor: telegraph.co.uk


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
branko anđić ništa gore od čitanja suvoparne knjige, jedino gore od toga je njeno pisanje laguna knjige Branko Anđić: Ništa gore od čitanja suvoparne knjige, jedino gore od toga je njeno pisanje
17.05.2024.
Ovogodišnji dobitnik Nagrade grada Beograda „Despot Stefan Lazarević“ u oblasti književnosti i prevodnog stvaralaštva u razgovoru za Danas govori o značaju ove nagrade, ali i o dve poslednje knjige na...
više
prikaz presfildovog romana ratnik kada vas zapuhne prašina starih rimskih puteva laguna knjige Prikaz Presfildovog romana „Ratnik“: Kada vas zapuhne prašina starih rimskih puteva
17.05.2024.
Vratio se Stiven Presfild. Autor bestselera o staroj Grčkoj – „Ognjena kapija“ i „Plime rata“ – u novom, uzbudljivom romanu „Ratnik“, pažnju je posvetio Starom Rimu. Zaplet romana je smešten u dve ...
više
prikaz knjige tajni život drveća zaljubljen u šumu laguna knjige Prikaz knjige „Tajni život drveća“: Zaljubljen u šumu
17.05.2024.
Retko je koja knjiga o prirodi privukla pažnju svetskih razmera i postala bestseler kao što je to slučaj sa naslovom „Tajni život drveća“ Petera Volebena. Zašto noćas tako šume jablanovi, tako stra...
više
ekskluzivno stiven erikson u beogradu 20 maja  laguna knjige Ekskluzivno: Stiven Erikson u Beogradu 20. maja!
17.05.2024.
Jedan od najznačajnijih svetskih autora žanra epske fantastike, Stiven Erikson, družiće se sa čitaocima u Beogradu u ponedeljak 20. maja od 17 sati u knjižari Delfi SKC. On će potpisivati svoje knjige...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.